Kapitán Richard

Kapitán Richard https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/106370/kapitan-richard-106370.jpg 3 7 1

Příběh u nás nepříliš známého románu Alexandra Dumase st. nás zavádí do Německa 19. století, kde se seznamujeme s bratry Pavlem a Ludvíkem, kteří slouží ve francouské armádě, a dále pak s německým studentem Friedrichem Stapsem a jeho snoubenkou Markétou.

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Captain Richard , 1854

modranka
04.11.2013 3 z 5

Novela Kapitán Richard sa mi dostala do rúk prvý raz. Dala som len tri hviezdičky, lebo patrím k tým čitateľom, ktorí hľadali v príbehu niečo z Dumasových veľkých diel. Toto je však novela, ktorej úlohou bolo niečo úplne iné, než príbeh o láske, zrade a tak. Okrem toho, že odhaľuje kompletný rituál slobodomurárov, Dumas spracoval niektoré zo slávnych rozhodnutí Napoleona Bonaparta, ktoré sú spracovaný s reportážnou precíznosťou, ale zatajuje Napoleonove prehry. Zrejme by toto dielo mali analyzovať historici. Možno sa ukáže, že je v nich ukrytá historická pravda, ako to bolo v iných autorových dielach. Príbeh je plný vojenských údajov, ktoré pre mňa význam nemali, ale pre milovníkov Napoleóna a jeho vlády áno. Navyše si myslím, že v príbehu je ukrytý odkaz pre slobodomurárov - som presvedčená, že práve im bola táto knižka určená. Rukopis vznikol v roku 1854 a zachytáva obdobie 1809-1815. Bratia Paul a Louis sú jednovaječné dvojčatá, každý povahovo iný, pritom rovnaký, niečo ako Dr.Jekyll a pán Hyde. Autor zachytáva polarizáciu osôb a pováh. Jeden predstavuje svetlú stránku života, druhý tú temnú. Možno to je odkaz na demokraciu alebo tak nejako.