Mrtvý na Pekelném vrchu

Mrtvý na Pekelném vrchu https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193922/bmid_mrtvy-na-pekelnem-vrchu-itY-193922.jpg 4 992 257

Historická detektivka s prvky špionáže a konspiračního thrilleru, ale i hororu, mysteriózního či dobrodružného románu od hvězdy české a slovenské fantasy. Napínavý děj se odehrává v Horních Uhrách v době tureckých nájezdů. Svéráznými hrdiny jsou ostřílený kapitán Joachim Stein - drsný, přímočarý a prostořeký válečný veterán a notář Matěj Barbarič - vzdělanec, diplomat a cestovatel se slabostí pro ženy a víno. Ti musí vyřešit případ vraždy šlechtice i pokus o velezradu.... celý text

Detektivky, krimi , Literatura slovenská , Historické romány

Vydáno: , Argo

Mŕtvy na Pekelnom vrchu , 2013

Corso
10.05.2020 5 z 5

Moja prva autorova kniha. Historicke detektivky mam rad a prilis vela som od toho necakal, pretoze si myslim, ze ten zaner je jeden z najtazsich a nic neodpusta. Musim uznat, ze to ma kopu dobre napisanych postav, dej sa posuva dopredu hlavne cez dialogy, pribeh ma pozadie a je dobre premysleny. Zlocinci maju motiv. A je to aj dost tajomne, atmosfericke, miestami strasidelne. Je fajn sledovat a pomaly sa dopracuvat k pachatelom. Kedze autor je znamy ako spisovatel fantasy, myslel som ze si viacmenej pomoze barlickami a ze to bude hlavne akcne a detektivna cast bude len taka... odflaknutejsia. Nie. Kludne to mozete polozit do policky vedla Gulikovho sudcu Ti, otca Cadfaela alebo co uz radi citate. A navyse... sa to odohrava v mojej milovanej Stiavnici, kde som prezil studentske roky, co viac si zelat???

martin_aston
02.05.2020 5 z 5

Prvá zo série Detektívok Juraja Červenáka. Po kapitánovi Báthorym druhé miesto tvorby. Keďže "štandardná" slovenská história sa končí Svätoplukom, a potom opäť začína až Štúrovcami, Červenákove detektívky majú neoceniteľnú hodnotu aj v tom, že ukazujú, že uhorská história je aj našou históriou (aj keď sa jej tak ľahko vzdávame).
Pútavo napísané, vynikajúca zápletka, skvelí hlavní hrdinovia. Jednoducho lahôdka. Platí to rovnako aj pre ďalšie detektívky.

broskev28
01.05.2020 4 z 5

Tak jsem pročetla všechny komentáře; někteří čtenáři se "Ďurovi" omlouvají, že jsou rejpalové a že tudíž budou mít výhrady. Já Ďura neznám, ale výhrady budu mít také. (Jestli jsou na vrub autora, nebo překladatele, to posuďte sami.)
Prostředí i doba mě nadchly - Banská Štiavnica s pro mě dosud neznámým jménem Schemnitz, kde jsou všechny pozemky "ve svahu"; porovnání Horního náměstí s Prahou, Vídní i Prešpurkem mě opravdu zaujalo. Horní a Dolní země, rozpínavost Turků. Pravda, hned po prvních stranách jsem uvažovala, že knihu odložím, ale vytrvala jsem a musím přiznat, že i když mi kaprál Jaroš k srdci nepřirostl, jeho "výslechové aktivity" jsou v knize vylíčeny mnohem decentněji než úvodní narážení Turků na kůl.
Už na s.19 jsem se poprvé zarazila - to když kapitán Stein žádal v hostinci postele bez ploštic. Nevím, v jakém jazyce četli knihu zdejší slovenští čtenáři, ale je jasné, že jde o štěnice. Na s.118 má Stein s Barbaričem vážný rozhovor, a když zjistí, že B. už má 35 let, konstatuje: "Už nejste žádný mladík." Ovšem na s.136 se hovoří o Kašparu Velickém, kterému je kolem třicítky, přičemž je řeč o mladíkových uslzených očích. A když pod okny vedle maďarštiny a němčiny byla slyšet slovenština, přemýšlela jsem, jak asi zněla a zda bych jí rozuměla. Pokud si ze školy pamatuju, tak slovenština jako jednotný jazyk (státní) v podstatě neexistovala až do rozpadu RU monarchie (ale kdoví, co nás tehdá, za sociálismu, vlastně učili).
No a už vůbec jsem nevěděla, že autor psal dříve (či souběžně) fantasy - potom by mě možná nepřekvapilo, že "Barbarič měl dojem, že mu na prsou sedí kikimora".
Slovníček pojmů (těžařských i vojenských, a také tureckých!) a mapa "dotčeného území" - jak koneckonců navrhuje ve svém komentáři milary - by rozhodně knize prospěly, ale i tak musím přiznat, že mě netypická trojice zaujala a že druhý díl už mám rozečtený.

