Vzestup Endymionu 2

Čtvrtá kniha hyperionského cyklu. V této poslední knize Dan Simmons vynikajícím způsobem splétá nitky osudů všech zúčastněných. Představivost drásající příběh, srovnatelný s největšími veledíly sci-fi, graduje k úžasnému a naprosto nečekanému konci. Hyperion, Pád Hyperionu, Endymion a Vzestup Endymionu jsou mistrnými romány, které si určitě zaslouží místo ve zlatém fondu literatury science fiction. Druhá kniha ze dvou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1161/vzestup-endymionu-1161.jpg 4.4132

Kantos Hyperionu 4.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Perseus

The Rise of Endymion, 1997

Kniha Vzestup Endymionu 2

Vevericka.eva
01.09.2020

Báječný, mrazivý a fantastický konec. Vše do sebe zapadá. Díky za tu úžasnou jízdu mnoha krásnými světy.

Vera Silent
22.08.2020

Závěr této Sci-fi ságy byl o trochu lepší než většina předešlé části Vzestupu Endymionu, ale konec se mi bohužel nelíbil. Byl předvídatelný, hrůzný a dovětek posledních stránek až moc zdlouhavý. Škoda, že z Raula byla vytvořena taková nablblá postava a že mě motivy Aneina počínání evidentně inspirované křesťanstvím fakt nenadchly. Možná ještě přetrvává šok z hrozné kvality Vzestupu Endymionu 1, který tento díl nezachranil. Čtenářský zážitek pořád zůstává světelné roky za prvními 3 díly kantosu. Jak se to po třech tak skvělých dílech mohlo Simmonsovi stát?

Jacck
18.03.2020

Závěr Kantosu Hyperionu. Z Aeney se díky časové dilatace stane 20-ti letá dívka. Raula, Aeneu a androida Bettika opět nahání Pax po několika různých planetách. Aenea je nějakým typem mesiáše, nejspíš modelovaná dle Ježíše Krista. Hlavní hrdina je nesympatický ufňukánek, který pořád jen žárlivě řeší, s kým Aenea spala když nebyli spolu. Román se snaží popsat velkou lásku mezi Raulem a Aeneou, ale moc to nefunguje. Co mi ale vadí nejvíc je to, že Simmons nedokázal Kantos smysluplně dokončit. Ignoroval celé dějové linky z prvních dvou knih, ze Štíra nakonec udělal Kassada, zcela zapomněl na lidského Boha a na boha UI. První dvě knihy určitě stojí za přečtení, u těch dalších dvou si nejsem jistý.

Tyet
16.10.2018

Poslední díl je překladatelskou katastrofou. Porada v kolonii Vyvrženců představuje pro čtenáře fyzické utrpení, nedá se to číst. Zaujala mě ale teorie o tom, že nic jako nesmrtelná duše neexistuje, že v Prázdnotě, Jež Spojuje, přetrvávají jenom všechny emoce a vzpomínky každého tvora ve vesmíru, který kdy žil a že se s nimi za určitých podmínek určití lidé mohou potkat. Je to podobné jako v židovské víře, ne? že žijeme dál pouze ve vzpomínkách našich blízkých.
Z neustálého přesouvání se v čase dopředu a dozadu mi šla trochu hlava kolem, ale když jsem se přestala snažit srovnat si všechny události před a po se všemi důsledky, ulevilo se mi.
Takže závěr? Není to špatná sága, ale za vrchol světové sci-fi bych ji neoznačila, například do Duny má daleko.

belldandy
11.06.2018

Kvůli téhle knize jsem začala číst i Johna Keatse. A víte, co? Líbilo se mi to. :) Rafinovaná scifi tetralogie odkazující na kde co. Překlad hlavně u posledních dílů je fakt hroznej. Anglicky jsem se neučila, ale i já bych přišla na to, že "the music of the spheres" bude hudba sfér a nikoli hudba koulí.

negramota
21.10.2017

Příšerné utrpení. Byla to taková obtěžující nuda, že jsem vydržel do poloviny jen proto, abych se dozvěděl odpovědi na otázky položené v předchozích dílech, ovšem dál to bohužel nešlo.

Nekonečně suchopárné popisy krajinek, fresek, oblečení... Nějaký čas jsem přeskakoval stránky a četl jen veškeré přímé řeči. Nakonec ani to už se nedalo.

Raději jsem si přečetl na wiki, jak to celé dopadlo a jsem rád, že to mám za sebou.

Aenea je přechytřelý spratek, který se ukájí typickým "já všechno vím, ale nic vám neřeknu" a zcela určitě si z toho každý večer sahá na přirození.

Raul je nekompetentní hlupec, který byl do příběhu vpodstatě vmanipulován ostatními protagonisty a nechává se s tupostí sobě vlastní unášet událostmi.

Na zásadní otázku Kdo je shrike a kde se stakra vzal, jež byla položena asi o čtyři tisíce stránek dřív, dostaneme odpověď pouze velmi vágní. Obecně toho autor moc neosvětlil. Jednoduše sám nevěděl jak to uzavřít. Mnoho linií příběhu se ukázalo jako slepých a úplně zbytečných.

K tomu všemu opět nevěrohodně mnoho Deus ex machina záchran v posledním momentě...

Slavek85
15.10.2017

"Vzestup" jakožto zakončení celé série je... prostě bravurní. Zodpoví většinu otázek, ponechává však prostor pro vlastní interpretaci a naděje (a pochybnosti). Mix žánrů vrcholí v napínavé jízdě, u které, i když z předchozího dílu víte, jak to "nejspíš" dopadne, stále čekáte, zda to tak dopadne (podle toho, na kterou část zápletky se hlavně soustředíte). Nenávidím autora za to, co provedl těsně před koncem, ale jsem mu vděčný za to, co provedl na konci, a co bylo zřejmé (nebo v co jsem doufal) už v předchozím dílu. Pod náporem emocí děkuji za čas strávený nad kvalitním dílem a potvrzuji, že Kantos Hyperionu ve všech jeho tvářích, tu lepších (kompletní 1. díl, Štírovy akce, autorem vytvořený vesmír), tu horších (zdlouhavé a zbytečné pasáže, neustálé "miluji tě", které mi na konci už lezlo krkem, dokud mi to nedošlo... čili se zpětně anulovalo; některé nejasné osudy nutící čtenáře hodně domýšlet), mohu a budu, jak řekla Ta, která učí, "Volit znovu".

Evus
06.11.2016

I když byl konec poněkud hektický, na rozdíl od zakončení většiny sérií ho považuji za důstojný, i když trochu sentimentální. Snad má lidstvo opravdovou naději.