Mrtvý na Pekelném vrchu

Mrtvý na Pekelném vrchu https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193922/bmid_mrtvy-na-pekelnem-vrchu-itY-193922.jpg 4 992 257

Historická detektivka s prvky špionáže a konspiračního thrilleru, ale i hororu, mysteriózního či dobrodružného románu od hvězdy české a slovenské fantasy. Napínavý děj se odehrává v Horních Uhrách v době tureckých nájezdů. Svéráznými hrdiny jsou ostřílený kapitán Joachim Stein - drsný, přímočarý a prostořeký válečný veterán a notář Matěj Barbarič - vzdělanec, diplomat a cestovatel se slabostí pro ženy a víno. Ti musí vyřešit případ vraždy šlechtice i pokus o velezradu.... celý text

Detektivky, krimi , Literatura slovenská , Historické romány

Vydáno: , Argo

Mŕtvy na Pekelnom vrchu , 2013

MartinaF
14.09.2019 5 z 5

No tak toto byla pořádná jízda. Stein, Barbarič i Jaroš jsou nyní mými novými oblíbenými postavami. Knihu jsem četla v originále, přečtení mi trvalo déle, ale jako fakt dobrý. Autor velmi dobře vystihl atmosféru a také charaktery postav. Trochu jsem se ale ztrácela v dalších postavách, to však nebylo na překážku čtivosti a skvělému ději.

omgjako
31.08.2019 5 z 5

Skvělá detektivka! Chvíli mi trvalo se začíst, ale pak to byla super jízda :)

"Půjdete první, kaprále!"
Jaroš jako obvykle neměl námitky.
Barbarič nevěděl, kde začít dřív. "První? Takže někdo bude druhý. Musím vás důrazně upozornit, kapitáne, že mě dolů nedostanete, ani kdyby tam otevřeli pobočku Hroznu..."
:D

p.pavlina
11.08.2019 5 z 5

Tuto knihu jsem sice přečetla až jako čtvrtou, ale to na její kvalitě nic nezměnilo. Čtení jsem si užila do poslední stránky. Bylo to velmi napínavé.

Schary
09.07.2019 4 z 5

Zajímavá kniha. Netradičně pojatá detektivka, plná středověké brutality a syrovosti. Navzdory tomu, jsem si oblíbila hlavní hrdiny.

tereza1198
07.07.2019 4 z 5

Příjemně odsypávající příběh. Dobře vykreslené postavy, prostředí a případ, kde jsem se sice ke konci trochu ztrácela v tom, kdo je kdo, ale také jsem netušila viníka. Takže si sice za pár dnů nebudu skoro nic pamatovat, ale čas s knihou uběhl dobře.

sgjoli
05.07.2019 4 z 5

Tohle mne dost bavilo, zasloužené 4 a půl hvězdičky, kdyby ty poloviny šly přiřadit. Začátek byl pro mne trochu chaotický (víc postav a prostředí+historické období, které zas tolik dobře neznám), ale po nějakých 50 stranách jsem se do knihy vpravila a knihu si hodně užila. Je pravda, že na některých místech je autor dost brutální, což je vzhledem k dané době a okolnostem pochopitelné, ale někomu by to nemuselo sednout. Mně se ale celkově příběh hodně líbil. Bylo to akční, napínavé, hodně spletité a já si užívala, jak to autor postupně rozplétal. Určitě se pustím do dalších dílů série.

85098211
08.06.2019 5 z 5

(audiokniha)
Malou chviličku mi trvalo, než jsem se do příběhu ponořila, ale potom už nebylo úniku ;-). Najdeme zde výbornou historickou detektivku se zajímavou zápletkou, spoustou padouchů a s několika podezřelými. Poprvé se seznámíme s Barbaričem a Steinem, kteří případ spolu vyšetřují - ze začátku víceméně nedobrovolně, ale nakonec jim stejně nic jiného nezbyde. A že jim to jde, klukům jedněm sympatickým! :-) Dávám plný počet, knihu určitě doporučuji a doufám, že se nějaké další knihy s nimi v audiopodobě ještě dočkám...

sowatson
23.04.2019 5 z 5

Celá série je pětihvězdičková a první díl není výjimkou. Červenák ví, co dělá, a dělá to dobře. Historická buddy-detektivka s nesourodou dvojicí vyšetřovatelů (a mladým kaprálem coby Steinovou prodlouženou rukou) funguje o to líp, že se odehrává v rozbouřené době, kdy zemi sužují nejen války s Turkem, rozbroje katolíci vs. protestanti, ale i labilní Rudolf na trůně. V Barbaričovi se sympaticky probouzejí osvícenecké ideje (náznak tolerance k tzv. sodomitům), Stein je sice konzerva, ale jeho slovo platí, je na něj spoleh. Lehké mysteriózno to celé tak akorát koření, je však bezpečně vysvětleno - díky notářově důvtipu a kapitánovu palaši!

