Mrtvý na Pekelném vrchu

Mrtvý na Pekelném vrchu https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193922/bmid_mrtvy-na-pekelnem-vrchu-itY-193922.jpg 4 994 257

Historická detektivka s prvky špionáže a konspiračního thrilleru, ale i hororu, mysteriózního či dobrodružného románu od hvězdy české a slovenské fantasy. Napínavý děj se odehrává v Horních Uhrách v době tureckých nájezdů. Svéráznými hrdiny jsou ostřílený kapitán Joachim Stein - drsný, přímočarý a prostořeký válečný veterán a notář Matěj Barbarič - vzdělanec, diplomat a cestovatel se slabostí pro ženy a víno. Ti musí vyřešit případ vraždy šlechtice i pokus o velezradu.... celý text

Detektivky, krimi Literatura slovenská Historické romány
Vydáno: , Argo

Mŕtvy na Pekelnom vrchu , 2013

Mr.Diktator
04.04.2021 2 z 5

Potvrdila jsem si, že mě krimi nebaví ani středověké...

cryingPickle
29.03.2021 5 z 5

Táto kniha je skvelým štartom neskutočne dobrej série ktorú si rýchlo obľúbite. Čaká vás veľa krvi, intríg, zvrhlostí, humoru a napätia. Vrelo doporučujem.

Mickhesh
09.03.2021 4 z 5

Dobrá historická detektivka. 80%

bleekemolen
08.03.2021 4 z 5

Kniha by mohla mit podtitul "Jak se udelalo notari Barbaricovi zle od zaludku na sto zpusobu". Po serii kpt. Bathoryho (jeste mi chybi 2 dily) jsem zkusil od stejneho autora neco z jineho soudku, tentokrat detektivniho (vlastni soudek vsak nese stopy piva, vsemoznych lidskych casti a tekutin, atp).
Oproti Bathoryovske serii pusobi kniha mene beckovym dojmem. Autor se vsak opet nasili prilis nestiti a stedre ho rozdava predevsim prostrednictvim kaprala Jarose, samozvaneho maestra vyslechu in tortura. Ostatni postavy jsou skvele vytvorene, jak je u Cervenaka pravidlem, a rychle prirostou k srdci.
Nejsem prilis zbehlym ctenarem detektivek, nicmene zapletka mi prisla pomerne fajn, nelogicnosti jsem nenasel (ani je nevyhledaval) a delka byla tak akorat, aby kniha poslouzila jako vikendovy aperitiv pred prectenim literarne hodnotnejsiho dila.
Zaver knihy byl excelentni a velmi me natesil na dalsi dily.

Česneksmedem
05.03.2021 5 z 5

Velice příjemné překvapení, odehrávající se v 16. století. Tehdy se pro flákanec nechodilo daleko. Je tam i pár míst, kde nám klukům působí čtení nepříjemné pocity na citlivém místě. Doporučuji a vrhám se na další díl.

RHorse
05.03.2021 4 z 5

Parádní oddechovka, pokud se teda odprostíte od množství mrtvol a mučení, které naštěstí není popsáno příliš barvitě. Četla jsem na základě doporučení od ředitele knihkupectví a plánuju přečíst celou sérii.
PS: pobavilo mě, že jeden z hlavních hrdinů je z trutnova, města loupeživých povstalců proti státu, které stíhá mor :D.

astroweb
02.03.2021 3 z 5

Skvělé čtení, nejen detektivní, ale i historicky zvládnuté reálie. První část série jsem přečetl jako poslední, ale musím dodat, že byla nejslabší.

