Karla / Divá Bára / Chudí lidé / Dobrý člověk / Pan učitel

Karla / Divá Bára / Chudí lidé / Dobrý člověk / Pan učitel https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69978/karla-diva-bara-chud.jpg 4 75 8

OBSAHUJE PĚT POVÍDEK. Text k vydání připravila, vysvětlivkami a ediční poznámkou opatřila Zdeňka Havránková. 5. vydání v SPN

TipsyChipsy
05.03.2023 5 z 5

Tato sestava povídek, jak se píše ve vydání 1972, byla schválena roku 1957 jako mimočítanková četba. Pro děti by to bylo vhodné, dozvěděly by se o tom, jak se v 19. století žilo, jak se muselo na vojnu, jaké byly pověry, jak nosili poslové dopisy, jak se posílaly odrostlejší děti do Vídně a jaké to bylo ve škole. Vše v duchu lidské dobroty a pozitivních hodnot. Pokud by nebyl problém s porozuměním textu. Protože slovosled je dost zpřeházený, musela jsem si věty znovu číst a dost přemýšlet o jejich smyslu. Také jsem si říkala, že by to mohlo mít trochu hlubší děj, skoro ve všech povídkách šlo o milostnou zápletku, ale trochu naivní, ve stejné době napsala třeba Charlotte Bronte svou Janu Eyrovou! Nebo Tolstoj Annu Kareninovou. Myslím, že taková mocná literatura toto není. Ale i tak: je to vzácné, milé a české.

nicolettkaa
28.02.2022 5 z 5

Povídky Boženy Němcové jsou takové pohlazení po duši. Mám ráda tento styl psaní i starou mluvu. Povídání o tradicích a osudech obyčejných lidí. Za mě top české tvorby 19. století.

Simona99
07.08.2019 5 z 5

Bezpochyby knížka, která patří k české klasice...nádherně vykreslená doba...
Paní Božena Němcová byla spisovatelka s velkým S!

Misute603
17.06.2019 4 z 5

Poprvé jsem četla před 10lety,teď jsem se k ní znova vrátila...potřebovala jsem si odpočinout od všech těch psychotrilerů...moc se povídky líbí,je pravda,že jsem s nějakými výrazy trochu zápasila.ale i tak se hezky čte.ja mám nejradši povídky Dobrý člověk a Chudí lidé...

lapagerie
21.06.2017 3 z 5

Hezké povídky, které se dobře čtou. Pravda, u některých výrazů jsem se musela podívat do vysvětlivek, abych věděla, o co jde. Například "karasaté děvče" je kupodivu kudrnaté :) Pobavila mě povídka Karla, hned se mi vybavilo Cimrmanovo: "Ty nejsi Vlasta, ty jsi Vlasta? "

Lady Dracula
19.06.2013 3 z 5

Asi nikdy Němcové nepřijdu na chuť. Babičku jsem nezvládla, musela jsem ji odložit po několika stranách, ale Divou Báru a zbytek jsem kupodivu přelouskala, Teda s vypětím všech sil. A právě Divá Bára mne tak nejvíc zaujala.
Na tehdejší poměry velmi odvážná dívka, co si jde za svým a nenechá si nikým do toho kecat. A to je správně:)

WEIL
11.08.2011 4 z 5

Ke každé povídce by se dalo něco napsat. Všechny jsou milou a hezčí verzí, než jaká byla skutečnost. Ale není to tak lepší?

WEIL
30.06.2011 4 z 5

Čte se to dobře. Mě určitě.

české povídky

Část díla