oasismanik
07.04.2019 4 z 5

Komentár k celej sérii: bože, toto ma tak strašne baví. Každá časť v inom historickom meste, až máte pocit, že ste sa tam naozaj ocitli, dokonala dvojica Barbaric a Stein, ktorí sú tak rozdielni, až je z nich dokonalý tím a tichý kapral Jaroš v pozadí, zrejme najlepšia a najobľúbenejšia postava z celej série. Fantasy sa tu priamo nevyskytuje, za čo som rád, iba tak okrajovo, ale nakoniec sa všetko racionálne vysvetli. Po Bathorym, ktorý sa odohráva o pár desaťročí neskôr, najlepšia Červenákova séria, všetky knihy sú pomerne rovnako kvalitné a zábavné, konečne niečo nové a svieže na našej slovenskej scéne.

desert.fox
31.03.2019 5 z 5

Velmi dobrá detektivka, sedí mi velice.

Fantasysvet
10.03.2019 5 z 5

Červenákova detektívna fikcia nie je vonkoncom prekombinovaná, ani sa nesnaží hrať na niečo, čím nie je. Príbeh, ktorý nás zoznámi s hlavnými postavami a ich osudmi, rovnako tak s jedným z najkrajších slovenských miest vôbec, ale aj s objasnením zločinu, ktorý v sebe nesie prvky po horore s prímesou okultných praktík, spadá pod klasickú detektívku. Tešiť sa tak budete môcť na staré dobré detektívne postupy, ktorými sa pýšili tieto romány v ére ich rozkvetu, ale aj na inovovanú prácu s textom, ktorá je naopak typická pre súčasné moderné detektívky v retro šate. Juraj Červenák vyťažil z toho žánra maximum, a ak vám teda bude jeho rozprávanie pripomínať niečo z Dicka Francisa, Dana Browna, Caroline Grahamovej, Maureen Jennignsovej, Fred Vargasovej či Jamesa Runcia, nezúfajte. Je to len dôkaz o tom, že Červenák vytvoril bestseller, ktorý má potenciál a dokáže si získať svojich čitateľov aj roky po tom, kedy tento napínavý knižný cyklus definitívne uzavrie.

mot33
10.03.2019 4 z 5

Poměrně svižně čtivá kriminálka zasazena do historie,klasika Červeňák není co dodádvat jen přečíst.
Mohu doporučit.

Rooz
28.02.2019 3 z 5

Neměl jsem žádné informace dopředu, takže ani žádná očekávání. Kniha mi ale prostě sedla. Příjemné nenáročné čtení, které si na nic nehraje. Skvělá oddychovka. A hlavní postavy jsou prostě fajn..

Cestovatel91
17.02.2019 5 z 5

Ke knize jsem se dostal tak, že ve společné skupině začínajících spisovatelů na Facebooku, kde si mmj. vzájemně sdílíme zajímavé články, někdo přidal odkaz na rozhovor s panem Červenákem. Pán mě velmi zaujal svým střízlivým a realistickým, nicméně povzbudivým pohledem na spisovatelské řemeslo. Ale teď ke knize.
Negativa:
- kniha mohla být klidně o polovinu delší
Oceňuji:
- perfektně odladěné charaktery postav a jejich dialogy
- že se děj neodehrává někde v neurčitém fantasy světě anebo za oceánem, ale de facto za humny
- z knihy je vidět, že má autor patřičně nastudován historický kontext do nejmenšího detailu
Verdikt:
9/10

elenai
15.02.2019 5 z 5

Ďuro, ach, Ďuro, jak jen jsem ráda, že jsi změnil žánr! Historická detektivka ti sedne jak pr*el na hrnec.

Jako tradičně mě tento slovenský borec nezklamal. Zpočátku jsem tomu příliš nedávala, ale hned po první kapitole jsem se s chutí začetla, a pak se nemohla odtrhnout. Nevím jak na ostatní, ale na mě působí příběhy s tematikou Satana jakýmsi svíravým dojmem. Že by za to mohla moje bohabojná dušička? Každopádně jsem byla opravdu napnutá jako kšandy na kalhotách pupkáče po celou dobu. Příběh byl tak zamotaný, že jsem se ani nesnažila hádat, kdo byl vinen. A jsem ráda, poněvadž takové vyústění jsem opravdu nečekala. Bylo vskutku šokující.

