Kapitán Smrt

Kapitán Smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39746/bmid_kapitan-smrt-gPI-39746.png 4 752 191

Při rekonstrukci starého hřbitova objevili dělníci v jedné z rakví lebku, do níž byl vražen velký hřeb. Bylo jasné, že nebožtík zemřel násilnou smrtí. Na místo hrůzného nálezu byli přivolání detektivové z oddělení vražd – začínající Richard Krauz a zkušený Eduard Burger. Kolotoč vyšetřování se roztočil. Detektivové záhy zjišťují, že nebožtíkem je bývalý kostelník z kostela svaté Barbory. Vyšetřování však provází absolutní nezájem všech – vyšších míst i církve samé. Proč? Krauz s Burgerem přesto pokračují v pátrání a nechtíce se dostávají na stopu záhady, jejíž krvavé nitky míří do dávné minulosti…... celý text

Detektivky, krimi , Literatura slovenská

Vydáno: , XYZ (ČR)

Červený kapitán , 2007

Lumír23
Lumír23
04.03.2020 4 z 5

Je to čtení se spádem, napínavé, snad jen babka žijící na nádraží, se škorpionem, připravená podat i se zásobníky... no, i kdybych uvěřil všemu ostatnímu, tak tohle mi už nejde. Fakt nejde.

TomHr
TomHr
30.01.2020

Jedna z méně uvěřitelných, méně civilních knih z Nášho Mesta. Přestože napínavý příběh, rychlý spád a čtivý jazyk nezapře autora, můj názor na knihu bude už navždy ovlivněn rozpačitým a tak trochu humorným filmovým zpracováním.

Evaho73
Evaho73
28.12.2019 4 z 5

„História sa neopakuje, stále trvá“.
Toto je pre mňa základné posolstvo detektívneho románu Červený kapitán.
Oceňujem perfektný opis po revolučnej atmosféry devedesiatych rokov, ktorý verne kopíruje realitu tej doby. Krysy v podobe eštebákov nezmizli, ale iba zaliezli do svojich ukrytov, ďalej vyčkávali na svoju príležitosť a z času na čas sa aj odtiaľ vrhli na vhodnú korisť alebo obeť zo svojich radov. Postavy sú takisto dôveryhodne vykreslené a pridávajú celému dielu ďalší punc kvality.
Jedine, čo mne osobne nesadlo, bola tá mysteriózna linka naprieč dejom, ktorá vo mne skalila pocit reálnosti celého príbehu.
Je to však vec vkusu a čo možno neocením ja, docenia iní čitatelia.

Kočičáci
Kočičáci
21.11.2019 5 z 5

Ježišmarjá já jsem byla napnutá jak malý kšandy. Tentokrát se těsně po revoluci Richard Krauz a Eduard Burger dostanou k sedm let pohřbenému kostelníkovi Karolu Kloknerovi, který má zatlučený hřebík v hlavě. Stará vražda taky vražda. Pro vyšetřovatele žádná minulost, ale čerstvej případ, do kterého se Krauz zakousne svým pověstným pitbulím stiskem. Postupně začne rozplétat nechutné praktiky Stb a ruku v ruce i tajemství starého templářského řádu.
Víc už neprozradím! Bylo to napínavé, vtipné a poučné. Jednoduše opět skvělé!!!
Docela mě mrzí, že naše knihovna nevlastní knihy ve slovenštině, měly by určitě větší šmrnc.

haWranka
haWranka
13.10.2019 4 z 5

Má druhá kniha od D. Dána a opět jsem se nemohla odtrhnout. Cela č. 17 mě ale přeci jen zaujala o trochu víc. Asi mi bylo trochu bližší téma. Přeci jen ani jednu z dob v knize popisovaných jsem nezažila. To by ani tak nevadilo, spíš mě malililinko zklamal závěr. Ale to nic nemění na tom, že jde o nadprůměrné dílo! Těším se na další autorův počin.

protokol
protokol
07.09.2019 odpad!

no fuj je to zdĺhavé a miestami tak nudné že človek zaspí

Klobouková
Klobouková
05.09.2019 5 z 5

Výborné! Je to jiné než ostatní Dánovky - nechybí zde Kraus a celá známá mordparta a jejich drsný humor, ale přibyla špionáž, agenti, tajemno, přestřelky, historická tajemství i mystika.. Mně se to četlo výborně, jen mě celou dobu mrazilo z toho, jak dlouhé měla prsty STB ještě v na počátku devadesátek...

