Osamělý mrtvý muž

Osamělý mrtvý muž https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42869/bmid_osamely-mrtvy-muz-2DD-42869.jpg 4 178 45

Kapitán Exner série

Detektivka s kapitánem Exnerem se odehrává v Praze, přičemž podstatná část děje je situována do prostředí pražské zoologické zahrady. Populární detektiv s týmem spolupracovníků vyšetřuje dvě odlišné vraždy, z nichž v jednom případě bylo použito narkotizačního náboje, a odhaluje nejen přímé pachatele, ale i jejich zákonem nepostižitelné průvodce. V roce 1972 vycházelo na pokračování v deníku Mladá fronta pod názvem Kopyta osla Kiang. Kniha byla přeložena do rumunštiny jako IkÎnsinguratul a vyšla v roce 1983 v nakl. Junimea. O rok dříve (1981) do bulharštiny jako Samotnijat mărtăv măž v nakl. Christo G. Danov. Ve švédštině si mohli čtenáři přečíst Den försynte döde (Bra Böcker, 1980). Německý Der einsame tote Mann z nakl. Neue Berlin v roce 1977. 22-058-75... celý text

katka134
20.02.2024 5 z 5

Napínavá detektivka, ve které jsou všichni zúčastnění podezřelí.
Přednes Martina Stránského je excelentní.

milary
03.10.2023 3 z 5

Václava Erbena čtu (poslouchám) obecně moc ráda. I tentokrát.
Detektivka Osamělý mrtvý muž obsahuje všechno potřebné; vraždu, provedenou netuctovým způsobem, vyšetřování, mmj. v atraktivním prostředí ZOO, početné postavy, které - jak je u pana Erbena zvykem - větví případ svými pozoruhodnými osobními příběhy.
A dialogy: jako vždycky živé a přirozené, často hodně vtipné, zejména mezi Exnerem a jeho podřízenými.

Jenže, "můj kapitán" byl tentokrát až trochu příliš okázale neomalený, takže úplně nešlo nyvě propadat jeho obvyklému šarmu.
A konec detektivky byl sice z psychologického hlediska dost dobře vymyšlený, mně ale zčistajasna se zjevivší sehraní strůjci v pozadí přišli jako improvizace; tak trochu nakvap.
Mám raději jiné erbenovky, ode mě tentokrát spokojených 70%.

Audioknihu mi četl Jiří Stránský. A tomu se nedá vytknout vůbec nic. :)

Emberas
27.08.2023 5 z 5

Starší česká detektivka s kapitánem Exnerem má vše, co se od tohoto žánru očekává.

rafan65
06.07.2023 5 z 5

Další skvělý příběh kapitána Exnera. Kdysi jsem viděl filmovou verzi v seriálu ale knihu jsem četl až nyní. Exner je opět noblesní a případ který se odehrává v Pražské ZOO je opravdu hodně dobrý. Taky mě baví humor Vlčka a Beránka kteří dávají příběhům šťávu a knihy krásně odlehčí. Některé díly série jsem ještě nečetl,tak se hodně štěstí na další kousky této skvělé trojice.

snimcibdim
09.04.2023 4 z 5

Dnes už roztomilé retro, ovšem jako detektivka lépe vystavěno než mnohé dnešní rychlokvaška plné brutality a náhod. Posloucháno jako audio, které tentokrát vřele doporučuji - popravdě v papíru bych po tom asi nesáhla a proto gratuluji vydavateli k tomu, že podobné kousky tímto způsobem poutavě "oprašuje".

dalia1769
10.02.2023 4 z 5

Klasická česká detektivka, kapitán Exner je zajímavá postava a příběh je spletitý a napínavý, místy odlehčený humorem. Poslouchala jsem jako audioknihu, která je pěkně načtena Martinem Stránským.

baji42
06.02.2023 5 z 5

Velmi dobře napsaná starší detektivka, která nás zavede do pražské ZOO socialistické éry. Ve všech Erbenových knihách ale nenajdete žádné prvky poplatné této době a autor se soustřední pouze na příběh, který by se mohl odehrát v kterékoliv jiné době.

Le Chat
20.12.2022 4 z 5

Moje druhé setkání s Michalem Exnerem. Oceňuji autorovy originální nápady, určitě si ráda přečtu i některou z jeho dalších detektivek. Uděluji 4 hvězdičky.

