Karneval

Karneval https://www.databazeknih.cz/img/books/empty_bmid.jpg 4 6 2

Výbor z Tanečních písní a Karnevalových zpěvů florentského vladaře, mecenáše umění a básníka představuje poezii, jež oslavuje mládí, krásu a lásku a z níž pod veselými tóny zaznívá melancholie, vědomí prchavosti šťastných chvil aprotest proti vládnoucí konvenci, mrzačící vztahy mezi mužem a ženou.

Literatura světová , Poezie

Vydáno: , Odeon

Jaruš7
20.11.2021 4 z 5

Trochu jiný obrázek Lorenza Nádherného proti seriálu, kde buduje mocné bankovnictví a bojuje o vládu ve Florencii. Ve společnosti slavných osobností malířů a sochařů, kteří sdíleli nadšení pro krásu, popustil uzdu své vzletné múze Poezii, kde v romantickém duchu oslavuje pomíjivý čas lásky.

Citace:" Triumph Bakcha a Ariadny

"Jak je krásné zlaté mládí,
třebas prchá napořád :
Raduj se, kdo chceš být mlád!
Nevíme, kam zítřek pádí."

Italský naturel v plné síle.

JulianaH.
27.08.2021 4 z 5

„Vy, vzácné dámy, vyšňoření mladí,
kdo jste se k zpěvu shromáždili sem,
své dny si utrácejte šťastně, rádi,
vždyť mládí odchází krok za krokem:
Prosím vás pro ten sladký žár, co v něm
kdekteré srdce hoří, zaniká.“

Milostná a erotická lyrika florentského vladaře. Nezastírám, že radši bych si přečetla jeho písně náboženské nebo jeho petrarkovské sonety (a mrzí mě, že sbírečka obsahuje jen malou, tematicky vymezenou část jeho tvorby). Ale i taneční a karnevalové zpěvy se k seznámení s Lorenzovou tvorbou, osobností a dobou hodí. Co se týče erotických námětů, překvapilo mě, jak otevřeně k nim přistupuje. Na druhou stranu tím alespoň vybočil z řady ostatních milostných lyriků a ve výsledku pro mě byl mnohem snesitelnější než třeba Pierre Ronsard.

„První radost, kterou Amor dává:
Hledět do dvou očí, když v nich zraje
něžný cit a zář v nich zažíhává,
vidět rty, když na nich úsměv hraje,
ušlechtilé způsoby — a pravá
rozkoš — chůzi, jako když jde z ráje;
pohyby a gesta, hrdlo, paže —
tím se jemné srdce nejdřív sváže.“

Do Lorenzovy radosti z krásy a lásky se mísí žal nad jejich křehkostí, pomíjivostí a zmarem. Jeho Memento vivere! je zároveň výzvou pro čtenáře, aby přezkoumal svůj život a posoudil, jestli nemarní vzácné hřivny svých dní. I z nejrozmarnějších písní jemně dýchá stesk. – Lorenzo, vladař-básník (a učenec, mecenáš a bankéř), mě utvrzuje v přesvědčení, že renesance je nejkrásnější epocha lidských dějin.