Pre hrsť dukátov

Pre hrsť dukátov https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479962/bmid_pre-hrst-dukatov-COJ-479962.jpg 5 318 78

Ôsma kniha z cyklu historických detektívok o kapitánovi Steinovi a notárovi Barbaričovi. Horúce leto roku 1601. V kremnickej mincovni, kde z drahých kovov vyťažených v uhorských banských mestách razia najlepšie dukáty, toliare či groše v celej ríši, došlo k vážnemu incidentu - z pokladnice zamknutej na tri zámky zmizli razidlá. Nevysvetliteľný zločin si žiada skúseného vyšetrovateľa, komorský gróf preto do zlatého mesta vyšle notára Barbariča. Štiavničan dúfa v rýchle vyriešenie záhady, lenže ku krádeži želiez pribudne lúpež mincí zo zásielky stráženej chýrnymi striebornými jazdcami a vzápätí aj prvá vražda. Na dôvažok Barbariča vyhľadajú kapitán Stein a seržant Jaroš a ich prítomnosť celý prípad ešte viac skomplikuje.... celý text

SONP
01.02.2023 4 z 5

Co by měl spokojený čtenář dodat k 8. dílu série? Slov už se moc nedostává, zábava přetrvává:
Pozdně-středověké reálie? Ano!
Zábavně vykreslené postavy? Ano!
Klasický červenákovský styl a hlášky? Ano!
Jaroš terminátorem i po operaci mozku? Ano!

Paradoxně nejlepší částí knihy pro mě byla tak, která s dějem vůbec nesouvisela, a to dobrodružství bosorky a jejích chlapců poblíž rozbořené věže. Dalo totiž zavzpomínat na starého dobrého fantasy Červenáka. 80%!

elenai
09.01.2023 5 z 5

A máme zde už osmé pokračování z historické detektivní série se Steinem a Barbaričem. I když si myslím, že se klidně mohl na titulce zmínit taky krutopřísný seržant Jaroš, který si v této knize ukradl všechnu pozornost pro sebe. A já jsem za to ráda, protože tato postava
nestagnuje, ale vyvíjí se, nebo se prostě jen ukázalo něco, co tam bylo vždycky? Další dva vyšetřovatelé zkrátka utřeli nos. Docela mě ale naštval výsledek vyšetřování, zůstal ve mně pocit nedokončenosti. Zloduši si podle mě zasloužili víc dostat po vajcách, jak se u nás s oblibou říká. Ale jsem ráda, že se určitě dočkáme dalšího dílu, protože už v tomto jsme dostali dost indicií, o čem asi bude. 98%

Dandulka
06.01.2023 5 z 5

Opět velmi dobře napsané. Příběh byl čtivý a zajímavý námět. Moc se už těším na další příběhy.

Petrrr
15.11.2022 4 z 5

Četl jsem to hned po Andělu smrti od pana Vondrušky a musím říct, že pan Červenák je o dvě třídy lepší. Je to zábavnější, neopakuje se to pořád dokola a hlavně to není nudné.
Těším se do Košic.

netopýrek1985
14.11.2022 5 z 5

Ach jo skončila má moc srdcová sága. Naštěstí vše mezi Jarošem, Stainem i Barbaričem dopadlo dobře a doufám, že pa Červenák napíše aspoň ještě další díl. K této sérii se určitě vrátím.

Česneksmedem
12.11.2022 4 z 5

Osmý díl a pořád dost dobrý. To rozhodně není jednoduché. Dokonce bych řekl, že to bylo lepší než některé z posledních knih pana Vondrušky. Občas se zde vyskytují ostřejší výrazy, což se někomu nemusí líbit.
Dnes jsme zvyklí si pořád na něco v našem životě stěžovat. Jak by asi dnešní člověk uspěl v těch časech?
Těším se na další díl. Mám ale takový pocit, že nás pan spisovatel pomalu připravuje na konec série.

TeaPeter
11.11.2022 4 z 5

Dobrý a dobře zamotaný příběh. Fakta o organizaci mincovnictví byla velmi zajímavá. Jen škoda, že se z kapitána stává méně a méně snesitelný mrzout. Už se těším, že se příště dozvíme, co se vlastně stalo v těch Košicích ;)

Šnek86
10.11.2022 4 z 5

Trojice je po roce a půl opět svedena dohromady.Ženatý Barbarič se vydává řešit případ ztracených raznic, přičemž se na něj nabalují další zločiny.Ukradené dukáty a vražda jeho bývalého žáka.Musí se proto co nejdříve vypořádat s místním "Robinem Hoodem", alias Pavím okem.Stein a Jaroš, jako lovec odměn, vysláni císařem ho musí vyzvednout, aby jim pomohl řešit další úkol, který ovšem musí počkat, než vše zdárně vyřeší.Doufám, že se s touto partou opět brzo setkám.

Petrasuvicka
22.10.2022 4 z 5

Překvapivé ve více směrech, předně vývoj seržanta Jaroše, příjemné, že jedna na vlastní pěst a je víc vidět i slyšet! (A stále k němu chovám nezměněnou a nepochopitelnou náklonnost:-D)
Ale taky překvapi méně akce, z celé série je tak Pro hrst důkatu zatím nejslabší knihou, a to u co se týče zločinu samotného. Tentokrát jde spíše o klasickou detektivku, hodně ptaní, pátrání, sledování. Je dobrá, ano, ale ve srovnání se zbytkem série je slabá jako čaj. Nicméně příslib devátého pátrání této trojice mě těší víc než dost! Už teď se nemohu dočkat, až bude na pultech a v mých rukách!

