Karanténa

Karanténa https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444860/bmid_karantena-aQb-444860.jpeg 3 633 198

Thriller, který předpověděl celosvětovou pandemii. Londýn, epicentrum celosvětové pandemie, je kompletně izolovaný. V ulicích bují násilí a občanské nepokoje. Na dodržování zákazu vycházení dohlíží armáda. Před smrtícím virem, který si vyžádal tisíce obětí, není nikdo v bezpečí. Na staveništi, kde má vyrůst nouzová nemocnice, najdou dělníci tašku s kostmi zavražděného dítěte. Nemilosrdný vrah se volně pohybuje po městě, odhodlaný udělat cokoli, aby policii zabránil vypátrat, komu kosti patřily. Inspektor Jack MacNeil, který odpočítává poslední hodiny u sboru londýnské Metropolitní policie, musí až do poslední chvíle vést vyšetřování. Jeho kariéra je v troskách, manželství rozvrácené a virus zasáhne i jeho vlastní rodinu. Co ho zastaví dřív? Virus, nebo vrazi?... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Host

Lockdown , 2020

Manoloma
30.11.2020 5 z 5

Přečetla jsem jedním dechem, příběh mě velmi bavil i v této době a trochu mě vlastně uklidnil v přesvědčení, že by mohlo být i hůř. Je to moje první setkání s autorem a rozhodně si přečtu i další jeho knihy.

RADOST
30.11.2020 3 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a bylo poněkud zavádějící, když jsem pak přešla na televizní zprávy a slyšela velmi podobné informace. Pokud autor napsal tuto knihu před patnácti lety (viz informace DK přímo u knihy v zajímavostech), tak se mu podařilo velmi dobře odhadnout vývoj, chování lidí i státní moci. Jen pátrání po příčině jsme ještě neukončili - na rozdíl od děje v knize.

ujira
29.11.2020 3 z 5

Přestože autor napsal lepší knihy, číst ji v dnešní coronavirové době je trochu masochismus.
A není zároveň nepředstavitelné, že současná pandemie může být uměle vyvolaná, že se to někomu vymklo z rukou a že hra na Boha se nevyplácí.

dpxcz
28.11.2020 1 z 5

Kolem knihy je podle mě docela zbytečný hype a vůbec si to nezaslouží. Od knihy jsem čekal mnohem více. A nedostalo se mi ani dobré detektivky, ani dobrého thrilleru či pandemického postapa. Autor se jednoduše svezl na vlně dnešní koronavirové pandemie a vyvolává hype, že ji předpověděl. Navíc hned v úvodu tvrdí, že knihu napsal za šest týdnů. A na (ne)kvalitě to je opravdu znát.

Sorrow
25.11.2020 1 z 5

Několikrát omílaný názor, zda Peter May skutečně předpověděl celosvětovou pandemii či zda se jedná o marketingový tah, ponechám elegantně stranou a vrhnu se rovnou na hodnocení knihy. Autora jsem si v minulosti považovala především proto, že umí perfektně vybudovat charaktery, zejména jejich pohnutou minulost. V Karanténě se rozhodl pracovat ve velmi krátkém časovém úseku jednoho dne, což vytvoření plastických hrdinů značně brání. Nejen hlavní postava, ale i ostatní účastníci děje působí velmi šablonovitě a plytce, May pro mě zcela nepochopitelně sáhl po profláklých klišé, jimiž se neúspěšně snaží ve čtenáři navodit prvoplánové pocity. Samotná zápletka začíná zajímavě a touha dozvědět se více o oběti i o důvodu její smrti mě držela napnutou zhruba polovinu knihy. Poté se však zvrhává do neuvěřitelné směsice akčního krváku, u kterého je vám zkrátka jasné, jak dopadne. Mizí veškerá pracně vybudovaná atmosféra zničeného města postiženého ekonomickou krizí, kde si lidé bojí podat ruku nebo vystrčit nos z baráku, a to je velká škoda, protože právě tohle bylo na celé knize jednoznačně nejlepší. U samotného závěru nelze než se pousmát nad jeho absurditou. Ani stylisticky mi Karanténa nesedla. Všechny uvedené důvody mě opravňují skutečně si myslet, že text vznikl už před drahnou dobou, a že se z toho May naštěstí vypsal, skoro se mi totiž nechce věřit, že tohle napsal stejný člověk, který stojí za trilogií z ostrova Lewis. V poslední řadě bych se ráda vyjádřila k audioknize namluvené Danielem Bambasem. Zvukové zpracování je fenomenální, předěly kapitol byly vhodně zvoleny, sirény policejních aut, záchranek i hlasů ve vysílačkách podporují celkovou atmosféru Londýna v době krize, naopak se samotnou narací příliš spokojená nejsem. Bambas všechny ostatní postavy kromě detektiva neuvěřitelně přehrává a jeho podání ženských hrdinek mi místy skoro až vykouzlilo úsměv na tváři (ovšem bohužel ten pohrdavý). Kolem a kolem si myslím, že Karanténa je kniha, kterou lze vynechat, určitě však nelze vynechat autorovy další práce a tak, pokud je třeba tohle vaše první setkání s ním, dejte ještě šanci jeho dalším příběhům.