Marek82
08.02.2021 4 z 5

Táto kniha bola mojím druhým stretnutím s kapitánom Steinom a notárom Barbaričom. Prvé som počúval Ohnivé znamenie, budem trocha porovnávať. Kniha je o poznanie kratšia, bolo vidno, že po prvých dvoch dieloch série si autor dovolil tretí diel viac rozviť. Inak je však aj prvý diel plnohodnotným úvodom do série. Prebehne zoznámenie s postavami a trocha ich histórie, ktorú som potreboval poznať, nakoľko tretí diel sa občas odkazuje na udalosti z prvého. Prostredím je Banská Štiavnica, na pozadí banskej problematiky sa rozvíja detektívny príbeh. Ten je viacvrstvový, nie úplne predvídateľný. Nedávam však plný počet kvôli relatívnej krátkosti knihy, ako aj tomu, že príbeh bol miestami prekombinovaný a celkové vysvetlenie nedostalo toľko priestoru ako v Ohnivom znamení. Deň po dopočúvaní by som mal asi trocha problém vlastnými slovami vysvetliť rozuzlenie príbehu a motiváciu všetkých postáv. To sa väčšinou stáva, keď je vysvetlenie podané naraz a na krátkom úseku sa toho vysvetlí príliš veľa, čitateľ to nestihne vstrebať.

Petra de Valo
15.01.2021 5 z 5

Keď som si knihu/y kupovala, dúfala som, že sa mi budú páčiť. Mám rada historické knihy a s prímesou detektívky je to môj obľúbený žáner. Tak som si pre istotu kúpila celú sériu a veru neľutujem. Kniha sa čítala sama, dej má spád, nie je zbytočne komplikovaný, udalosti na seba skvele nadväzujú a hoci čitateľa samozrejme nechávajú v miernom napätí, otázky sú rýchlo zodpovedané. Zvlášť oceňujem starostlivý výber slov, ktorý umocňuje dojem starých čias. Kapitán Stein a notár Barbarič sú úplne protikladné postavy, a preto im to spolu tak dobre klape, kaprál Jaroš má na tom tiež svoj leví podiel. Knihu som prečítala za jeden deň a už sa teším na ďalšie časti.

Rade
20.12.2020 3 z 5

Moje seznámení s Jurajem Červenákem a asi i s žánrem.
Dobrodružné historické příběhy bych hltala spíš v dětství, takže přece jen dnes trochu rozpaky, není to úplně četba dle mého gusta. Ale chtěla jsem to vyzkoušet, plus za temnou syrovou atmosféru drsných dob válečných i za podle mě věrný historický kontext s problematikou tureckých výbojů v Horních Uhrách. Do toho hromady mrtvol a tři hrdinové, z jejichž zvláštního spojení - bohabojný drsný voják, požitkářský notář a bezcitný, leč věrný hrdlořez - vyplyne spousty napínavých a občas i nečekaně vtipných situací.
A do krásné historické Banské Štiavnice bych se ráda podívala, po Evropě se asi ještě v létě nebude moci svobodně cestovat, ale k bratrům Slovákům možná ano? :) Můj tip na poznávací dovolenou. Doufejme (Zatím aspoň procházka městem na google mapách.)
Nakonec se asi pustím i do druhého dílu, na rudolfinskou Prahu se docela těším
Tři plus.
“Slíbil jste mu rychlý konec.“
Stein pohlédl notáři do očí. „Máte to písemně?“

annes
08.12.2020 5 z 5

Vůbec nechápu proč jsem tak dlouho otálela s dalším čtením od Červenáka..velká chyba..příští rok určitě zase něco přečtu :-))

yerry
22.11.2020 3 z 5

Ak čakáš nejaký sofistikovaný detektívny príbeh s historickým pozadím románov Roberta van Gulika, budeš pravdepodobne sklamaný. Autor sa v tomto ohľade nezaprie. V jeho podaní to vyzerá skôr na dobrodružný historický román s detektívnou zápletkou. Deduktívne metódy v jeho podaní nahrádza skôr sled udalostí, ktoré sa odvíjajú s nie veľkým prispením hlavných postáv. Tie sú skôr v ich vleku, i keď ich akcieschopnosť je na pomerne vysokej úrovni.

Vyššie spomínané nie je negatívum, ale ak chceš plnohodnotnú detektívku, poobzeraj sa po niečom inom. V čom je autor dobrý, sú tie historické reálie a dokonca aj vyšetrovacie metódy mi docela na danú dobu pasovali. Taktiež razancia deja bola dobrá. Škoda, že upustil od mytologických prvkov, ktoré boli korením hlavne v ságach o čiernom Roganovi a v ságe Bohatier.