Rade
20.10.2022 4 z 5

Až mě překvapuje, že se vrhám do tohoto historického dobrodružství po osmé, a přestože takové čtení vůbec není můj šálek, dost mě to baví. Přemýšlím proč, asi nejspíš proto, že se mi to zdá tak skutečné, opravdové.
Historickou beletrii moc nemusím, většinou mám pocit, že dnešní člověk není schopen podat věrohodně dávné časy. Tady se mi zdá, a vlastně vůbec netuším, zda oprávněně, že jsem se přenesla v čase a spoluprožívám s našimi třemi hrdiny skutečné dobrodružství na začátku 17. století, tentokrát v dávné Kremnici. Fandím autorovu dynamickému způsobu psaní, jeho obrazy jsou tak živé, že netřeba ani příliš fantazie, autor píše tak, že se mi před očima odvíjí barvitý film.
Při čtení slyším dusot koňských kopyt, rachocení povozů a řinčení zbraní, případně sedím v krčmě s pečínkou a holbou piva a klábosím s mručivým Steinem, delikátním Barabičem a znepokojivým Jarošem. A pak vzhlédnu od knihy – a jsem skoro překvapená, že jsem v obýváku 21. století…

cori
19.10.2022 3 z 5

Známá trojice se opět dává dohromady a na příkaz Rudolfa II. míří do dalekých Košic. Cestou plní misi v Kremnici, kde řádí Paví oko, ztratila se razidla a byl přepaden obrněný vůz se zásilkou dukátů. Čtenář se dozví o fungování mincovny a kšeftování s platidly různých ryzostí stříbra. Barbarič je ženatý, Stein zarputilý a Jaroš je úplně někdo jiný a dokonce mluví bez vyzvání.

21olaf
17.09.2022 3 z 5

Fajn. Jen pořád tak nějak stejně. Série by potřeboval nějaké oživení, postrčení.

1972Sixo
05.09.2022 3 z 5

Nie až taká spokojnosť ako s predchádzajúcimi dielmi. Červenák sa snaží byť sám sebe progresívny a ustupuje z pozície tvorcu akčných historických thrillerov k tvorcovi klasických detektívok. Oklieštil sa o vlastné trademarky, ktoré som tak obdivoval. V podstate zameniteľná detektívka, len so známimi menami "troch pátračov" v dobových kostýmoch a reáliách. Iba dve akčné scény a jeden príjemný zvrat sú síce kvalitne napísané, ale ostatok pre mňa dosť nudný a ochudobnený o akčný dej. Charaktery hlavných postáv sú jasne dané už od starších dielov, ale ich vzájomná interakcia sa tu prezentuje až v závere, čo je dosť na škodu, lebo práve to je na tejto knihe to najlepšie.

Argony
05.09.2022 5 z 5

Za mě asi nejlepší díl série. Tentokrát bez úchyláren. Tak šup sem s dalším dílem.

Mája777
25.08.2022 5 z 5

Naprostá spokojenost. Kapitán Stein je snad ještě větší mrzout než dříve. Notář Barbarič nám dozrává a Jaroš, ten nemá chybu a změna mu jenom přidala na oblibě. Skvěle se doplňující trojka :)
(25. 8. 22 - 20 144 - 42)

MagdaFish
23.08.2022 5 z 5

Další skvělý díl, skvělé série! K tomu není co dodat. :)
Těší mě, že Ďuro odolává naléhání fanoušků, píše svým tempem a dává si záležet na každém slově. I to je myslím důvod, proč si jeho knížky udržují standardně vysokou úroveň.

John6900
12.08.2022 5 z 5

Tady není o čem. Totální bomba a knižní jednohubka. Prostě musíte číst dál a dál. Jarošův vývoj skvělý, posunulo se zase někam jinam a vůbec ne na škodu. Teď oprášit východňárčinu a těším se na další.

Kanimůra2
07.08.2022 5 z 5

ráda čtu historické detektivky a na každý nový příběh o této trojici se těším. Ani tentokrát jsem nebyla zklamaná.

OlafSveinsson
24.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Po úvodní kapitole, která by se sedla do jakékoliv Ďurovo fantasy knihy se rychle dostaneme ke "klidnější" vyšetřovatelské práci, kterou zase komplikuje to, že nezůstává u jednoho zločinu a nitky vedou i k nejváženějším občanům Kremnice. Přece jenom, všichni jsou si před zákonem rovni, ale někteří jsou rovnější.
Hrozně se mi líbí i vývoj postav... Stein je stále prudký a nepříjemný, ale Barbarič už není tím, který se ho bojí, ale klidně si prosadí svou i v přímé konfrontaci. A Jaroš, ten je svůj tak, že už víc snad ani nemůže.

Boby17
22.07.2022 5 z 5

Moje oblíbená trojka opět zabodovala. Jaroš se postavil na vlastní nohy a rázně si se Steinem ve vztazích vymezil hranice. V Kremnici jsem před mnoha lety byl, ale příběh mě nutí, abych si to zopakoval. Přece jen krádež razidel z truhly v mnohokrát zabezpečené místnosti je velkou záhadou. K tomu tajemný lupič a další odhalení nepravostí ve městě. Prostě příběh jako hrom! A děj v Kremnicí nekončí, pan Červenák je už žene na východ ke Košicícm, tak se máme na co těšit.