Karanténa

Karanténa https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444860/bmid_karantena-aQb-444860.jpeg 3 633 198

Thriller, který předpověděl celosvětovou pandemii. Londýn, epicentrum celosvětové pandemie, je kompletně izolovaný. V ulicích bují násilí a občanské nepokoje. Na dodržování zákazu vycházení dohlíží armáda. Před smrtícím virem, který si vyžádal tisíce obětí, není nikdo v bezpečí. Na staveništi, kde má vyrůst nouzová nemocnice, najdou dělníci tašku s kostmi zavražděného dítěte. Nemilosrdný vrah se volně pohybuje po městě, odhodlaný udělat cokoli, aby policii zabránil vypátrat, komu kosti patřily. Inspektor Jack MacNeil, který odpočítává poslední hodiny u sboru londýnské Metropolitní policie, musí až do poslední chvíle vést vyšetřování. Jeho kariéra je v troskách, manželství rozvrácené a virus zasáhne i jeho vlastní rodinu. Co ho zastaví dřív? Virus, nebo vrazi?... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Host

Lockdown , 2020

gladya
02.07.2021 3 z 5

Jako detektivka solidní průměr. Kdo chce akci, krev a hodně mrtvých, nejspíš bude spokojen. A to nepočítám oběti chřipky.
Pokud ovšem chcete opravdu propracovaný příběh, kde toho nebude moc předvídatelného a který má logiku, budete zklamáni. Je tam až příliš náhod a hlavně nelogického chování.
Vidím to jako předlohu hollywoodského filmu, hlavního hrdinu by mohl hrát třeba Bruce Willis v mladším věku.
Pandemie má v knize význam, ale je to spíš kulisa. Nevšimla jsem si třeba, že by bylo pořádně zmíněno, zda a nakolik se virus rozšířil mimo Londýn a GB.

Lucienka220
29.06.2021 3 z 5

Příběh sám byl napínavý. Vše se odehrávalo v rychlém sledu událostí během jednoho dne. Bohužel v druhé půlce to přestávalo fungovat a závěr byl opravdu přitažený za vlasy. Některé zápletky byly napínavé, ale tak nějak naroubované, člověk úplně nechápal, proč tam byly a jak třeba ten člověk souvisel s dějem.
Škoda, že autor se zřejmě svezl na vlně aktuální situace a předal k vydání rukopis bez následných úprav.
Ovšem popis tíživého lockdownu byl uvěřitelný. Člověk si říkal, že by v naší situaci mohlo být i hůř.

SilvieSisinka
13.06.2021 4 z 5

Úžasné,nechápu jak tohle mohl předvídat do budoucnosti pan spisovatel.Cetlo se to samo.Jen konec byl takový hodně přehnaný.

marci8
10.06.2021 3 z 5

Kniha se četla velmi dobře, měla spád. Byla temná díky prostředí, které bylo zasaženo smrtelnou nemocí a nedošlo k žádnému happy endu ani na konci, i když pachatel byl dopaden. Nebyla ale příliš zamotaná a složitá a jsou detektivky, které se mi líbily mnohem více.

NicaCola
08.06.2021 3 z 5

Kniha se nečetla špatně. Čekala jsem, že se bude příběh odvíjet jiným směrem, nakonec byl hodně předvídatelný.
A poslední věta? Zbytečná.

LiberX
02.05.2021 3 z 5

Karanténa je ryze průměrná detektivka, která se snaží svézt na současné situaci. Dle předmluvy ležela autorovi v šuplíku již od roku 2005. S ohledem na množství nelogičností a neobjasněných okolností bych však hádal spíše na rychlokvašku. Jednotlivé prvky, které pracují s motivem pandemie, jsou využity na výbornou. Jako celek však kniha na mnoha místech vrže, je uspěchaná a působí nedomyšleně.

branislav1814
29.04.2021 2 z 5

první a obávám se že i poslední knížka od tohoto autora kterou jsem četl... jo, tohle byla pro mně docela velká katastrofa a zklamání.

kokosek
26.04.2021 3 z 5

Tak Vám nevím? Prý to napsal Peter May. Ten co napsal trilogii z ostrova Lewis, ten co píše o těch nejtajemněších francouzských vraždách, ten co skvěle popisuje život v Číně. No tak tady se tedy teprve učil (snad).
Jo chápu, je to něco jako seriál 24 (děj každé epizody se odehrál během 24 hodin - vysvětlivka pro ty co neví o co jde), tam se opravdu celé dětství a dospívání nevejde, takže aktéry není tak snadné poznat, ale i tak to vypadá jako takové slohové cvičení.
Ale zase je třeba uznat, že tam toho Maye poznávám, Londýn poznávám jako bych tam zrovna byl. A fakt jsem poznal některé místa, kde jsem byl (a tím nemyslím Oko).
Nebudu tvrdit, že je to jen snadné využití něčeho, co autor měl v šuplíku jako koncept, ale skoro to tak vypadá. Momentální situace ve světě sice není tak šílená, jenže to před rokem nikdo nevěděl.
No buďme rádi, že si o tomhle můžeme jen číst.
O ději se nemá moc cenu bavit. Ale klidně si to přečtěte. Je to krátký.

