Dítě Stasi

Dítě Stasi https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356299/bmid_dite-stasi-atW-356299.png 4 165 53

Karin Müller série

1. díl

U berlínské zdi je nalezeno tělo mrtvé dívky. S udanou příčinou smrti však není něco v pořádku. Východní Berlín, 1975. Nadporučici Karin Müllerové je přiděleno vyšetřování smrti náctileté dívky, která se podle všeho snažila prchnout přes zeď – ale ze Západu. Vyšetřování smrdí od počátku. Karin má jako členka Lidové policie z Východu omezené pravomoce, Stasi chce znát identitu mrtvé dívky, ale nepřeje si, aby vyšetřovatelka znala příliš mnoho odpovědí. Brzy je jasné, že místo činu někdo kompromitoval. Müllerová navzdory doporučením sleduje stopu, která překvapivě souvisí s někým jí velmi blízkým… Dítě Stasi Davida Younga vyhlásily The Times krimi knihou měsíce a The Telegraph tipem týdne. Jde o poutavý příběh, který kombinuje napínavé vyšetřování s retrospektivním vyprávěním, které mu předchází. Jde o thriller z pozadí Berlínské zdi, od kterého se nebudete moct odtrhnout. Z anglického originálu Stasi Child vydaného nakladatelstvím Twenty7 Books, imprint Bonnier Publishing Fiction v roce 2016 přeložila Eva Brožová. Obálka dle originálu René Senko. Vydání první.... celý text

Literatura světová , Thrillery , Historické romány

Vydáno: , Jota

Stasi Child , 2015

martina2540
31.01.2021 5 z 5

Kniha se mi líbila, doporučuji ji k přečtení.

Arsi007
25.11.2020 4 z 5

Začátek vypadal hodně slibně. Záhada v podobě útěku z té ,,správné" strany, podezření padající na nejvyšší státní úředníky a osobní život Kathrin, jejíž manželství se rozpadá, dvě střídající se časové roviny. Od druhé třetiny už to ale byla trošku nuda. A paranoia ve formě sledování stasi byla otravná. Závěr byl plný napětí a akce, ale byl tak krátký, že působil spíše ledabyle sepsaný.

Ve finále se vůbec nejednalo o špatné krimi. Ale těžilo hlavně z nezvyklého prostředí a to je prostě v dnešní době přesyceného knižního trhu málo.

IG: @hanybooks

maxim248
19.09.2020 5 z 5

Vynikající, čtivé, mrazivé...

Uan
29.08.2020 4 z 5

Rozhodně to vůbec nebylo špatné, detektivní zápletka průměrná, ale to zasazení do místa a doby vyvolávalo husí kůži. Stojí za přečtení.

Leona333
18.04.2020 4 z 5

Doba, která je v knize zachycena, je velice známa mým rodičům. Já už jí naštěstí zažila pouze jako dítě. Každopádně autor v knize velice dobře vystihl tehdejší praktiky - manipulace a zneužití postu nadřízených... Samotná kriminální zápletka, už byla o něco slabší.
Rozhodovala jsem se, zda dát 3 anebo 4 hvězdičky. Nakonec 4. Přeci jen to je i kus naší historie, která nebyla od našich hranic daleko. Vlastně se velice prolínala...

Nestorkea
16.01.2020 3 z 5

3,5 hvězdičky. Zajímavé zvrhlé prostředí. Je děsivé představit si, že to takhle opravdu fungovalo..

HelenBarbora
07.12.2019 4 z 5

Tuto knihu jako povinnou četbu do předmětu Dějepis na ZŠ.

Nunynka
19.10.2019 5 z 5

Kniha mě bavila od začátku do konce a bylo fajn,dozvědět se něco i o východním Německu. I prolínání dvou dějových linek,které se na konci spojí mě vůbec nevadilo. Fakt skvělé počtení. Doporučuji.

ladyka
26.03.2019 4 z 5

Jen bych opakovala to,co zde napsali jiní. Nijak mimořádná detektivka,ale její zasazení do 70.let DDR a popisy praktik tehdejších policejních/státních struktur jí přidalo na čtivosti (doslov autora také knihu lehce pozvedl). Na plný počet mi tam ale stále něco chybělo, asi propracovanější postavy a svižnější tempo na začátku knihy.

genie
03.02.2019 4 z 5

Jako detektivka se knížka může jevit průměrně (žánrově tak není ani zařazena), ale dost výrazně na mě působila atmosféra NDR/SRN, (nejednoznačné) charaktery postav a jejich osudy. Svižné, čtivé … ten styl se mi líbil.

Lenka.Vílka
26.01.2019 3 z 5

Škoda, že autor nedotáh geniální nápad dál než jen na průměrnou detektivku. Zvolil dobré prostředí, to jo. Ale ten zločin jsem mu nežrala,  nebyl zase tak "speciální" a jiný, než o čem píší jiní autoři. Měl tam jenom to prostředí. Děj knihy mě sunul dopředu, protože prostě šel dopředu. Ne protože by byl tak skvělý a prostě uháněl. Nikoho jsem si neblíbila (což pro mě není měřítko dobré knihy), ani se mi nehnusil (to já v knihách ráda), ale prostě mi byli volní (a to není nikdy dobře). Knihu jsem dočetla, abych si snížila skóre nedočtených knih. Ale pokud bych nedočetla, výsledek by na konci knihy byl stejný. Takže se dozvíte, jak to chodilo v roce 1975 v Berlíně, což mě bavilo číst, ale tohle nemá být literatura faktu. Má tam být i ten příběh. A ten stál za starou bačkoru.

PetrKral
15.01.2019 3 z 5

Konec už byla skutečně jen fantasmagorie se spoustou nelogičností... Škoda.

Devil-Ivet
22.12.2018 3 z 5

Nechala jsem se unést kladným ohlasem a očekávala výborný thriller, který by mě mile překvapil. Bohužel se tak nestalo, našla jsem dost hluchých míst, dost často mě kniha nudila a Karin mi byla nesympatická, což není moc dobré pro hlavní postavu. Jediné, co mě na knize opravdu zaujalo, bylo Stasi a její praktiky a rozdíl mezi Východem a Západem.

FreckledCathy
08.10.2018 5 z 5

Když člověku dojde ten konec, tak s veškerou trpkostí té doby.

Dajine
30.09.2018 5 z 5

Děsivé a tak skutečné.

martinhk
22.08.2018 5 z 5

V knize je skvěle popsaná atmosféra 70. let v NDR, ne nepodobná té naší. Příběh samotný je místy předvídatelný, na druhou stranu je to napsané velice čtivě.

josska
18.07.2018 4 z 5

Takovou knihu jsem četla asi poprvé a bavila mě,pěkně se četla a byla i místy napínavá..

Jeanie
14.07.2018 5 z 5

Mrazivý příběh, na člověka hned dýchne tamní atmosféra.

jasmína
18.06.2018 5 z 5

Opravdu skvělá kniha, nemůžu se dočkat dalšího dílu od tohoto autora. Četla jsem odpoledne a večer až do noci, až jsem dočetla, nešlo se odtrhnout.

Doporučuju !

piittii
13.06.2018 2 z 5

Jako krimi to za moc nestálo, ale atmosféru NDR to vystihlo dobře, proto se ta knížka dala i přečíst. Bohužel - čím dál jsem četla, tím víc mi to přišlo jako slátanina. Na konci jsem se dozvěděla proč...