Kar

Kar https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398943/bmid_kar-hwz-398943.jpg 3 215 80

V Karlových Varech dojde k obludné vraždě: žena roztrhá muže svými zuby a pak spáchá sebevraždu. Nebylo prokázáno, že by se ti dva znali. Po nějaké době se stane událost podobná: na golfovém hřišti zabije muž ženu její vlastní odpalovací holí, uhryže a pozře její prsa a poté vběhne pod auto. Nikdy předtím se neviděli. Do Varů, svého rodného města, se po dlouhé době vrací Julián Uřídil. Ne na stálo a ne jako lázeňský host, ale na anonymní pozvání jako autor knih, v kterých se odehrávají podobné zločiny. Minulost, na niž chtěl zapomenout, když kdysi odešel do Prahy, se mu však ve Varech spolu s dalšími kousavými vraždami vrací jako bumerang. Souvislost mezi množícími se případy nenachází, zato se nepochopitelně ocitá v jejich bezprostřední blízkosti. Tak, jak byl pozván on, teď musí pozvat do varů na pomoc člověka, kterého už nikdy nechtěl vidět.... celý text

Makyny
24.11.2019 1 z 5

Moje první a asi i poslední kniha od Urbana. Ze začàtku mě velmi chytla a fakt mě zajímalo jak to celé dopadne. Bohużel, konec jsem dočítala silou vůli, ptž nemám ráda nedočtené knihy. Divné postavy, nesmyslné dialogy, těžko uvěřitelné chování postav, vyustění zápletky jakože cože...??? Urban asi nebude můj šálek kávy, ale věřím, že své čtenáře má. Jedna hvězda za prostředí Varů, které mi nejsou tak docela vzdálené...

reddwarf358
15.11.2019 3 z 5

Urban, ne každá kniha od něj mi sedne, ale tahle zrovna jo. Sáhl jsem po ní kvůli tomu obluďákovi na přebalu, přesně tuhle fotku jsem si kdysi při studiích ve Varech pořídil na černobílý film. Děj je typicky urbanovský, pokud si můžu tohle přirovnání dovolit. Občas se vyžívá v nechutnostech a je drsný.

terimila
09.11.2019 4 z 5

Tak tady musím trochu vylepšit hodnocení. Za mě super! Nebylo to dokonalý jako Sedmikostelí nebo Lord Mord, ale bylo to super. Četlo se to samo a skvěle (zhltáno za jeden den, a to jsem byla nemocná a vědoma si toho, že bych měla spíš odpočívat, než rýt nosem v knize). Vary jsem navštívila jednou letmo na jedno odpoledne, bylo to na podzim, a ten dojem, kterej ve mně to město vyvolalo, vytvořil pro tu knížku perfektní podhoubí. Hodila se mi tam. Je to Urban se vším všudy:
- podivný, rozporuplný a obskurní postavičky v roli hrdinů
- hnusný nechutný vraždění (i když tady těch detailů chvílema bylo možná trošku až moc, a to jsem dosti otrlej čtenář)
- určitej ekologickej nebo "místozachraňující" rozměr, spojenej s kritikou současnejch poměrů
- jo, rozuzlení je drobet za vlasy přitažený - ale upřímně, kdy to u Urbana není? (já osobně jsem čekala - vzhledem k mnoha narážkám na plíseň, houby, vlhkost atd. - něco ála námel, prostě nový druh houby/rostliny, která působí otravu projevující se šílenstvím, která se dostala, kam neměla, a rozežírá město definitnivně - jak město, tak jeho lidi)
Prostě v týhle knížce je všecko, čím se Urban vyznačuje (a není dobře, že se někdo takhle výrazně vyznačuje a ohraničuje?) a co od něj lze čekat. Odvedl svou standardní práci a odved ji dobře. Pokud to někoho pohoršuje a nebaví a má pak potřebu dávat jednu hvězdu, tak tak úplně nevím, proč právě Urbana opakovaně čte. Asi jako kdybych já do sebe násilím rvala Rosamunde Pilcher a pak dštila oheň a síru na červenou knihovnu.

Dáma s hrnstjm
08.11.2019 4 z 5

Kar, krvavá hostina, jejímž hlavním chodem může být jakýkoliv kolemjdoucí. Opět bizarní hlavní postavy a úžasná lokalita pro zasazení podivného děje. Kniha je až na pár momentů napínavá a čtivá, v příběhu mám výhrady hlavně k roli policie. Atmosféra města, které si kope svůj vlastní hrob, čiší z každé stránky. A konec? Ten mívá autor vždycky přinejmenším netradiční. Takže jak se dalo čekat... prostě úlet.

