Dva případy kapitána Exnera - Znamení lyry / Poklad byzantského kupce

Dva případy kapitána Exnera - Znamení lyry / Poklad byzantského kupce https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98906/dva-pripady-kapitana-exnera-98906.jpg 4 38 7

Kapitán Exner série

Dva detektivní romány z našeho poválečného prostředí, spojené společnou postavou hlavního detektiva a některých jeho spolupracovníků. První příběh se odehrává v prostředí novinářů a archeologů a záhadná vražda ženy zde vede k překvapujícímu odhalení vysoce postaveného kariéristy. Druhý příběh se zabývá záhadnou smrtí důstojníka na vojenské střelnici, smrtí, která se jeví zpočátku jako nešťastná náhoda, ale v níž je později odhalena zákeřná vražda… Kniha obsahuje detektivní romány: Poklad byzantského kupce Znamení lyry... celý text

maryzka
14.11.2023 2 z 5

Poklad byzantského kupce je lepší, četl se velmi dobře, ale druhá povídka z vojenského prostředí tak nic moc, ale možná je to tím také trochu prostředím, které mi moc neříká

rafan65
15.10.2023 5 z 5

Znamení lyry je trošku slabší příběh,Poklad byzantského kupce je super. Škoda že pan Erben nenapsal těchto detektivek mnohem víc. Jde o krásné příběhy plné osobní elegance Michala Exnera.

Avinea
17.07.2023 3 z 5

Řadím se mezi fanoušky Michala Exnera a styl psaní Václava Erbena se mi líbí. Takže jsem se na tuto knihu, zvláště na Poklad byzantského kupce, těšila. Jenže to nebylo nějak to, co jsem čekala. V obou případech mě udolávala pro danou zápletku nadbytečná délka texu. A ani Michal mi nepřišel tak roztomilý jako v jiných případech, tady se jakoby pořád vyžíval v tom, že někoho budil ze spánku. V obou případech oceňuji věrně vylíčené prostředí - archeologů a vojáků. Poklad byzantského kupce se mi líbil více, nejen kvůli prostředí, do kterého je zasažen, ale děj byl přece jen svižnější, ve Znamení lyry je docela dost textu věnováno slepé uličce - což v reálu samozřejmě může nastat, jen to nepovažuji za čtenářsky přívětivé. A také mi chybělo to, že by čtenář mohl sám vydedukovat z uvedených indicií pachatele - aby byl motiv činu a postup zřejmý bylo potřeba, aby to Michal na konci vždy důkladně "shrnul".

jprst
25.11.2020 5 z 5

Prostě kapitán Exner byl ve své době mezi postavami českých detektivek jednička. Pozoruhodné na jeho příbězích bylo, jak se autor dokázal vyrovnat nebo spíše vyhnout ideologickým požadavkům tehdejší doby.

Messilina
01.08.2019 5 z 5

Skvělá kniha, nedivím se, že to do teďka zfilmovávají.

Chesterton
27.12.2017

To je právě kouzlo tohoto detektiva stejně jako jeho autora, který byl od roku 1949 do 1989 členem KSČ :)) Totalita v sobě nesla mnoho paradoxů :))

MaxQ
25.10.2017 4 z 5

Četlo se to dobře, možná Znamení lyry bych trošku zkrátil. Bohužel se mi nechce věřit v existenci takového detektiva v tuhé totalitě.

české krimi české detektivky

Václav Erben
česká, 1930 - 2003
2005  85%Bláznova smrt
2006  86%Na dosah ruky
2004  81%Efektivně mrtvá žena
2006  81%Znamení lyry
1969  84%Vražda pro zlatého muže

Kniha Dva případy kapitána Exnera - Znamení lyry / Poklad byzantského kupce je v