Evaho73
18.11.2020 3 z 5

Pre čítanie knihy Karanténa aj mňa inšpirovala momentálna svetová pandémia spôsobená vírusom COVID 19. Údajne knihu autor napísal pred 15 rokmi, čo sa vzhľadom na aktuálny stav môže javiť ako slušný vizionársky počin, ale už vtedy sa mohol inšpirovať napríklad vírusom SARS.
Celkovo kniha na mňa zapôsobila trochu nedôveryhodne hlavne z pohľadu detektívnej zápletky, kde za najväčšie slabiny považujem krátky časový úsek, v ktorom sa dej odohráva a nereálny priam zázračný koniec.
Naopak, núdzový stav spôsobený pandémiou bol až na jeden extrém opísaný tak, akoby kopíroval našu momentálnu situáciu.
Hoci kniha nedosahuje kvalitu iných autorovým diel, ktoré som čítala, nepovažujem ju ani za najhoršiu a hodnotím ju skôr ako priemer, teda za 3.

toni-az
18.11.2020 4 z 5

Sympatické hlavní postavy, zajímavá zápletka, dobře napsaný děj, ani chvíli jsem se nenudil. Dal bych i plný počet, ale ta chodící mrtvola na konci už byla na můj vkus už moc divoká.

Každopádně cílem bylo porovnání současné situace a toho, jak si takovou věc představoval nějaký spisovatel. Ptačí chřipka naštěstí proběhla bez větších potíží, Covid už bohužel ne. Nicméně myslím, že se celkem dobře povedlo odhadnout jak státní opatření, tak nechuť lidí je dodržovat. Ale černou tančírnu si fakt představit nedovedu, resp. to, že by lidi až tak riskovali, že by šli takhle mezi stovky potenciálně nakažených.

Brzy čekám situace s armádou, střílející po autech po 21. hodině. Naopak domobrana mi přijde nepravděpodobná, kontakty s okolím prostě odříznout nejde.

Hakate
18.11.2020 3 z 5

Příběh o Lockdownu Londýna v aktuální době Pandemie je dobrý námět. Na knihu jsem se těšila dlouho.

Bohužel jsem spíše zklamaná, téma karantény je v pozadí a jako kriminálka je to spíše průměrné zpracování.

Trochu lépe a více propracovat a mohlo to být za 5*

Veber
17.11.2020 2 z 5

Do poloviny knihy jsem se celkem nudila. Problém vidím v tom, že mi bylo skoro jedno, co se s detektivem stane. A osobní rovina příběhu (syn) mi přišla skoro nadbytečná. Celá kniha se odehrává v podstatě v rozmezí cca 2 dnů, což mi nepřijde moc reálné. Pandemie funguje jen jako kulisa (nosil Mc Niel roušku? není známo - já jen, že se s ní moc dobře neběhá...)

TeaPeter
17.11.2020 2 z 5

Na Petera Maye to byla dost slabá kniha. Konec ho doslova není hoden. Myslím si, že proto nebyla vydána dříve. A její současné vydání je nesporně pouhý oportunismus. Až to ve mně vyvolalo pocit déjà vu a připomnělo knihu Dračí zuby od Michaela Crichtona. Tu autor napsal, ale nikdy nevydal. Určitě věděl proč. Vydali ji až dlouho po jeho smrti jeho dědicové. Asi nemusím psát, že zdaleka nedosahuje kvalit třeba Kmene Andromeda, který je tematicky blízký Karanténě.

Mateo67
14.11.2020 2 z 5

Vždycky jsem měla ráda katastrofické knihy a filmy, kde bylo lidstvo něčím, někým ohroženo až k samotnému vymření. V březnu jsem si říkala, že už se asi nikdy na takový film nepodívám, žádnou takovou knížku nepřečtu. Ale člověk se většinou ze všeho dříve nebo později oklepe a já jsem v klidném létě propadla zase svým choutkám. Navzdory nízkému hodnocení jsem se zaměřila na tuto knihu. Vždyť je to May, ne! Do rukou se mi sice dostala až uprostřed vrcholící 2. vlny, ale co už...
No, a nic. Škoda slov. Jen jsem si otestovala svou výdrž dočíst až do konce. A že teda byla tentokrát nadstandardní. A proto se musím odměnit. Jedna hvězda pro Maya, jedna pro mě. Víc ani ťuk.