Adiemus
07.11.2019 1 z 5

Kniha by si zasloužila hodnocení 1,5 (za češtinu a popis Karlových Var), ale k jejímu dočtení jsem se doslova dokopala a popravdě mi bylo úplně jedno, do za tím vším stojí a proč. Zlatá Praga Piccola, pro mě poslední stravitelná Urbanova kniha.

kristeen
07.10.2019 2 z 5

Asi nenapíšu nic nového, když uznám, že mě knížka zklamala. Už jen svým (těžko uvěřitelným) námětem, ale i jeho zpracováním. Zůstává jen jakási chaotická procházka po Varech, kterou ocení spíš místní, a zcela trapné vyústění postrádající jakékoliv napětí. Myslím, že to pěkné, co na Varech je (a co autor dokáže vystihnout, stejně jako se mu to dařilo u Prahy v předchozích knihách), by si zasloužilo být kulisou lepšímu příběhu....

Pavlína79
07.10.2019

Nejsem na Urbana ještě zralá, ale příběh mi přišel zajímavý jen tím známým a konkrétním prostředím, jinak mi nic nepřišlo přirozené - postavy, zápletka, pointa. Ale respektuji, že své obdivovatele má a že si je zaslouží.

josska
20.09.2019 4 z 5

moje první kniha od autora,,,Karlovy Vary mám ráda,,je to zajímavě napsané i obálka a rozměr knihy netradiční...

Fuksinka
18.09.2019 4 z 5

Rozhodně jedna z lepších Urbanových knih. Skvělá atmosféra, originální postavy, tajemno a určitá porce bizáru. To jsou důvody, proč mám jeho knihy ráda. Doporučuji.

Danago
18.09.2019 4 z 5

Kniha mě moc překvapila. I když asi nebude pro každého. Karlovy Vary mám ráda. Vše moc pěkně vykreslené úplně jsem se tam viděla.

šmerdžito
18.09.2019 5 z 5

Musím hned zkraje doznat, že jsem čtenářský fanoušek Urbana, takže jsem k jeho dílům méně kritický než u jiných, ale i přesto si myslím, že je tato kniha jedna z jeho lepších. Na začátku jsem měl problém se do knížky začíst. Rozvleklejší začátky mám vlastně u jeho knih rád. U Lorda Morda jsem si užíval Prahu na konci dlouhého století. V tomto případě jsem si bezcílné bloumání hlavního protagonisty tolik neužil. Jelikož se děj odehrává v dnešní době, tak je pro mne popis Karlovarského života méně atraktivní než u staré Prahy. I přesto, že je kniha z moderního prostředí, je děj mysteriozní a zajímavý.
Po zhruba sto stranách mě kniha do sebe vtáhla a nepustila. Takže si KAR přidávám na svůj list oblíbených děl. Doufám, že to Urban ze svou pauzou nemyslí vážně a napíše další knižní dílo.

petra1394
16.09.2019 3 z 5

No, není to typický Urban. Kniha byla jiná, než které jsem předtím četla a trochu mě zklamal konec. Jak samotné vysvětlení, tak úplný závěr. Už se těším, až se spravím Lordem Mordem!

katy238
13.09.2019 5 z 5

Jedna z nejbizarnějších knih vůbec a i když jsem si ji vzala na fyzicky náročnější dovolenou, večer jsem u ní neměla problém vydržet, stále dále číst a neusínat. I když popisy zranění i tajemných záchvatů jsou otřesné a rozuzlení podivné, je kniha zajímavostí v české literatuře a podívám se i po další autorově tvorbě. Není to však konzumní čtení a autor se svým stylem ocejchoval, protože mezi jinotajné řádky se nedokáže ponořit každý. Pokud se to však čtenáři podaří, čeká jej výjimečný zážitek a lehké mrazení z otázky: "Co kdyby....?"

kaffa
11.09.2019 4 z 5

knihy od urbana sou pro mě vždy těžko hodnotitelné, mají v sobě pokaždé aspoň špetku nějakého podivného bizáru, který mě neustále přitahuje a který mě nutí tohle číst.... přitom mě rozčiluje, když se příběh z větší části motá kolem, ale k jádru řešení se nedostane a nebo jen velmi okrajově - načež se v závěru začne všechno dít.... ale musím uznat, že urban toto umí dávkovat takřka na stránku přesně, v ten moment, kdy si člověk začne říkat, tak kdo to teda dělá? se to začne posouvat.... díky za to, jinak bych musela knihu dočítat se sebezapřením a to u urbana nechci.... a vlastně - což je na tom nejlepší - i když se zdánlivě nic neděje, tak přesto kniha nenudí....
takže jaká je pohřební hostina na tři? poctivá a typická urbanovka a zbytek musíte posoudit sami :-)

alva1
07.09.2019 4 z 5

Smekám před autorem. Jeho popis KV jako umírajícího města je velmi výstižný a pro mě zároveň bolestný. Příběh je místy nechutný krvák, motiv mě překvapil. Pro mě za 3,5.