Péťa1950
Péťa1950
28.07.2019 3 z 5

jprst vyjádřil můj názor na knihu, jenom bych to psala jinými slovy. Z knihy jsem si odnesla hlavně to, že Statní bezpečnost se postupně dostala zpět do bezpečnostních složek a nevíme, kde všude je.

rekon
rekon
22.07.2019 4 z 5

Dominik opět nezklamal, je to trochu "jiný žánr" než u ostatních detektivek, ale styl jeho psaní proložený humorem mám ráda.

helenkan
helenkan
16.07.2019 5 z 5

Moje prvotina od Dominika Dána. Byla jsem tak spokojena,že určitě není poslední. Bezva čtení.

muf-rodrigo
muf-rodrigo
01.07.2019 3 z 5

Knihy Dominika Dána jsem četl postupně jak jdou chronologicky, tato tedy byla moje osmá, a je potřeba říct, že to bylo naprosto jiné čtení. Postavy od "vraždárov" byly spíš jen nějaká kulisa a jejich zamontování do vyšetřování nebylo dobrým tahem, řeknu proč. Tam, kde v předchozích knihách slovní přestřelky fungovaly, tady byly otravné, postavy se někdy chovaly nelogicky nebo situace nedopadla adekvátně tomu, co jsme se dověděli chvíli předtím, ale to by ještě vcelku šlo. Nicméně v knize jsou tak tři čtyři situace, které jsou jak z laciné béčkové detektivky a je jasné, že TOHLE se tedy stát nemohlo, je to něco, co jsem si u předchozích knih nikdy neřekl. Ale tady ano. Příběh možná bude nějak inspirovaný skutečnými událostmi, ale je bohužel tak přitažený za vlasy a kopírující Dana Browna, že je to až příliš okaté a navíc zbytečné! Kdyby se tak netlačilo na pilu, kdyby to nebylo za každou cenu tak akční, prvoplánovité, mohl to být dobrý příběh, a docela originální, neboť hlavní linie má logiku i logická odůvodnění. Ale díky tomu okolo je to těžko uvěřitelné. Z mnou čtených knih od Dána je to (zatím) ta nejslabší.

ela1972
ela1972
27.06.2019 5 z 5

Toto bylo moje první setkání s Dominikem Dánem. Kniha má spád a i když se tam jedná o dost závažné téma, nechybí ani špetka zdravého humoru. Moc se mi líbila a vím, že brzy sáhnu po další knize tohoto autora.

lugh
lugh
26.06.2019 3 z 5

Ze začátku mě příběh zaujal, od tohoto autora jsem nic nečetl a byl jsem natěšený, příběh postupně gradoval, zápletka byla stále napínavější. Ale, konec - čistá tragédie. Měl jsem dojem, že celý příběh je postaven na pronásledování věřících během období komunistické vlády, velmi pěkné byly pasáže o tom jak celá STB pouze přerušila činnost a po převratu hodili jenom kostičky na ochutnání a my všichni jsme si libovali jak jsme porazili Hydru. Ale Hydře hlavy dorůstají, což bylo zpracováno bezvadně. Pak bohužel přišlo rozuzlení příběhu, templáři !! Proboha proč pořád templáři a jejich poklady, templářští mistři, kteří generace přežívají v utajení na Slovensku nebo na Moravě, žijíce na hranici chudoby , hlídající odkaz velmistra. Byl jsem zklamán, znechucen, zdrcen. Nechte už templáře minulosti.

hannah2000
hannah2000
23.06.2019 5 z 5

Knížek od D.Dána jsem už přečetla hodně, ale tahle patří bezpochyby k nejlepším. Je čtivá, plná zlomů v ději i potřebného napětí. Samotný příběh je nestandardně zkombinovaný z vyšetřování staré vraždy, vlivu bývalých tajných služeb (které se tak často v knihách DD vyskytují) a tentokrát je přidána i mysteriozní dávná historie. A samozřejmě nechybí sem tam zmínka o životě vyšetřovatelů z oddělení vražd včetně jejich typického humoru.
Všem, co rádi zajímavé krimi, doporučuji. A myslím, že tato, pro svoji historickou vsuvku, se bude líbit i obdivovatelům knih od Dana Browna ;-).

