Kantůrčice

Enefa Podhajská žije v malé chaloupce na úpatí tajemné hory Ještěd jen se svým bratrem a moudrým dědečkem. Mezi svými vrstevníky je nazývána Kantůrčicí, protože se ve všech ohledech vymyká ostatním vesnickým dívkám.

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/370289/kanturcice-ddU-370289.png 3.849
Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno, J. Otto - Ottovo nakladatelství

Kniha Kantůrčice

Vasobdivovatel
18.11.2020

Hezká kniha. Líbila se mi více než Vesniciý román. Z knihy se dozvíte nejen různé čáry, máry a ještě pár příběhů z Enefiny rodiny a něco z podještědského nářečí. Karolina Světlá dokáže výborně popsat ženské postavy!

Marisol
13.09.2020

Enefa Dokonalá. Vždycky ví, vždycky zná, samá zbožnost... ale to odpuštění jí nějak nejde. Jak by taky mohlo, když JÍ bylo tak strašně ublíženo. Jak mi byla na začátku sympatická, tak asi od půlky textu tomu bylo právě naopak. Oproti tomu maminka Mrákotová mi byla sympatická celou dobu. Hodná, dobrosrdečná, rozumná, trpělivá.

Lilda
22.06.2020

Moc pěkné. Po Kříži, Vesnickém románu a Z rodinné kroniky jsem pořád čekala, kdy přijde nějaký ten velký problém a zádrhel a smutný konec. A ono nic. Vlastně je to krásný a výchovný příběh. A ty pověry jsou nádherný bonus.

zuzad
24.11.2017

Mnohem více se mi líbilo autorcino dílo Vesnický roman, které bylo mnohem propracovanější, na druhou stranu v Kantůrčici najdete nepřeberné množství lidových zvyků a pověr.

hroneczek
18.10.2017

Na střední jsem potřebovala něco od Světlé přečíst. Sáhla jsem po tenké knize Kantůrčice a nelitovala. Dobře a rychle se četla a nese mravní odkaz i do dnešní doby.

veronika5179
30.09.2014

Pěkný román, kterému nelze upřít výchovný tón. Nicméně téma je stále aktuální a nemění se ani s postupem času. Frajeřina, vychloubání se a hýření kontra zbožnost, slušnost a poctivost. Jak to asi dopadne...;)

Moňa69
09.03.2014

Steklač v Pekelné třídě vkládá do úst Boříka prima věty o tom, jak Bořík kdysi četl knihu o strašně hodném chlapečkovi, který měl vždy nablýskané knoflíky, čisté ponožky a nikdy nezlobil, a že ta kniha byla dost pruda. Z Kantůrčice mám stejné dojmy, vždy poslušná, vždy ví co se patří. Tfuj.

hanicka258
09.02.2014

Každé dílo 19. století mě vždycky donutí se zamyslet nad sebou sama... Tento román nebyl výjimkou a jsem moc ráda, že jsem si jej přečetla, myslím, že brzy zařadím K. Světlou mezi své oblíbené autory... :-)