Karel IV. - Pán světa

Karel IV. - Pán světa https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/292296/bmid_karel-iv-pan-sveta-ybW-292296.jpg 4 25 6

Karel IV. byl bezpochyby nejvýznamnějším českým králem a jedním z nejvýznamnějších císařů Svaté říše římské. Kniha vám představí panovníka v širším politicko-společenském kontextu a nechá vás nahlédnout do vyšších vrstev společnosti 14. století. Šedesátistránková komiksová část sleduje proměnu Karla IV. z malého bezbranného dítěte po nejmocnějšího muže tehdejšího světa.... celý text

bazyk21
20.11.2022 5 z 5

Čtivě zpracován život Karla IV. takovou formou pro děti, ale v širších souvislostech evropských dějin, vůbec jsem se od knížky nemohl odtrhnout a přečetl ji jedním dechem, nádhernou ilustraci podtrhuje skvělý text - toto nás v dějepise neučili (nebo jsem nedával pozor) ;o))

IVANA0123
07.02.2021 4 z 5

Tato, i když stručná kronika života Karla IV., je přesto plná významných okamžiků jeho života a zároveň přibližuje životy šlechticů té doby. Pletichy a neustálé boje o moc byly na denním pořádku a člověk si nebyl jistý ani mezi nejbližšími příbuznými. V některých částech jsem se chvilkami ztrácela, ale myslím že se chvílemi ve vztazích ztráceli i jejich samotní aktéři. I když nejsem žádný velký milovník historie, tato kniha se mi líbila a možná díky ní ještě pár knih s historickou tématikou zkusím. Druhá komiksová část je velmi povedená a je vhodná i pro mladší čtenáře. 4,5*
(2/21)

Veveve
28.10.2020 5 z 5

Z knihy jsem naprosto našená. Jsem milovníkem české historie a mylsím, že mám i docela slušné znalosti, ale tuto knihu jsem si s chutí přečetla, je tam vše jednoduše a přehledně vysvětleno. Jen komiks je na pro mě až moc jednoduchý - ten bych uvítala trochu detailnější, ale opravdu jsem z knihy nadšená.

Chytuš
24.11.2017 4 z 5

Jakmile jsem si přečetla komentář Isew, věděla jsem, že si tuhle knížku musíme doma přečíst :-) Půjčila jsem jí pro syna (9), který má Karla IV rád - potažmo vůbec historii (je to velký čtenář časopisu Časostroj, což je také výborný počin, který dětem zábavnou formou přibližuje různé historické události). Mám ale pocit, že opravdu celou knížku jsem zatím přečetla jen já (možná ještě dočte manžel, také se začetl :-)), synovi se líbil hlavně komiks, který zabírá jen asi 1/3 knihy. Zbytek je psaný text, který bych ke čtení dala spíš starším dětem (druhý stupeň ZŠ), pro menší může být mnoho postav a dějových událostí příliš podrobné a čtení je tak brzy zahltí, takže bohužel nedočtou...
Nicméně já byla nadšená. Zopakovala jsem si známá fakta a to opravdu čtivou formou. Obrázky byly v celé knize prostě nádherné, krásně komiksové, ale vůbec to nevadilo ani nerušilo (ani jsem netušila, že všechny Karlovy manželky byly takové kočky :-))

Isew
10.07.2016 5 z 5

Karel IV. se v tomto roce na nás valí ve velkém a neunikla tomu ani má sedmiletá dcera. Chce o Karlovi všechno vědět. V knihkupectví mi padla do oka tato kniha. Otevřela jsem ji a byla jsem nadšená. Ucelené informace, které jsou podané čtivou formou. Nejsem moc velkým zastáncem komiksů. Ne každý malíř mne upoutá tak, abych si komiks přečetla. Tento mne upoutal na první pohled. Obrázky mne neiritují. Naopak se mi velmi líbí. Spojení psaného textu a komiksu je výborný nápad. Díky tomu je kniha přístupná i malým dětem, které louskají své první knížky. A vůbec mi nevadí, že komiks je jen stručným shrnutím vybraných událostí Karlova života. Naopak. Nepřehání, nezveličuje a je věrný historickým faktům. I díky tomu mohou menší děti získat kvalitní informace o životě Karla IV. velmi příjemnou formou.

martinstefko
27.06.2016 3 z 5

Kniha "Karel IV.: Pán světa" je dobrým podáním životopisu Karla IV. a přináší dostatek informací, aby se čtenáři v životech osobnostní snadno orientovali. Text se dobře čte, je dobře členěn a většinou je zachována i návaznost. Proč je ale v závěru obsažen komiks, to je mi záhadou. Čekal jsem, že bude doplněním, anebo naopak komiksovým, superhrdinským zveličením Karlova života, což je také před samotným komiksem lehce naznačeno. V konečném důsledku je komiks jen stručnějším shrnutím vybraných událostí Karlova života do období, kdy se stal císařem. Nic víc v tom není. Více: http://www.comics-blog.cz/2016/06/1201-karel-iv-pan-sveta-60.html