Tři hlavní postavy jsou vrcholem autorovy tvorby. Terminátor Jaroš se mi zatím zamlouvá nejvíc a beru ho navzdory všemu. Obdivuju lidi, pro které je jejich práce koníčkem. :-D A co se týče pánů Steina a Barbariče, jsou jako oheň a voda, ale moc se mi líbí, jakým způsobem na sebe reagují a komunikují spolu. Dodává to knize ten správný šmrnc!

Co dodat závěrem? Chci se vrhnout na další knihu, protože k jejímu přečtení mě autor nepřímo vyzval sám. Už se nemůžu dočkat!

KočkomilkaJana
14.02.2019 4 z 5

Znaky rudolfinské doby na vás budou číhat na každém kroku či slovu v knize. Třeba pouhý morální pohled na život je značně historický. Pojmenování zbraní … je někdy … řekněme … úsměvné. Minimálně pro nás, kdo se v tom nevyznáme a máme jen nejasné představy o zbraních jako takových. Lehce matoucí by pro některé mohlo být oslovování osob. Hejtman tehdy a dnes není jedno a to samé … Vzhledem k výskytu značnému množství osob, kdy každá má dvě pojmenování kapitán Stain, notář Matěj Barbrič a kaprál Jaroš, někomu možná chvíli potrvá, než se zorientuje, kdo je kdo a kdo umřel a o kom se teď mluví.

Přestože nejsou mučící techniky v knize dostatečně popsány, knihu jako takovou drží nad vodou i kvalitní detektivní zápletka. Je uvěřitelná. Což mi přijde hodně důležité zmínit, obzvláště v dnešní době. Hrdinové mají své mouchy, kaprál aspiruje na cenu za nejvšestrannějšího člověka své doby. I tak ale nejde o absolutně ujeté, za vlasy přitažené, vyprávění nějakého magora. Je to krásný detektivní příběh v historickém pozadí, s dobovou hantýrkou, oblečením a mravy. V knize nechybí humor, spíše tedy ten sušší, a víno (ale bez alkoholiků „emotikon srdíčka“).

milary
05.02.2019 3 z 5

Začnu s hvězdičkama zlehka... A taky tentokrát je to o tom, jak knížka zapůsobila na mě, nepokouším se o recenzi... Historickou krimi já ráda. A ve správný čas klidně vstřebám i historické (?...ech...) ukruťárny. A pan Červenák píše nanejvýš poutavě a děj má tah na bránu. A jeho dějepravné a zeměpravné znalosti jsou jistě vynikající. Ne tak moje. Já postrádala drobný slovníček pojmů, jejichž bohaté využívání umocňovalo skvělou atmosféru, ale terminologie vojenských šarží, mocipánů a těžařů v Uhrách (neřku - li obdoba na straně Turků) je mi starou známou španělskou vesnicí. A taky mapku, ta je v podobných knihách už víceméně samozřejmostí. Občas člověk využije možnosti se přivzdělat a žádané si najde sám, ale to se mi v tomhle případě nechtělo, zajímalo mě to prostě jen jako detektivka.
No a - někde ve dvou třetinách už mě napadlo, že dočtu a stačí. Že mám dost rituálního křepčení, podrobností kolem výslechových praktik a dalších fujtajblů, a že je to na mě trochu tzv. "kách"... Já jsem spíš na ty Shardlaky :-). Jenže, on je pan Červenák vážně moc dobrý. A tak mne to na závěr (skoro proti mé vůli) vtáhlo nečekaně zpátky, a to do té míry, že jsem si půjčila následující díl. Odehrává se v Praze, dobové reálie jsou mi známější, mapka neschází.., jo, jsem zvědavá.

Loxias
01.02.2019 3 z 5

Slabsi a tahly rozjezd, postupem casu ale napeti graovalo. Nemohl jsem se ale zbavit dojmu, ze mi to stylem pripomina Sapkowskeho hustiskou trilogii, jejiz to byl ovsem slaby odvar.

Ramiel
12.01.2019 4 z 5

Po předchozích sériích (Bohatýr, Bivoj, Rogan, Báthory), které jsem od autora četl, bylo pro mě překvapením, že se nejedná o fantasy, ale historický román. A vpravdě velmi dobrý historický román. Zajímavé pro mě bylo rovněž zjištění, že hlavní hrdinové nejsou až takoví "klaďasové". Povedená trojice... jen co je pravda. A rozhodně ne svatá. Drsňák Stein, který nemá rád, když se mu staví na odpor podřízení, ačkoliv sám poslouchá své nadřízené jen se sebezapřením a odmluvami. Městský hejsek Barbarič, který je více opilý, než střízlivý. A na závěr sadista Jaroš.

RADIN
31.12.2018 5 z 5