Karolína Světlá

Karolína Světlá https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/125839/bmid_karolina-svetla-3UC-125839.jpg 4 4 3

Práce nastiňuje životní osudy významné spisovatelky, její nesnadnou cestu k literatuře a vřelý vztah k podještědskému lidu, který se pro ní stal hlavním zdrojem inspirace. Hodnotí pokrokový odkaz literárního díla Karolíny Světlé a připomíná osudy památek na spisovatelčino působení v Podještědí. 1. vydání.

mahdal
09.04.2022 2 z 5

Útlá knížečka, u které jsem musel přemýšlet nad jejím posláním? Měla mapovat život Světlé? Nebo se měla zaměřit na dílo? Pokud by spadala do první kategorie, tak je to v podstatě pro dnešní literární vědu nepodstatné a bezpředmětné; pokud se měla zaměřit na dílo, tak je velmi nedostačující.
Vzhledem k roku vydání však musí čtenář "odfiltrovat" ideologistické poznámky.

Karolína18
07.06.2020 3 z 5

Co se týče zmapování života Karoliny Světlé, jsou v knize stručně vytyčeny stěžejní body. Nastíněn literární přesah a zmíněno několik dalších odborníků, kteří se dílem K. S. zabývali. Jako zdroj do referátu vcelku vhodná publikace, čtenář si však musí dát pozor na interpretaci v duchu socialismu. Postava autorky je jistě všeobecně zidealizovaná, ale zneužívat ji pro režim, který si sama nezvolila, mi přijde poněkud sprosté.

milamarus
20.01.2018 5 z 5

Mohlo to skončit větou: ,,Byla to krásná žena, krásná duše.“, a bylo by to dobré vyprávění. Nicméně neskončilo, a je to tak z mého pohledu kniha ještě lepší a cennější. Proč? Protože do ní autor neváhal přidat chronologicky zmapovanou tvorbu Karolíny Světlé, to zaprvé. A pak, zadruhé, v ní pokorně (ovšem místy se znatelným nadšením pro věc) jmenoval své vlastní konkurenty.

Jsou jimi zejména tito čtyři:
- Eliška Krásnohorská (1847-1926), žačka a pokračovatelka Světlé
- Anežka Čermáková - Sluková (1864-1947), neteř a schovanka Světlé
- Václav Havel (1886-1965), učitel a zakladatel Muzea Karolíny Světlé
- prof. Josef Špičák (1918 – 1989), autor knihy Ještěd Karolíny Světlé aj.