Ziriath
02.09.2019 3 z 5

Tak v něčem Urban nezklamal - i tuhle knížku je lepší číst s internetem po ruce, abyste si mohli vyhledávat obrázky staveb, pokud je už neznáte. Líbí se mi, jak autor zachycuje svůj dojem z města, jak na něj působí. Jestli se kdy objevím ve Varech, tak se po tom nestvůrném betonovém koši podívám, ale sahat tam fakt nebudu.
I ten příběh je tak do poloviny zajímavý, ale pak se to začíná poněkud táhnout.
A dál se stalo, že se autor snažil překonat asi jednu z nejhorších sexuálních scének který jsem kdy četla, a sice nůžtičkovou scénu ze Santiniho jazyka - a myslím že se mu to sprchovým sexem s prstem v prdeli jedné z aktérek skoro podařilo. Ačkoliv pokud se zde snažil o horor, tak to tak hrozně nedopadlo, v hororu je dobrej.
Pominu, že ten vyšetřovací postup policajtů není zrovna uvěřitelnej, to bych překousla, ale způsob rozlousknutí tetovací šifry (která ani nepomůže k vyřešení případu) mi přijde jak věštění z křišťálové koule.
Do toho neschopní policajti, kteří nejspíš nevědí, k čemu jsou ty jejich kožený pouzdra na opasku.
Závěrečné rozuzlení bylo chaotické, připomínalo mi tu smyšlenou hru Ježko - dáte lidem do rukou nožíky, zavřete je do temné místnosti a kdo na konci bude mět v zádech nejvíc nožíků, tak ten je Ježko. Akorát tady to bylo s injekčníma stříkačkama. Co se týče podezřelých, tak nebylo moc z čeho vybírat. Ten hlavní hrdina mi na začátku přišel v pohodě, ale pak se ukázalo, že je to opovrženíhodný uchrchlaný chcípák, kterýmu se kvůli kouření začne navalovat jen co vyběhne jedno rameno schodů.

Dunkelhell
12.08.2019 2 z 5

Vzestup a pád jednoho spisovatele v kostce:
Od prvotiny Tečka za rukopisy, až po Pragu Picollo, samé super romány.
Přišla z moře, celkem nuda, ale řemeslně dobře napsaná detektivka.
Závěrka, plytké klišé čtivo s nudnými fotkami instagramové krásky, jak pro cílovku čtenářek Marianne.
A konečně, KAR. Tento román vnímám jako autorovu snahu o návrat ke kořenům své tvorby, což se, bohužel, nepovedlo. Děj rozpačitý, zápletka nesrozumitelná, opakující se klišé a fráze, jako copy paste z minulých románů, postavy nepravděpodobné a nesympatické. Autorovo alter ego, úspěšný spisovatel se žaludečními problémy, Julián, je vyloženě na ránu. Typ kokot. Čtení tak na dovolenou k moři a knihu nechat v šuplíku pokoje pro další hosty. Škoda těch 398 Kč. Přesto hodnotím třemi hvězdami. Najdou se tam i zajímavé momenty v popisu města a přírody. Krom toho, Urban pořád drží svůj kultivovaný sloh.

Nerevanin
09.08.2019 1 z 5

Velmi rozpačitý dojem. První cca půlkou jsem měla velké problémy se prokousat, několikrát jsem knihu skoro vzdala, byť jsem jinak velký příznivec "krváků". Pak se to trochu rozjelo, ale konec opět slabý. Na to, že se jedná víceméně o detektivku, počet podezřelých lze spočítat na prstech jedné ruky s několika amputovanými prsty a žádný překvapivý nečekaný zvrat při odhalení vraha se nekoná. Hlavní hrdina se nekonečně dlouho točí na místě bez jakéhokoli postupu vpřed, načež tajemství fotografií (jejichž význam pro vyřešení případu je přinejmenším diskutabilní, spíš to vypadá na berličku, jak vše udělat "detektivkovější" a záhadnější) i podivných vražd je vyřešeno náhle na pár stránkách. Děj nepřehledný, chvílemi moc nedává smysl, zvlášť při ohlédnutí zpět po dočtení knihy. Závěrečný post-mortem "happy end" je čirý děs. Nedoporučuji.

Vesmich
08.08.2019 4 z 5

Šmankote to zas je panoptikum postav:). Ten úděsný hlavní hrdina! Při čtení Závěrky se mi zdálo, že M.U. stvořil sympatický typ, jako v Praga Piccola, ale zde zase návrat k hrůzákovi. Ty pasáže, kterak zvrací žaludeční šťávy z věčných cigaret by mohly sloužit Evě Králíkové jako modelový příklad pro odvykačku. Ovšem ty Vary na mě působí docela stejně, včetně toho specifického policisty. Češtinu má autor nádhernou, úplně mimořádnou a přestože to nebude jedna z jeho knih, kterou si přečtu ještě jednou nebo budu číst sem tam pořád, rozhodně si koupím cokoliv dalšího, co napíše.

kuruteku
07.08.2019 4 z 5

Jako rodilý a odrodily Varak a jako stálý čtenář Uranových knih jsem nemohl knihu minout. Ano, není to jen černá kniha, ale i vyrovnání se s dějinami, minulosti, přítomnosti a budoucnosti Var. Nastavení mi sedlo, i když samozřejmě krutost u jiných knih je realističtější. Pasáž s termoskami, Makro, Technikem a Michaelou (nebo se jmenovala jinak?) mi přišla prapodivna, ale konec přijatelný. I když jakoby se morbidní Urban přál s realistickým Urbanem. Mám rád oba, tak proč ne.