Svoj štýl s hrubými výrazmi a s pomerne nekompromisným obsahom si autor zachováva. Chýbajú mi tam však niektoré prvky, pre ktoré som ho kladne hodnotil v iných ságach. Zatiaľ teda tá detektívna zložka príbehu pokrivkáva. Uvidím, som zvedavý, či sa to v ďalších dieloch zlepší. Ako historicko-dobrodružný román by som knihu hodnotil ako veľmi dobrú, ako detektívka, je to u mňa slabší priemer...

Art82
18.11.2020 4 z 5

Moje první a nebylo to vůbec špatný. Tak doufám že se to bude jen vylepšovat. Už se těším na další díl.

Paldiny
24.10.2020 3 z 5

Zamotané až na pôdu, za ušami tu mal viac-menej každý. Miestami som sa nestrácal len v zápletkách, ale aj v rozhovoroch, kedy sa Ďuro Červenák neobťažoval pomenovať kto-čo v dialógu hovorí. V tomto ohľade trochu zložitejšie čítanie, na ktoré som si musel zvykať. Kvitujem ale pestrú paletu používaných výrazov, ktoré posilňovali vierohodnosť doby. Ako štartovné teda postačujúce a teraz hor sa do Prahy.

Ondra_Selcak
04.10.2020 5 z 5

Středověká detektivka. Super téma. Určitě se těším na pokračování. Chemie mezi hlavními postavami fungovala skvěle. Kapitán Stein je tvrdý a nesmlouvavý člověk, který prošel ohněm bitev. Necouvne před ničím.

kristeen
05.09.2020 4 z 5

Paradoxně jsem tento díl četla až jako třetí v řadě, a v porovnání s pozdějšími díly mi přišel určitě svěžejší, jadrnější, zkrátka měl mnohem větší jiskru...Asi je to tím, že si na sebe hlavní postavy v tomto díle teprve zvykají a je tak větší prostor pro různé charakterní vtípky. Přesto je celá řada velmi kvalitním čtením, zvláště v porovnání s většinou současných detektivek...

J.P.S.
20.08.2020 4 z 5

Přestože se mi příběh moc líbil, tak z nějakého důvodu mi v hlavně utkvěl méně než pozdější díly série, které hodnotím podstatně výše.

To ale nemění nic na tom, že autor zde položil základy velmi kvalitní série a stvořil úžasnou trojici hlavních hrdinů: Intelektuálního a lehce požitkářského notáře, rigidního a věčně nabručeného kapitána a tajemně mlčenlivého kata (první z Horních Uher, druzí dva z Čech - takže vlastně československá partička)). Osobnostně zcela rozdílné typy, které se ale vzájemně skvěle doplňují a fungují.
Dle mého názoru však v dalších dílech série lépe než v tomto ;))

Každopádně máte-li rádi historické detektivky, pak série započatá touto knihou je přesně pro vás!

jefff
14.08.2020 3 z 5

Nebylo to špatné. Líbili se mi reálie, prostředí, drsné jednání postav odpovídající době. Příběh už mě ale tolik neoslovil a sloh Červeňáka je na mě snad až příliš přímý, nebarvitý. Ale šanci sérii ještě určitě dám.

m_martina
01.06.2020 5 z 5

Zkusila jsem si přečíst historickou detektivu od slovenského autora, o kterém jsem už toho hodně slyšela. A byla jsem spokojená. Proto si určitě přečtu i pokračování.

Mates84
25.05.2020 3 z 5

Tak teda nvm.Nemuzu rict,ze by knizka byla spatna.To opravdu ne.Urcite bych ji doporucila.Ale...udela sem asi chybu,ze jsem prvne cetla recenze.Pri cteni zdejsich nadsenych komentaru,kdy skoro vsechny obsahovaly same superlativy jsem asi cekala neco trochu jineho,takze jsem byla trochu zklamana:(