Mŕtvy na Pekelnom vrchu

Historická detektívka. Prvý prípad kapitána Steina a notára Barbariča, ktorí sú na stope zločinu v habsburskom cisárstve za vlády Rudolfa II. Na konci 16. storočia zúri v kresťanskom pohraničí vojna s Osmanskou ríšou. Turci sa pokúšajú preniknúť k bohatým banským mestám v hornom Uhorsku. Vojnového veterána Steina vyšlú do Štiavnice odhaliť zradcu, ktorý sa chystá nepriateľom ukázať tajnú cestu do dobre opevneného mesta. Pátranie ešte skomplikuje vražda miestneho šľachtica. Stein musí spojiť sily s mestským notárom Matejom Barbaričom, aby rozplietol klbko sprisahaní a zločinov, z ktorých mnohé siahajú hlboko do minulosti. Zdá sa, že všetko súvisí so zlorečeným Pekelným vrchom – mnohí veria, že sa na ňom zjavuje duch zhýralej meštianky, a po nociach sa tam rozlieha vytie psov, čo strážia bránu do záhrobia....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/176156/mrtvy-na-pekelnom-vrchu-uC7-176156.jpg 4.3473

Kapitán Stein a notár Barbarič (1.)

Detektivky, Literatura slovenská, Historie
Vydáno:, Slovart (SK)

Kniha Mŕtvy na Pekelnom vrchu

sowatson

Celá série je pětihvězdičková a první díl není výjimkou. Červenák ví, co dělá, a dělá to dobře. Historická buddy-detektivka s nesourodou dvojicí vyšetřovatelů (a mladým kaprálem coby Steinovou prodlouženou rukou) funguje o to líp, že se odehrává v rozbouřené době, kdy zemi sužují nejen války s Turkem, rozbroje katolíci vs. protestanti, ale i labilní Rudolf na trůně. V Barbaričovi se sympaticky probouzejí osvícenecké ideje (náznak tolerance k tzv. sodomitům), Stein je sice konzerva, ale jeho slovo platí, je na něj spoleh. Lehké mysteriózno to celé tak akorát koření, je však bezpečně vysvětleno - díky notářově důvtipu a kapitánovu palaši!

oasismanik

Komentár k celej sérii: bože, toto ma tak strašne baví. Každá časť v inom historickom meste, až máte pocit, že ste sa tam naozaj ocitli, dokonala dvojica Barbaric a Stein, ktorí sú tak rozdielni, až je z nich dokonalý tím a tichý kapral Jaroš v pozadí, zrejme najlepšia a najobľúbenejšia postava z celej série. Fantasy sa tu priamo nevyskytuje, za čo som rád, iba tak okrajovo, ale nakoniec sa všetko racionálne vysvetli. Po Bathorym, ktorý sa odohráva o pár desaťročí neskôr, najlepšia Červenákova séria, všetky knihy sú pomerne rovnako kvalitné a zábavné, konečne niečo nové a svieže na našej slovenskej scéne.

desert.fox

Velmi dobrá detektivka, sedí mi velice.

Fantasysvet

Červenákova detektívna fikcia nie je vonkoncom prekombinovaná, ani sa nesnaží hrať na niečo, čím nie je. Príbeh, ktorý nás zoznámi s hlavnými postavami a ich osudmi, rovnako tak s jedným z najkrajších slovenských miest vôbec, ale aj s objasnením zločinu, ktorý v sebe nesie prvky po horore s prímesou okultných praktík, spadá pod klasickú detektívku. Tešiť sa tak budete môcť na staré dobré detektívne postupy, ktorými sa pýšili tieto romány v ére ich rozkvetu, ale aj na inovovanú prácu s textom, ktorá je naopak typická pre súčasné moderné detektívky v retro šate. Juraj Červenák vyťažil z toho žánra maximum, a ak vám teda bude jeho rozprávanie pripomínať niečo z Dicka Francisa, Dana Browna, Caroline Grahamovej, Maureen Jennignsovej, Fred Vargasovej či Jamesa Runcia, nezúfajte. Je to len dôkaz o tom, že Červenák vytvoril bestseller, ktorý má potenciál a dokáže si získať svojich čitateľov aj roky po tom, kedy tento napínavý knižný cyklus definitívne uzavrie.

mot33

Poměrně svižně čtivá kriminálka zasazena do historie,klasika Červeňák není co dodádvat jen přečíst.
Mohu doporučit.

Rooz

Neměl jsem žádné informace dopředu, takže ani žádná očekávání. Kniha mi ale prostě sedla. Příjemné nenáročné čtení, které si na nic nehraje. Skvělá oddychovka. A hlavní postavy jsou prostě fajn..

Cestovatel91

Ke knize jsem se dostal tak, že ve společné skupině začínajících spisovatelů na Facebooku, kde si mmj. vzájemně sdílíme zajímavé články, někdo přidal odkaz na rozhovor s panem Červenákem. Pán mě velmi zaujal svým střízlivým a realistickým, nicméně povzbudivým pohledem na spisovatelské řemeslo. Ale teď ke knize.
Negativa:
- kniha mohla být klidně o polovinu delší
Oceňuji:
- perfektně odladěné charaktery postav a jejich dialogy
- že se děj neodehrává někde v neurčitém fantasy světě anebo za oceánem, ale de facto za humny
- z knihy je vidět, že má autor patřičně nastudován historický kontext do nejmenšího detailu
Verdikt:
9/10

elenai

Ďuro, ach, Ďuro, jak jen jsem ráda, že jsi změnil žánr! Historická detektivka ti sedne jak pr*el na hrnec.

Jako tradičně mě tento slovenský borec nezklamal. Zpočátku jsem tomu příliš nedávala, ale hned po první kapitole jsem se s chutí začetla, a pak se nemohla odtrhnout. Nevím jak na ostatní, ale na mě působí příběhy s tematikou Satana jakýmsi svíravým dojmem. Že by za to mohla moje bohabojná dušička? Každopádně jsem byla opravdu napnutá jako kšandy na kalhotách pupkáče po celou dobu. Příběh byl tak zamotaný, že jsem se ani nesnažila hádat, kdo byl vinen. A jsem ráda, poněvadž takové vyústění jsem opravdu nečekala. Bylo vskutku šokující.

Tři hlavní postavy jsou vrcholem autorovy tvorby. Terminátor Jaroš se mi zatím zamlouvá nejvíc a beru ho navzdory všemu. Obdivuju lidi, pro které je jejich práce koníčkem. :-D A co se týče pánů Steina a Barbariče, jsou jako oheň a voda, ale moc se mi líbí, jakým způsobem na sebe reagují a komunikují spolu. Dodává to knize ten správný šmrnc!

Co dodat závěrem? Chci se vrhnout na další knihu, protože k jejímu přečtení mě autor nepřímo vyzval sám. Už se nemůžu dočkat!