"A přece na město nebyl hezký pohled. Stačilo zvednout zrak nad třpytivé měděné střechy a do očí bodly bezútěšné poruby a spáleniště na okolních kopcích, zející jámy a haldy po povrchové těžbě či nevzhledné dřevěné konstrukce s rumpály a koňskými žentoury nad všudypřítomnými šachtami. Nad to vše stoupal černý dým z hutí a nesčetných uhlířských milířů. Vzduch už v tuto dobu páchl kouřem a štípaly z něj oči. Mrzutého Barbariče napadlo, že pro hříšnou duši je to dobrá příprava na pobyt v jámě pekelné."

Olaf74
09.04.2020 5 z 5

Jak to tak vypadá, mám nového oblíbeného autora :-)

jarmuk
03.04.2020 3 z 5

Dobré čtení, detektivka, ale okořeněná turkama na slovači.

babystar
30.03.2020 4 z 5

Pro mne velice zajímavá historická detektivka z oblasti i doby, o níž jsem nic nevěděla. I když jsem chodila do školy v Československu, tak o dějinách Slovenska, čili Horních Uher, jsme se snad ani nikdy neučili. Takže doba bojů s Turky i situace v horních městech (v tomto příběhu Banské Štiavnice) byla pro mne zcela neznámá. A jsem opravdu zvědavá na další dobrodružství kapitána Steina, kaprála Jaroše i notáře Barbariče.

Carmen13
21.03.2020 5 z 5

Moc dobré, uvěřitelné, super popsané postavy i prostředí. Poněkud surovější a naturalističtější podání, nicméně postavy, především kaprála Jaroše si čtenář hned oblíbí. Jen sem ráda, že v dalších dílech je Jaroš už seržant, přiznám se bez mučení, že kapitán a kaprál se mi někdy trochu pletlo, hlavně ve dvě ráno :-)

Aymira
20.03.2020 5 z 5

Moje první setkání s autorem Jurajem Červenákem a jsem velmi spokojena. Dozvěděla jsem se pár věcí z historie (přelom 16. a 17. století). Co mě zaujalo, bylo výborné vykreslení postav, ty hlavní navíc byly každá jiná a zároveň všechny z nich svým způsobem sympatické. Zápletka byla zamotaná tak akorát, takže se kniha četla svižně a neztrácela se při čtení nit. Dalo by se říct, že spolu se všemi pověstmi a báchorkami by z knihy šlo udělat i výbornou pohádku, jenže popisy výkonu útrpného práva nejsou rozhodně nic pro slabé povahy. Jednoduše - pokud vám vadí nějaké to mučení a spousta krve, tak knihu spíš nečtěte! Anebo si ji naopak ze zvědavosti přečtěte, litovat rozhodně nebudete!

nero 13
15.02.2020 5 z 5

Skvělá kniha, hned jsem si Steina, Barbariče i Jaroše oblíbil, pátrání po účastnících zločinného spiknutí, které mělo umožnit Turkům vniknout do města Schemnitz, neboli dnešní Banské Štiavnice, která byla takovou obdobou naší Kutné Hory, mělo tu správnou ponurou atmosféru.
Knih jejichž děj se odehrává v tehdejších Uhrách jsem zatím moc nečetl a tak se těším na další pokračování této série.

betka
06.02.2020 5 z 5

Zajímavá a poutavá detektivka z historie

tygřík2
04.02.2020 5 z 5

I když český překlad je výborný, přesto se tetelím blahem, ánšto jsem si opatřila audioverzi v originálním jazyce a pán Marek Geišberg, syn pána Mariána Geišberga (dej mu Pánbu věčnou slávu), válel tak isto na jedničku s hvězdičkou. (Tak dobře, že jsem zpočátku nezpozorovala velký rozdíl, dokud mě na to neupozornila zde jedna dobrá duše :-))))

jprst
26.01.2020 4 z 5

Dobrá historická detektivka, která sice na nějakou tu literární cenu není, ale pro mne jako čtenáře prima čtení poutavé až do konce. Docela mě mrzí, že jsem se s autorovou tvorbou zatím tak nějak míjel, to budu muset napravit, a to dokonce rád.

