Kaštánek

Kaštánek https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406585/bmid_kastanek-LIP-406585.png 4 1935 588

Podmanivý thriller od autora dánského seriálového hitu Zločin. Na předměstí Kodaně je nalezena zavražděná žena. Na místě činu policie objeví panáčka z kaštanů, na němž je otisk prstu patřící zmizelé dívce, jejíž případ byl dávno uzavřen. Krátce nato dojde k další vraždě. Další znetvořené tělo, další kaštanová figurka. Vyšetřovatelé bojují s časem, neznají však motiv a pachatel si s nimi nelítostně zahrává. Dokáží ho zastavit dřív, než se objeví další panáček? A jak s vraždami souvisí případ zmizelé školačky?... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Kastanjemanden , 2018

monte
monte
08.04.2023 5 z 5

Bomba, přečteno jedním dechem.

poník654
poník654
01.04.2023 5 z 5

Moje první pořádná detektivka! Je plná napětí a když jsem si myslela, že už víc vyšetřovatelé nenajdou, něčeho se chytli. Už se těším, až si pustím seriál:)

Sofós
Sofós
18.03.2023 1 z 5

Pořád jsem čekala, že mě kniha chytí. Ale to se bohužel nestalo. Nemohla jsem se začíst a že jsem se hodně snažila. Nedočteno.

Ava365
Ava365
28.02.2023 4 z 5

Brutální severský thriller se vším, co k tomuto druhu literatury patří. Ale chvílemi přece jen trochu zbytečně rozvláčné.

PosPol
PosPol
25.02.2023 3 z 5

Kaštánek mě pěkně potrápil. Četla jsem ho 12 dní a mezitím stihla dvě jiné knihy. První stránky mě nadchly, říkala jsem si - to je pecka. Jenže pak jsem se nedočkavě podívala na seriál. A pak už mě kniha vůbec nebavila a protože jsem znala vraha, vrhla jsem se na hledání faktických chyb, nesrovnalostí, nereálností apod.
Moje první severská detektivka byla od Nesba Sněhulák a zařekla jsem se, že dalšího uspávače hadů nechci. Ale Kaštánek se ke mně dostal díky štafetě a nakonec jsem ráda, zase nová zkušenost a zjištění, že severské detektivky asi nejsou pro mě. Prostě nemám nervy čekat půl století, než se něco stane. Nebavila mě ani ta politická omáčka okolo.
Přijde mi, že detektivové v těchto knihách jsou přijati POUZE, když jsou alkoholici, magoři, nebo mají totálně tragický osud... A všimli jste si, že v knize snad pořád prší? Ani neustálé skákání v přítomném a minulém čase v jednom odstavci nepomohlo naladit se na příběh.
No a nakonec tu máme vraha - téměř poloboha, který je neskutečně geniální, až to nepůsobí reálně. Vyšetřovatelé nevolají posily, protože to přeci zvládnou sami, některé situace jak vystřižené ze science fiction

Lily101
Lily101
23.02.2023 4 z 5

Je to brutální tak, až občas musíte text přeskočit. Přitom je tam ponurá atmosféra i děsivost sama o sobě. A za to ubírám hvězdičku. Fakt se to nedá. Čtenář se skoro ani nedozví, co se stalo, neb je to tak brutální, až…prostě některé pasáže musí přeskočit.

Chování některých postav je šílené a skoro až nereálné, ale budiž.

Prvních několik desítek stran jsou takové rozvleklejší, ale následně kniha nabírá napětí i spád, což vydrží až do konce.

marci8
marci8
16.02.2023 5 z 5

Kniha nemá chybu. Moc dobře napsaná a napínavá.

itskyleus
itskyleus
11.02.2023 4 z 5

První dvě kapitoly z minulosti - úterý 31. října 1989 mi napověděly, že toto bude pořádně čtivá kniha. Byla!

Následně z minulosti se dostáváme do součastnosti. Nebudu lhát, byl to pomalejší rozjezd, ale stálo to za to si počkat, až to nabere tu správnou atmosféru, napětí a pachatel se bude pomaličku odhalovat - někdy se spíše více zamotával, ale tak nějaký ty zápletky tam být musí!

Upřímně jsem tipoval, kdo by mohl být vrahem, ale ani jeden z mých tipů to nebyl a když se nakonec přišlo, kdo za tím vším stojí a jak to vlastně celé bylo a je.. naprostá paráda.

Nahlížíme i na rok starou věc v případě zmizení dítěte, které nikdo od uplynulé doby nenašel.

Co se mi nelíbilo bylo lehce jednání některých vůči Hessovi. Nikdo ho skoro neposlouchal a přitom mu to pálilo. Taky se mi nelíbilo jednání Steena.

Celkový příběh a zpracování je propracované a autor si s tím dokázal vyhrát. Jeho styl psaní a napětí, které umí udělat, aby nutilo čtenáře číst dál a dál.. výborné. Líbilo se mi i zapojení politiky. Nebylo jí tam požehnaně, ale tak akorát.

Myslím si, že na severskou detektivku je toto pecka a doporučuju ji všem, kteří rádi nějaký ty sériový vrahy, vraždy, apod. Lehce mi kniha připomínala knihy Chrise Cartera.

Příběh samotný má okolo 460-470 stránek a krátké kapitoly. Text je menší, ale rozhodně na příběhu to nic nemění a stále je výborně napsán. Ke knize je i seriálové zpracování, které v brzké době zkusím si pustit.

Romanka89
Romanka89
08.02.2023 4 z 5

Poslouchala jsem jako audio, naprosto skvělá detektivka, do poslední chvíle jsem netušila, kdo je vrah. Seriál už máme rozkoukaný. Jestli bude další autorova kniha, určitě si ji také ráda přečtu.