J0hn
15.10.2022 5 z 5

Až po tom co jsem se zaposlouchal do audioknihy jsem si uvědomil, že příběh znám ze seriálu Kapitán Exner od ČT. Od té chvíle jsem si už kapitána Exnera nedokázal představit jinak než jako Michala Dlouhého. Také jsem se rozhodoval jestli má cenu knihu vůbec doposlouchat, když jsem děj již znal, ale kniha je napsána tak poutavě, že ani znalost příběhu nevadila. A pomohl i profesionální přednes Martina Stránského. Takže 5 hvězd. Snad jediná výtka kterou mám k audioknize, byly podivně zpracované ruchy. Někdy několik kapitol ani jeden zvuk a pak najednou si zvukař uvědomí, že se děj odehrává v ZOO a spustí troubení slona, nebo něco podobně hlasitého a rušivého. A další půl hodinu poslechu zase v pozadí jen naprosté ticho, než se vypravěč zmíní o zvonícím telefonu a člověku začnou praskat ušní bubínky :)

xxtom
28.09.2022 3 z 5

Místy trošku moc zdlouhavé a zamotané.

viweb
25.06.2022 4 z 5

Zpousta osob malinko znepřehledňuje děj a jako rušivý element považuji umístění děje do prostředí zoo. Skvěle namluvil Martin Stránský. Příjemný poslech audioknihy.

janina66
24.03.2022 5 z 5

Výborná a oddychová detektivka v zajímavém prostředí ZOO. Postav je opravdu hodně, je nutné všem dávat pozornost. Dokonalé vyšetřování.

Urabu
04.02.2022 4 z 5

Co dodat? Klasický Erben. Čte se to celkem klidně, protože vím že mě tady nečekají zástupy úchylných sériových vrahů a hromady jejich brutálně umučených obětí, jak je poslední dobou v detektivkách pravidlem.

zdenaR
19.09.2021 3 z 5

Starý dobrý kapitán Exner v knižní podobě - je dobré se občas vrátit k poklidnějším českým detektivkám. Potěší, uklidní :-)))

BaPe895
02.08.2021 5 z 5

Starší klasika,která ale dokáže zaujmout i v dnešní době. Zajímavý nápad se ZOO.

Vesmich
01.07.2021 5 z 5

V ZOO se teda dějí/děly věci! To aby se jeden bál vypravit se za klokanem! Ležérní trio Exner a Vlček v rouše Beránka naštěstí zločince umí posbírat. Nejvíc si vychutnávám tu atmosféru noční a časně ranní Prahy.

Mahuleno
20.02.2021 5 z 5

Kapitán Exner, vždy elegantní a elegantní jsou i jeho vyšetřovací metody, zároveň dostatečně klikaté, aby čtenáře mátly, či zaváděly do slepé uličky. V úvodu autor rozehrává hodně postav, je třeba být pozorný, ale i tak je řešení překvapivé a nečekané. Aspoň pro mne bylo. Rád Erbena čtu, už jsem někde psal, že jeho kapitán Exner je pro mne odpočinkovou formou detektivky, na rozdíl od severských krváků, které jsou často dost drsnými thrillery.

Rade
12.02.2021 3 z 5

Tak jako dnes sahám z nedostatku obměny šatníku ve skříni po starších kouscích, tak v době zavřených knihoven sahám neplánovaně i po starších knihách, a to i do knihoven svých známých nebo do eknihovny…
Tohle je taková retro detektivka z počátku 70. let, jako plusy vidím autentickou atmosféru té doby, včetně vítaného umístění děje do pražské zoologické zahrady (budování slonince z roku 1973 pamatuju), nebo svěží a lehce humorný způsob psaní.
Z postavy kapitána Exnera jsem trochu v rozpacích, pro mě poněkud sebevědomý policista, který si bez dovolení zapaluje cigarety v cizích bytech a vůbec vystupuje poněkud odtažitě a neempaticky. Na druhou stranu v době socialismu musel být perfektně oháknutý kriminalista s mercedesem s břitkým chytrým humorem a bez všudypřítomného ideologického nátěru tak trochu zjevením, takže chápu, že se stal fenoménem.
Na čtení z mobilu si zvykám, nicméně s velkou nechutí, donutil mě k tomu ten virus (nebo spíš zavřené knihovny)…

konicekbily
23.01.2021 5 z 5

Pěkně promyšlená zápletka s mistrným provedením formou krátkých kapitol v tehdejší Praze. Moc pěkné dialogy "někdy arogantního" a "jindy humorného" hlavního vyšetřovatele kapitána Exnera. Moc pěkné odpočinkové čtení. Začátek je třeba číst pozorně a pomalu - probíhá "seznamovací část" příběhu a osob je tam skutečně hodně. Zápletka to vyžaduje!

yellowbanna
21.01.2021 3 z 5

První polovinu knížky jsem se nedokázala soustředit na tolik stále nově přibývajících postav. Když se to trochu ustálilo, začalo mě čtení bavit víc. Ale že bych byla nějak extra napnutá, kdo je vrah, to se říct nedá. Kapitán Exner baví svými vtipnými hláškami, bez něj by bylo ještě o hvězdu míň.