Krev prvorozených

Zločin se rozmáhá jako nikdy předtím, ulice ovládají tlupy cizích hrdlořezů, náboženské konflikty se stupňují, z politiky se stala nepřehledná změť intrik každého proti každému. Městem se však šíří ještě jedna nová hrůza: tajemný únosce vraždí prvorozené děti významných hodnostářů. Mystické znaky na tělech obětí vedou Steina a Barbariče k okultistům v židovské čtvrti. Zdá se však, že pozadí rituálních vražd je mnohem složitější. Půjde opravdu o rozsáhlé spiknutí, které sahá až ke členům panovnického dvora?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/229405/big_krev-prvorozenych-7X6-229405.jpg 4.5613

Kapitán Stein a notár Barbarič 2.

Detektivky, krimi, Literatura slovenská, Historické romány

Vydáno: , Argo

Krv prvorodených, 2014

Kniha Krev prvorozených

LaCucaracha

Trochu zklamání, hlavně proto, že jsem čekala víc. Ani ne tak od příběhu - jako obvykle je sice zápletka taková románová, ale chce to moc o tom nepřemýšlet, resp. to nerozpitvávat. Prostě to brát jako takové dobrodružné rodokapsové čtení. Ale zvlášť u tohoto dílu jsem si slibovala hodně od atmosféry, když se to odehrává v Praze. Jenže ve srovnání třeba s historickou Plzní nebo Kremnicí mi tady ten prožitek staré Prahy nějak unikal. Škoda. Ale jinak standardní Červenákova úroveň. A občas jsou tam docela vtipné momenty.

Petrasuvicka

Ještě lepší než první díl! Vtipné, napínavé, krvavé. Jizda od první stránky, někdy je to takový fofr, že se místy ztratím a musím se pár řádek vrátit Těším se na další, a ač je to divné, Jaroš mi přirostl k srdci.

Ladys

Perfektní.
A mohl bych skončit.
Po seznamovacím prvním dílu je tu parádní příběh, který svištěl od první strany až do samého závěru.
Fungující hlavní trojice, napětí, zvraty, atmosféra středověké Prahy, rudolfínská trochu bláznivá doba, intriky a vraždy...
Co víc chtít?
Těším se na další knihu.

JamaicaJo

Je tam napětí - i mezi třemi hlavními postavami - je tam humor, čtivost i atmosféra. Někdy až na rozdávání. Ale ta spravedlnost je jakási toulavá, tápavá a bloudivá?

chomic_pisek

Prostě paráda. Nesourodá trojice vyšetřovatelů běhá po Praze od čerta k ďáblu a pokud by někomu přišlo pozvolné rozplétání zamotaného klubka zločinu za neustálého střetu Steinova katolického asketismu s bohémem Barbaričem málo, vynahradí mu to hmatatelná atmosféra rudolfinské Prahy. Hlavně to vltavské nábřeží musela být opravdu lahoda.
Díky sérii Steina a Barbariče si oprašuju chátrající kusé znalosti historie a rozšiřuju obzory a znalosti dobové módy a zbraní. Přiznávám se, že nejednou jsem musel sáhnout po telefonu, abych se dovzdělal.

ErikaKej

Perfektná historická detektívka. Celá séria Notár Barbarič a Kapitán Stein je super a kto má rád tento žáner si zgustne. Tento krát nás pribeh dovedie do Stovežatej a je to veru veľké dobrodružstvo.

kuruteku
07.12.2021

Svým způsobem je to rychlejší, krutější, smradlavější než první díl. Ani jsem si nevšiml v prvním díle, jak je Stein oddaný katolické víře. A dozvíme se mnohé z minulosti kaprála Jaroše.
Spojením nízkého (Jarošova historie, mučení, smetiště před ghettem, ...) a vysokého (popisy hostin, očista těla, šlechta (i když místodržící sodomité ? ;-))) se mi zdála kniha velmi blízká Stančíkovým knihám. Kdo se kým inspiroval?
Rozhodně děj utíkal tak rychle jako čas v Praze a těším se na další díl.

Maud22
12.11.2021

Tentokrát se ocitáme v rudolfinské Praze, neboť vyřešení banskoštiavnického případu se doneslo k Rudolfovu bratru Matyášovi a ten naši trojici - kapitána Steina, notáře Barbariče a kaprála Jaroše pověřil vyřešením únosů a vražd šlechtických potomků. Na scénu přichází i mistr kat, Jarošův otec, a je zřejmé, že se otec a syn nepohodli, ale nikdo z nich nechce říct proč. Až později vychází najevo pravý důvod a byl by docela pikantní, kdyby nebyl tak tragický. Do hry vstupuje pražská spodina a znepřátelené "gangy", jež mají rozdělená pole působnosti. Popisy prostředí stojí za to, středověká putyka s prohlubněmi vydlabanými přímo do stolů, do nichž se servíruje odporná šlichta a všudypřítomný zápach jsou líčeny velmi sugestivně. Případ je vyřešen, ale neobešlo se to bez obětí a zranění. Aniž by se zdržoval spád děje, je tu vhled do středověké společnosti, intrikánství šlechty a i nenávisti k Židům. Četlo se to velmi dobře, miluju Červenákovu slovenštinu, styl a slovní obraty.