Janadvorackova
21.04.2021 3 z 5

Když začala naše pandemie, čekala jsem, že "to bude vypadat nějak takhle" - totiž tak jako v knize. Hlídky a kontrolní stanoviště, víc rabování, výpadky elektřiny, sousedi na hlídce :), nevyvezené popelnice a krysy v ulicích :). Né, to už je moc.

V knížce se píše o pandemii, ale nějak jsem z toho vydedukovala, že celý svět zákeřná chřipečka nezasáhla...
Příběh klasický - detektivní hodnotím průměrně.
Na slovo "rouška" jsem alergická, ale hrozně -:))).
Konec, tedy úplný konec... chtěla jsem napsat "to zabil," ale zdá se, že tak zákeřná u této knihy být nemůžu.

PS :): Na "naší pandemii" bylo fajn "to ticho venku." Fakt jsem si to užívala.
A teď se vrátí normální realita, která ale už normální nebude.
Tak hezké čtení.

Sitth
20.04.2021 2 z 5

Původně jsem si myslel, že autor jen vytěžil období pandemie Covidu a proto pro mě bylo překvapením, že kniha vyšla již v roce 2020. Ale třeba to tak bylo a autor zacítil příležitost s nástupem nemoci a rychle knihu splácal na koleně a poslal do světa. Protože ono to tak místy dost vypadá.
Začátek knihy se mi opravdu líbil, kdy autor popisoval karanténu Londýna, spalovny a nemocnice, ale od druhé poloviny knihy to začalo skřípat jak špatně namazané Londýnské oko. Závěr byl na můj vkus přehnaný hlavně díky Pinkiemu a jeho prahu bolesti.
Takže dávám 3/6

UPDATE: díky uživatelce FejKýý, která mi poslala zprávu s informací, že autor napsal tuto knihu už v roce 2005, jsem si rozšířil obzor. Děkuji. Ale nic to nemění na hodnocení, prostě mi to přišlo trochu přitažené za vlasy v závěru...

sassenkka
16.04.2021 5 z 5

Karanténa bylo super čtení, napínavé a až děsivě aktuální. Klobouk dolů.
U tohoto autora jsem zatím nenarazila. Ťuk ťuk. A s každou přečtenou knihou mám Petera Maye raději.. :)

konicekbily
15.04.2021 3 z 5

Spisovatel se posouvá: od pěkných zápletek typu "Skála" nebo "čínských příběhů" se vydává na cestu vrcholných thrillerů a to mu moc nejde, tam přehání, až se to čtenářům nemusí líbit. Mne zajímal avízovaný popis omezení života v karanténě. Tady nesouhlasím s marketingem, že autor je na toto téma "vědma". Popis karantény je skvělý, ale podle mne rozpracoval zkušenosti lidstva z období před sto lety - španělské chřipky - a různá omezení prováděná již dříve - zejména v Asii.

Dáma s hrnstjm
12.04.2021 3 z 5

V mnohém skvělé, v mnohém překombinované. Zbytečně uspěchané kvůli vyšetřujícímu a jeho ukončení policejní kariéry, honem, honem, ať se to všechno vyřeší do šesti do rána... Děj má pořádný spád, kniha je opravdu čtivá, ale v závěru jsou určité věci vyloženě přehnané.

Gilnien
09.04.2021 2 z 5

Kniha byla fakt dobrá, čtivá, děj mě opravdu bavil, měl spád. Za mým nízkým hodnocením tedy stojí osud postavy Pinkie. WTF? Já tedy nejsem lékař, ale tohle byl podle mě dost přehnaný konec, který mi zkazil pohled na celou knihu.

MarkCarter
04.04.2021 4 z 5

Autor "predpovedal" Covid, aj keď pandémia v knihe je mnohonásobne horšia ako realita. Príbeh je dobrý. Zaujímavý a priamočiary. Detektív má krátko pred výpoveďou a z akéhokoľvek dôvodu to nemôže odložiť, preto sa ponáhľa s vyšetrením prípadu a často balansuje na hrane zákona. Vytvára to pocit naliehavosti a vďaka tomu má príbeh spád. V tomto románe sa nevyskytuje veľa postáv a je to fajn, čitateľ sa v tom nestratí. Opis udalostí je pútavý, akurát dialógy pôsobia trochu strojene.

Miláček484
02.04.2021 5 z 5

No přesně zapadá popis pandemie do dnešní doby, až to děsí. Peter May mě nezklamal, je můj oblíbený spisovatel, je to jako vždy čtivé a napínavé a samozřejmě závěr překvapivý.

Polajda
24.03.2021 4 z 5

Je to až děsivé, že něco co napsal P. May v roce 2005 je realita dnešní doby...

emilieselden
23.03.2021 4 z 5

Dobře se četla. všechno rychle ubíhalo. Neměla žádná hluchá místa. Hlavní postavy jsem si oblíbila.

ava.s
19.03.2021 3 z 5

Kniha se četla dobře, děj plynul svižně. Nebylo to vůbec špatné, taková lepší detektivka. Hodně mi to připomínalo knihy od Cobena, kterého mám ráda....

makry
06.03.2021 2 z 5

Kniha se četla dobře.Ale zklamalo mne,že název moc tomu obsahu neodpovídal.Čekala jsem obsahově zcela jiného.