Les přízraků

Joachim Stein zimuje na hradě Stříbrná skála. Klidné Vánoce s rodinou však zkalí potyčka se zločineckým podsvětím v nedalekém městě Trutnov. Vzápětí kapitána požádá o pomoc bohatá šlechtična Beatrix Zilvárová, jejíž milovaný synovec a dědic Adam zmizel na lovu. Zatímco Stein s věrným pobočníkem Jarošem zjišťují, zda šlo o únos a kdo za ním stojí, přímo v ulicích Trutnova dojde k brutální vraždě váženého měšťana. Aby rozpletli záhady, které jsou možná propojené, musejí se kapitán a seržant vydat až do strašidelného lesa v Krkonoších a bojovat tam o holý život. Navíc ve Steinovi narůstá obava, že by nebezpečí mohlo ohrozit i jeho nejbližší. Juraj Červenák přináší už šestou knihu z cyklu historických detektivek zasazených do dob protitureckých válek na sklonku šestnáctého století....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422754/big_les-prizraku-xrx-422754.jpg 4.6322

Kapitán Stein a notár Barbarič 6.

Detektivky, krimi, Literatura slovenská, Historické romány

Vydáno: , Argo

Les prízrakov, 2019

Kniha Les přízraků

chomic_pisek

Další série, kterou jsem začal od prostředka. Jinými slovy: tento díl bylo moje první seznámení se Steinem a Jarošem. Kolegyně mi knihu nabídla se slovy, že by se mi mohla líbit. Určitě se nemýlila. Naštěstí je knížka postavena tak, že neznalost předchozích osudů kapitána a jeho pobočníka ničemu nevadí, to podstatné se čtenář dozví nebo si to domyslí.
Stein s Jarošem si hned získali mou pozornost a jejich vánoční příběh jsem sledoval s napětím i se závistí, když jsem musel jen přihlížet zabijačce na Stříbrné skále. Neznalý předchozích dílů jsem se těšil na příchod fantastična v podobě Rubezahla, ale lehké zklamání ani nestojí za další rozvádění, protože bylo zdaleka převáženo tím, jak je kniha chytlavá od postav přes styl psaní až po zamotaný příběh. Určitě si přečtu ostatní díly.

chomic_pisek

Maud22
25.11.2021

Tento díl postrádá notáře Barbariče, leč konečně jsme se dočkali! Seznámíme se s kapitánovými rodinnými příslušníky. Kapitán Stein má rodinu zahrnující moudrou a krásnou manželku, která, když je potřeba, ví, jak na něj, a dvě dcery a syna. Dva synové mu zemřeli jako děti. Nejstarší Johanka se mimochodem líbí Jarošovi, avšak dvoří se jí se souhlasem rodičů trutnovský hejtman Kazda. Vánoční svátky jsou v plném proudu, ale hrozí tu nebezpečí od lupičské bandy, jíž Stein očividně šlápl na kuří oko. Taky se ztratil synovec urozené paní Beatrix Adam. Celkem dobře je vidět, jak přísně společnost trestala zločiny a další provinění a že na všechny neplatil stejný metr. Rozbíhá se příběh plný zvratů, akce a stínů minulosti. Les prízrakov ožíva a je na Steinovi a jeho pobočníkovi Jarošovi, aby sa vysporiadali s tým spletitým klamstvom.

Zavulonis
19.11.2021

Naprosto skvělá série, není k tomu co dodat. Po dočtení každého dílu jsem se těšil na další a když jsem se k dalšímu dostal, vše ostatní šlo bokem. Těším se na nové díly. Od Juraje Červeňáka jsem přečetl už poměrně dost knih a opravdu před autorem smekám (kdybych měl co).

elenai
22.09.2021

Opět bravurní příběh, laděný podobně jako ten Barbaričův. Červenák chtěl nejspíš dokázat, že i Stein má svou lidskou stránku, a to se mu opravdu povedlo. Začínám ho mít docela ráda. Ovšem docela se obávám o Jaroše a jeho příběh byl pro mě v tomto dílu srdcervoucí. No, asi jsem nějak změkla a ta romantika mě dostala. Kdo mě dost bavil, byl ultrahajzlík Pravoslav Krušina - takový pomstychtivý bastard se jen tak nevidí. Příběh byl oproti předchozímu dílu vskutku akčnější, což mi vlastně nevadilo, ale docela mě zamrzelo, že jsem se nedozvěděla, co se stalo se strážcem Krkonoš. Ale je to je pouze drobná vada na kráse celé této knihy. A musím dodat, že Stein s Barbaričem a Jarošem jsou momentálně mými nejoblíbenějšími hrdiny od slovenského majstra.

Marek82
15.09.2021

Trocha menej histórie, trocha viac akcie. Ponúka sa porovnanie so sólom Mateja Barbariča, ktorý si musel poradiť bez Jaroša, preto sa viac vyšetrovalo. Tu je príbeh zase viac akčný, knihu dobre ozvláštňuje pohľad do Steinovej rodiny. Prvýkrát som počúval interpretáciu M. Holého a rýchlo som si zvykol. Slovenčina síce viac zdôrazňuje dobový jazyk, ale Stein v podaní M. Holého sa mi veľmi páčil. Nedávam plný počet, pretože aj keď v knihe nechýbajú zvraty a napätie, o Steina, jeho rodinu a Jaroša som sa nebál, tu žiadny zvrat čakať netreba. Aj keď autor inak dobre znázorňuje krutosť doby, najmä pokiaľ ide o tresty a čiernobiele videnie spravodlivosti, v prípade ohrozenia hlavných hrdinov a ich blízkych už toľko odvahy nemá. Zaujímavosť: Steinov hrad Strieborná skala dnes existuje ako zrúcanina Břecštejn pri Vlčiciach. Odporúčam navštíviť aspoň cez Google maps:-)

niki-chan
06.09.2021

Tak mně se opět dostalo dobrého čtení. Je pravda, že v tomto díle chybí Barbarič, bez něj tam prostě něco chybí. Také je pravda, že Trutnova jsem si moc neužila, zato ale jeho okolí a lesů ano. Stein svým přístupem nezklamal, stejně jako Jaroš svým "uměním".

Mája777
24.08.2021

Tak jako mi v minulém díle chyběl kapitán, tak mi v tomto scházel notář. Ale zase rozhovory mezi kapitánem a jeho ženou neměly chybu. U těch jsem se musela usmívat. Jinak to byl pěkný a tajemný příběh. A teď je předemnou zatím poslední.
(24. 8. 21 - 20 916 - 57)