Pre hrsť dukátov

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Ôsma kniha z cyklu historických detektívok o kapitánovi Steinovi a notárovi Barbaričovi. Horúce leto roku 1601. V kremnickej mincovni, kde z drahých kovov vyťažených v uhorských banských mestách razia najlepšie dukáty, toliare či groše v celej ríši, došlo k vážnemu incidentu - z pokladnice zamknutej na tri zámky zmizli razidlá. Nevysvetliteľný zločin si žiada skúseného vyšetrovateľa, komorský gróf preto do zlatého mesta vyšle notára Barbariča. Štiavničan dúfa v rýchle vyriešenie záhady, lenže ku krádeži želiez pribudne lúpež mincí zo zásielky stráženej chýrnymi striebornými jazdcami a vzápätí aj prvá vražda. Na dôvažok Barbariča vyhľadajú kapitán Stein a seržant Jaroš a ich prítomnosť celý prípad ešte viac skomplikuje....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479962/big_pre-hrst-dukatov-COJ-479962.jpg 4.6142
Nahrávám...

Komentáře (41)

Kniha Pre hrsť dukátov

Kanimůra2
včera

ráda čtu historické detektivky a na každý nový příběh o této trojici se těším. Ani tentokrát jsem nebyla zklamaná.

OlafSveinsson
24. července

(+ SPOILER) Po úvodní kapitole, která by se sedla do jakékoliv Ďurovo fantasy knihy se rychle dostaneme ke "klidnější" vyšetřovatelské práci, kterou zase komplikuje to, že nezůstává u jednoho zločinu a nitky vedou i k nejváženějším občanům Kremnice. Přece jenom, všichni jsou si před zákonem rovni, ale někteří jsou rovnější.
Hrozně se mi líbí i vývoj postav... Stein je stále prudký a nepříjemný, ale Barbarič už není tím, který se ho bojí, ale klidně si prosadí svou i v přímé konfrontaci. A Jaroš, ten je svůj tak, že už víc snad ani nemůže.


Boby17
22. července

Moje oblíbená trojka opět zabodovala. Jaroš se postavil na vlastní nohy a rázně si se Steinem ve vztazích vymezil hranice. V Kremnici jsem před mnoha lety byl, ale příběh mě nutí, abych si to zopakoval. Přece jen krádež razidel z truhly v mnohokrát zabezpečené místnosti je velkou záhadou. K tomu tajemný lupič a další odhalení nepravostí ve městě. Prostě příběh jako hrom! A děj v Kremnicí nekončí, pan Červenák je už žene na východ ke Košicícm, tak se máme na co těšit.

otesánek
21. července

Jen bych se opakovala tím co už psali jiní. Je to další báječný díl a skvěle propracovaná detektivka. Vývoj Jaroše je velmi vítaný. Přináší nové možnosti do dalších dílů. Začátek tedy na mě byl trochu natažený,ale nepatrně.

J.P.S.
20. července

Žasnu, jak autor dovede stále držet vysokou laťku. Podobně jako u předchozích dílů, i tento jsem doslova "zhltnul" během víkendu. A rozhodně tu nejde o žádný stereotyp, protože vztahy mezi hlavními hrdiny se vyvíjejí a speciálně v tomto díle je to hodně znát. Zejména u postavy Jaroše nastal velký posun, a to velmi zajímavým (a do značné míry logickým) způsobem. Vyšetřování kremnického případu je oproti těm předchozím specifické v tom, že naši vyšetřovatelé tentokrát netáhnou všichni tak úplně za jeden provaz, neboť jeden z nich sleduje i vlastní zájem, který s cílem vyšetřování dosti koliduje.

Oproti jiným dílům (zejména předchozímu) mi tento přišel trochu méně drsný, přeci jen zde neteklo tolik krve (ale i na to samozřejmě došlo), zato přibylo více "klasické" detektivní práce, navíc okořeněné o intriky jednoho z hlavní trojice. Na pozadí příběhu se také velmi otevírají sociální otázky, kdy pod leskem bohatství majitelů hutí a mincoven se skrývá bída velké části obyvatel Kremnice, z nichž mnozí nezchudli tak úplně vlastní vinou. Není divu, že se v takovém prostředí objeví někdo, kdo začne brát spravedlnost do vlastních rukou ve stylu Robina Hooda, jemuž kremničtí začnou říkat "Paví oko". Naši hrdinové si tak často během vyšetřování musejí nejednou položit otázku, zda ten, po kom pátrají, je opravdu zločinec v pravém slova smyslu. A jak se nakonec ukáže, tajuplným Pavím okem je ve skutečnosti....nechte se překvapit ! :))

ivoiro
17. července

Opět skvělý příběh. Změna u jedného z hrdinů obrovská. No a kdy teda, bude další díl?

klokan.1905
15. července

Pro hrst dukátů...
V pořadí již osmé pokračování ze série Kapitán Stein a notář Barbarič... Zatraceně chutný mix historického románu s detektivkou... Celá série je naprosto skvělá a já si čtení vždy neskonale vychutnám...
Na počátku sedmnáctého století vyšetřuje notář Barbarič a kapitán Stein odcizení drahých kovů z kremnické mincovny... Společně s drahými kovy byla zcizena i razidla, a to vše z truhlice, která byla uzamčena třemi klíči, přičemž každý z klíčů u sebe měla mít jiná osoba... Nemusíte se bát, že byste přišli o seržanta Jaroše, i ten dostane v knize poměrně dost prostoru... ;-)
Podaří se našim hrdinům rozlousknout i tento složitý případ? Neprozradím... ;-) Pohodlně se usaďte, otevřete knihu a ponořte se do počátku sedmnáctého století... Máte se nač těšit, autor je mistrem svého oboru...

technik1965
04. července

Dobré oddychové čítanie, ľahký dej, na záver zanechané pootvorené okenice k ďalšiemu príbehu ktorý je už otvorený.

1