Ella_85
19.01.2020 5 z 5

Prvni knizka od J.Cervenaka se mi moc libila. Pribeh mel spad, padoucha jsem trefila tesne vedle. Mista a postavy byly dobre popsane a chvilemi jsem mela pocit, ze v temnem lese a nebo stole patram spolecne s pany Steinem, Barbaricem a Jarosem. Urcite si poridim dalsi knizky z tehle serie

Deia
02.01.2020 4 z 5

Neviem prečo, ale od knihy som čakala niečo iné. Asi som si myslela, že ústredné duo bude nejaká vtipná dvojka. Ale sklamaná som nebola. Kniha je veľmi čtivá, drží nás v napätí, kapitoly sú dlhé tak akurát. Tiež sa mi páčilo, že príbeh sa odohráva na území Slovenska. Keďže je to prvá časť zo série, s postavami sa len spoznávame (ako aj oni navzájom) a myslím, že ďalšie časti budú ešte lepšie. Na druhý diel sa už teším :).

Ivan F
30.12.2019 4 z 5

Rok 2019 som skončil so slovenskou knihou v rukách a pokojne a v dobrom rozpoložení konštatujem, že som spokojný. Presne takto si predstavujem detektívku (hoci slovo detektív v stredoveku neexistovalo), rýchlo sa posúvajúci dej do pomerne prekvapujúceho rozuzlenia, žiadne hluché miesta a najmä príjemný stranový rozsah, nie ako tlstopisy zo severu Európy.

Postavy som si pomerne obľúbil a čakám, ako sa budú vyvíjať ďalej, predsa len sa ich charaktery musia rozvinúť z pomernej plochosti prvého dielu. To, že je v knihe pomerne veľa opisov brutality a nesmiernej krutosti, to nejako k stredoveku patrí, ľudský život vtedy (vlastne ani dnes) nemal ktovieakú cenu. No a zasadenie príbehu do Banskej Štiavnice mi vyslovene ulahodilo, párkrát som tam bol, trošku sa mi povynárali spomienky na mestečko, hoci v stredoveku Štiavnica vyzerala (a voňala, vlastne smrdela) inak.

Kerberos
21.12.2019 5 z 5

Fantasy moc nečtu,tak jsem se Červenákovi vyhýbala a byla to chyba.Ráda čtu slovenské knihy v originále a o době tureckých nájezdů už jsem taky něco četla.Kapitán Stein a notár Babič jsou postavy plné života a detektívní zápletka také nebyla špatná.Už sháním další díl a určitě doporučuji.

mclenin
12.12.2019 5 z 5

Moja prvá skúsenosť s Červenákom, doposiaľ sa okolo mňa jeho tituly len hmlisto mihali, a musím konštatovať, že som milo prekvapený. Vzhľadom na fakt, že sa jedná o "detektívku", netreba čakať zložitejšiu kostru príbehu než je úvodom načrtnutá záhada a jej postupné rozpletanie, no autorov jazyk je zvláštnym spôsobom chytľavý a "čítavý" a atmosféra príbehu má potenciál čitateľa pohltiť. Trochu som sa obával prostredia slovenských reálií no paradoxne na mňa napokon vôbec nepôsobilo rušivo, všetko tak akosi prirodzene zapadlo do kontextu, a to vrátane postáv, ku ktorým si čitateľ skoro od začiatku dokáže vytvoriť vzťah - je to taký Holmes a Watson na slovenský spôsob. Kind of ... som zvedavý na ďalšie diely.

Kytiii
09.12.2019 5 z 5

Kniha s barvitým jazykem, napětím a reáliemi tak realisticky popsanými, že se propadnete o 400 let nazpátek a dobu si prožijete...

Somnia
24.11.2019 5 z 5

Trochu jsem se bála pustit se do čtení Červenákovi historické série o notáři Barbaričovi. Přece jen mám ráda jeho fantasy série, u kterých vím že je to sázka na jistotu. Nakonec jsem ale velmi mile překvapená tím, jak moc mě tato kniha bavila. Ano ze začátku jsem si říkala že možná budu mít problém se do hlavních hrdinů vžít. Po přečtení pár stránek jsem tyto obavy hodila za hlavu a naprosto podlehla kouzlu pánů Steina, Jaroše a Barbariče. určitě se pustím i do dalších dílů na které se velmi těším.

hanzmb
18.09.2019 5 z 5

Ač znám Červeňákovy fantasy prakticky všechny, k této sérii jsem se dostal bohužel až nyní. (Asi pod dojmem Hradeb západu, které byly už prakticky spíš historický román.) A byl jsem po celou dobu četby nadšený. V knize není jediné slabé místo. Od výběru vyšetřovací skupiny přes zajímavou zápletku až po popisy historických i přírodních reálií. Mám jediný problém - strach, že takhle nasazená laťka se bude v dalších dílech jen těžko udržovat.