Kopta
14.11.2020 4 z 5

Asi si dokážu představit, že pro někoho je to slabší May. Přeci jen, už má za sebou větší portfolio a toho oproti Skále a podobným vypadá dost prvoplánově až amatérsky. V rámci psaní. V rámci hledání zpráv a podobně, tomu je naopak. Kniha je ale klasický May otisk. Velice čtivý, velice záživný, až na pár hluchý a asi i zbytečných míst. Jednoduše jde o Maye, který umí zaujmout a baví. A zároveň v roce 2020 mrazí. Konec je sám o sobě v celku uspokojivý, ale více než unáhlený, kdy je to utnuto dost nečekaně a bez koncovky. Ale ano, trochu jsme si zkusili i nadnárodní komplot a podobně. Zabavilo a potěšilo. Ne, že ne.

katka.oo
11.11.2020 4 z 5

Nooo tak i přes nižší hodnocení tady na databázi se mi kniha celkem líbila, dobře se četla, detektivní příběh na pozadí karantény během pandemie teda mnohem horší než momentálně tady u nás. Konec sice trochu přitažený za vlasy, Pinkieho si opravdu nedokážu nebo teda spíš nechci představovat jak fungoval, p.May je můj oblíbený spisovatel takže za 4*.

kamila5406
11.11.2020 5 z 5

Zajímavá, čtivá, pro silné povahy

PetK
07.11.2020 4 z 5

No tak poslouchat tenhle příběh v době pandemie je trošku děsivé. :-) Je to v rámci žánru taková klasika, místy trošku neuvěřitelný hollywood, ale tak kdybysme četli o chlápkovi, který sedí na gauči, asi by to byla nuda. :-) Audio načetl skvělý Daniel Bambas a povýšil zážitek o hvězdu výš.

IvaKo
05.11.2020 4 z 5

Petera Maye mám ráda a tak jsem se zájmem sáhla po této knize, nehledě na její až příliš aktuální tématiku a nebyla jsem zklamaná. Kriminální příběh odehrávající se při lockdownu Londýna je napsán čtivě a napínavě. Pravda, závěr je akční jak z hollywoodské produkce, ale celkově prima čtení.

MMacicekk
03.11.2020 4 z 5

I když v tomto thrilleru řádí smrtící chřipka se smrtností až šedesát procent, nic to nemění na tom, jak autor dokázal velmi věrně vylíčit možný stav. Všudypřítomné roušky, ochranné rukavice či odstupy zná teď jistě každý z nás. Přesně do tohoto světa autor zasadil svůj detektivní příběh, který bude ozvláštněn právě probíhající pandemií, ale také tím, že se odehraje prakticky během jednoho dne. Autor se v této knize s ničím a s nikým nemazlí – není se však čemu divit. Tísnivá a vypjatá atmosféra tryská snad z každé stránky. Zajímavé jsou rovněž postavy, bohužel některých se nicméně dotklo obvyklé klišé. Přesto dle mého názoru příběh jako celek funguje výborně a jedinou vadou na kráse je nerealistický závěr, který působí přehnaně a je jak vystřižen ze zahraničních akčních filmů. Pokud autorovi odpustíte pár klišé, užijete si příběh, který je předobrazem aktuální situace, jen v mnohem horším měřítku. Jestliže současný stav neprožíváte příliš dobře, této knize se raději vyhněte.

harena
29.10.2020 4 z 5

Lákalo mě přečíst si karanténu od Petera Maye v době naší karantény. Podle hodnocení jsem neočekávala žádnou skvělou knihu, ale překvapivě se mi líbila. Příběh byl dobře psaný, napínavý, zajímavé také bylo, že ho May napsal před 15 lety. Je to spíš detektivní příběh na pozadí pandemie, která tam měla mnohem horší průběh, než pandemie covid u nás právě teď. Ale páni, ten konec byl opravdu přitažený za vlasy. Proto o hvězdičku míň.

tlllk
29.10.2020 3 z 5

v kontextu doby človek ocení pár detailov, ale inak to bolo dosť infantilné.

Alma-Nacida
28.10.2020 2 z 5

No... Tak nevím, myslím si, že u thrilleru se mám bát, ale nemělo by se mi chtít zvracet. Což se mi teda chtělo.
Poslouchala jsem jako audioknihu a přednes D. Bambase mi šel hlavně v ženských postavách docela na nervy.
MOŽNÝ SPOILER!
Nebudu zpochybňovat možnost pohybu a vůbec života popálených osob, ale od té doby, co tam takhle jeden z hlavních záporáků kráčel jako walking dead, jsem se nebála, protože mi to přišlo jako úplná hovadina. Autor promine. A ten přerod na posledních řádcích... Sákryš. A ten konec dobrý, PČÍK, alles ....gute? Nebo radši néé? ;) Muhehe!