PS: Knihu jsem poslouchala jako audio z dílny vydavatelství Publixing v české verzi namluvené p. Martinem Stránským. Předchozí knihy jsem buď četla v originálním slovenském vydání nebo poslouchala jako audio namluvené výborným p.Gaišbergem, ale načtení p. Stránským se kvalitou naprosto vyrovnalo. Jen mi tam chyběla ta peprná slovenština, kterou tak často používají kriminalisté z oddělení vražd v originálních vydáních ☺.

lipon
lipon
17.06.2019 5 z 5

co mě napadá po dočtení:
- kdybych mohl dát 6 hvězdiček, dám je!
- podle mě jedna z nejlepších "Dánovek"
- humor a spád od prvních řádků až do konce
- Dan Brown "hadra"
Z knihy jsem byl nadšený, možná to bylo tím, že jsem knihu "četl" v audioverzi v češtině ve skvělém podání Martina Stránského. Přitom "Dánovky" jsou snad jediné knihy, které jsem ochoten číst v cizím jazyce. I když jazyku rozumím, tak si to obvykle nevychutnám tak, jako češtině.

oskli
oskli
30.05.2019 5 z 5

Ha! Moje první Dánovka, navíc v audio verzi, geniálně namluvená Martinem Stránským. Celé mi to sedlo jak prdel na hrnec. Obvykle jsem se už od rána těšila na to, až si půjdu večer zaběhat a ponořím se do té atmosféry. Ty dialogy! Ten sarkasmus! To je prostě fantazie. Navíc Stránský se v nich vyloženě vyžívá. Jeho podání ženských postav mi vyvolávalo na obličeji nejspíš dost dementní úsměv, ale co už. Běhám sama po lesích, tak to bylo všem jedno.
Celé to je prostě skvěle napsané. Estébácké praktiky, nejistá atmosféra po revoluci (kdo je vlastně kdo, s kým, proti komu...), do toho tajemno a templáři (sice bych si tohle klidně odpustila, ale spoustu věcí jsem si díky knize historicky spojila), na můj vkus zbytečně moc akční, ale když se pak zjevila Angela, musela jsem se smát. Závěr je prostě trochu úlet, ale přesto už teď vím, že mě čeká spousta běžeckých večerů s dalšími Dánovkami. Těším se na ně.

jprst
jprst
12.05.2019 2 z 5

Detektivní příběh řešící vraždu v minulém režimu utajenou je dobrý námět a začátek dokáže čtenáře skutečně upoutat. Autor předvádí, že o praktikách předlistopadového režimu ví víc než dost. A pak najednou přimotá templáře, vševědoucího historika a nakonec ještě bábu s automatem a najednou je ze slibně se rozvíjející detektivky jen trapná čalamáda, se kterou si autor už neporadil.

Joges
Joges
18.04.2019 5 z 5

Další povedený díl mordparty z Našeho Města. Líbil se mi osobitý a sugestivní styl vyprávění, výstavba děje, rozložení kapitol, nové nápady, napětí a postavy, které nenudily. Popisné a vysvětlující pasáže mi nevadily (naopak jsem se zase něco dověděl) a nad nepovedeným koncem, který nejspíš vypadl z nějakého westernu, a který tentokrát trochu zklamal, jsem přivřel oko. Všechno ostatní před tím bylo totiž velmi povedené. Opět další Dánovka, která bavila.

surikata246
surikata246
16.04.2019 4 z 5

Díky databázi knih další inspirace ke čtení a mé druhé setkání s autorem,rozhodně nezklamalo.

davaprd
davaprd
13.04.2019 5 z 5

Zajímavý příběh ze zajímavé doby.