DominaCZ
DominaCZ
05.02.2023 1 z 5

Nelíbilo

uzivatel6305
uzivatel6305
05.02.2023 1 z 5

To je taková nuda! Vzdávám to. Od první stránky se nedokážu soustředit. Opravdu jsem se snažila, ale není to můj šálek kávy. Končím na straně 74 a hledám do výzvy něco lepšího.

MartiSim
MartiSim
03.02.2023 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Napínavé až do konce

kramlinka88
kramlinka88
01.02.2023 5 z 5

Naprosto skvělý thriller, skvěle vymyšlený, skvěle propletené postavy, nemám tomu co vytknout :-) Vůbec jsem netušila, kdo za tím vším stojí a to mám většinou aspoň podezření :-D
určitě doporučuji a od autora budu vyhlížet další knihy :-)

kathla
kathla
23.01.2023 4 z 5

I přes některé brutální a otřesné pasáže musím uznat, že je to velmi povedená kniha, plná překvapení a zvratů. Nezapomenutelný knižní zážitek určitě vhodný pro filmové zpracování.

Littlemonday
Littlemonday
16.01.2023 3 z 5

Kaštánek - Søren Sveistrup

Anotace:

Recenze:

Tajemný detektivní thriller!

Kniha, ve které si přijde na své každý, kdo má rád záhadné detektivky, u kterých dlouho netušíte, kdo je záporák. Nechybí ani celkem syrový popis mrtvol, u jedné ze závěrečných kapitol jsem skoro cítila, jak mě to bolí.

Bohužel možná půjdu proti davu, Kaštánek má vysoké hodnocení, ale mě dost potrápil. Kniha je plná pasáží, které mě vůbec nebavily, přišly mi až zbytečné. Není to tak, že bych neměla ráda bichle, ale v tomto případě mohla úplně v klidu být knížka poloviční a užila bych si ji mnohem víc. Takhle jsem se mockrát přistihla, že sice čtu, ale přemýšlím nad úplně jinými věcmi.
Poslední zhruba čtvrtina příběhu už spěla k rozuzlení, a to byla chvíle, kdy jsem se konečně začetla a ponořila do děje, závěr se mi moc líbil!

Nejsem moc dobrý tipovač, takže jsem nevěděla kdo vraždí, dokud jsem si to vlastně nepřečetla.
Každopádně podezřelých bylo víc než dost!

Na závěr ještě jedna maličkost, která mi trochu drásala nervy - nejsem máma zatím, ale to jak Thullinová zvysoka kašlala na svou dceru, to byl mazec. Asi v každé detektivce jsou vyšetřovatelé oddaní práci a celkem kašlou na děti a rodinu, ale tady a zvlášť v některých pasážích to už na mě bylo trochu moc.

Každopádně seriál je prý záživnější, takže na ten se rozhodně chystám.

Co vy a Kaštánek?

3/5⭐️

Budu moc ráda, když mě pro další recenze budete sledovat na IG: little.monday a FB: LittleMonday - Rádi čteme ️️️

Martule44
Martule44
28.11.2022 5 z 5

Na pultech knihkupectví mě zaujal obal této knihy a tak aniž bych si předem prolouskala recenze na tuto knihu, které většinou už předem nepochopitelně vyzradí směr odehrávajícího se děje či osoby samotné, pustila jsem se rovnou do jejího poslechu. Nezklamala! Svižný, napínavý děj, u kterého jsem až do poslední chvíle očekávala rozluštění i dopadení vraha. Za mě spokojenost :-)

Holly.W
Holly.W
22.11.2022 5 z 5

Seriál mě nadchnul, byl výtečně udělaný, ta ponurost, děsivé vraždy, sympatičtí vyšetřovatelé. Kniha byla také skvělá, ale je pravda, že jsem si ji nevychutnala asi tak moc jako by tomu bývalo bylo, kdybych nevěděla, kdo je pachatel. Nicméně zase bylo super, že jsem si vše mohla přesně představovat podle seriálu (postavy, prostředí, atd.). Řekla bych, že seriál do puntíku kopíruje knihu, v knize bylo jen o něco mále víc informací, které v seriálu možná nebyly. Nicméně jde o velice povedené dílko, hlavní dva vyšetřovatelé Thulinová a Hess se mi hrozně líbili. Děj je promyšlený, proč vrah začal vraždit je také dobře vysvětleno, všechno na sebe hezky navazuje a zapadá do sebe. Nechybí napětí a překvapivé momenty. Doufám, a opravdu moc bych si to přála, že autor napíše další knihu, kde se opět setkáme s touto sympatickou dvojicí vyšetřovatelů a dalším zajímavým případem.

Janík511
Janík511
04.11.2022 3 z 5

Dvě třetiny knihy byly takové jalove a až konec trochu akční. Vyšetřování policie nelogické a Hess včetně své kolegyně mi přišli dost nesympaticky párek poldů. Vysoké hodnocení dát nemohu, kniha za to nestojí a celkový dojem spíše zklamání.

rejka79
rejka79
23.10.2022 3 z 5

Tak prekombinovane...a jak vsechny okolnosti hraly vrahovi do not,hmmmm, to tedy bylo krapet neuvěřitelné. Ale joooo, čtivé ano, ale asi bych to úplně nedoporučila jako vrchol tvorby.

monishek
monishek
09.10.2022 5 z 5

Musim se připojit k pozitivním recenzim. Pribeh jsem si uzila. Bylo to ctive a napínavé. Nemela jsem problem se zacist. Urcite doporucuji precist. Ve volne chvili mrknu i na serial.