Vzestup Endymionu 2

od:

Vzestup Endymionu 2

Čtvrtá kniha hyperionského cyklu. V této poslední knize Dan Simmons vynikajícím způsobem splétá nitky osudů všech zúčastněných. Představivost drásající příběh, srovnatelný s největšími veledíly sci-fi, graduje k úžasnému a naprosto nečekanému konci. Hyperion, Pád Hyperionu, Endymion a Vzestup Endymionu jsou mistrnými romány, které si určitě zaslouží místo ve zlatém fondu literatury science fiction. Druhá kniha ze dvou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1161/vzestup-endymionu-1161.jpg 4.3105
Série:

Kantos Hyperionu (4.)

Originální název:

The Rise of Endymion (1997)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Perseus
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Přidat komentář
negramota
21.10.2017

Příšerné utrpení. Byla to taková obtěžující nuda, že jsem vydržel do poloviny jen proto, abych se dozvěděl odpovědi na otázky položené v předchozích dílech, ovšem dál to bohužel nešlo.

Nekonečně suchopárné popisy krajinek, fresek, oblečení... Nějaký čas jsem přeskakoval stránky a četl jen veškeré přímé řeči. Nakonec ani to už se nedalo.

Raději jsem si přečetl na wiki, jak to celé dopadlo a jsem rád, že to mám za sebou.

Aenea je přechytřelý spratek, který se ukájí typickým "já všechno vím, ale nic vám neřeknu" a zcela určitě si z toho každý večer sahá na přirození.

Raul je nekompetentní hlupec, který byl do příběhu vpodstatě vmanipulován ostatními protagonisty a nechává se s tupostí sobě vlastní unášet událostmi.

Na zásadní otázku Kdo je shrike a kde se stakra vzal, jež byla položena asi o čtyři tisíce stránek dřív, dostaneme odpověď pouze velmi vágní. Obecně toho autor moc neosvětlil. Jednoduše sám nevěděl jak to uzavřít. Mnoho linií příběhu se ukázalo jako slepých a úplně zbytečných.

K tomu všemu opět nevěrohodně mnoho Deus ex machina záchran v posledním momentě...

Slavek85
15.10.2017

"Vzestup" jakožto zakončení celé série je... prostě bravurní. Zodpoví většinu otázek, ponechává však prostor pro vlastní interpretaci a naděje (a pochybnosti). Mix žánrů vrcholí v napínavé jízdě, u které, i když z předchozího dílu víte, jak to "nejspíš" dopadne, stále čekáte, zda to tak dopadne (podle toho, na kterou část zápletky se hlavně soustředíte). Nenávidím autora za to, co provedl těsně před koncem, ale jsem mu vděčný za to, co provedl na konci, a co bylo zřejmé (nebo v co jsem doufal) už v předchozím dílu. Pod náporem emocí děkuji za čas strávený nad kvalitním dílem a potvrzuji, že Kantos Hyperionu ve všech jeho tvářích, tu lepších (kompletní 1. díl, Štírovy akce, autorem vytvořený vesmír), tu horších (zdlouhavé a zbytečné pasáže, neustálé "miluji tě", které mi na konci už lezlo krkem, dokud mi to nedošlo... čili se zpětně anulovalo; některé nejasné osudy nutící čtenáře hodně domýšlet), mohu a budu, jak řekla Ta, která učí, "Volit znovu".

Evus
06.11.2016

I když byl konec poněkud hektický, na rozdíl od zakončení většiny sérií ho považuji za důstojný, i když trochu sentimentální. Snad má lidstvo opravdovou naději.

Plague
19.10.2016

Hotovo .... když jsem četl Kantos, hltal jsem každé slovo. Nikdy před tím mě žádná kniha takhle nepohltila. Rok jsem sháněl Endymion. První díl Endymionu nezklamal, ale nijak zásadně nepředčil očekávání. První svazek "vzestupu" je ze 3/4 hodně pozvolný a dojmy z něj rozpačité, až na ten konec, který se začíná rozjíždět ....... druhý svazek je přesně tím, na co jsem se těšil. přečteno jedním dechem - hltal jsem každé slovo. Děj úchvatný a promyšlený. Těším se na dobu, až vše zapomenu natolik, abych si to mohl přečíst celé znovu. Jelene, máš se na co těšit.

Phorbo
17.12.2015

Tak sám nevím pořádně, co jsem čekal. Vysvětleno, co bylo potřeba bylo. Co bylo zahaleno do hávu tajemna, zůstalo ukryto a nebylo vysvětleno ani hlavním postavám. Kor ani Aenea to nevěděla, takže vlastně nejsme o nic ošizeni, protože Aenea věděla všechno.
Simmons mě vždy dostane svým prachsprostým a hrozným koncem tak jako to udělal v Illion/Olympos duologii a taky knihy s Kurtzem. Tady se to ani tak moc nekoná. Příběh dává smysl od začátku do konce (beru v potaz všechny 4 knihy) a ani se u toho člověk moc nenudí (neberu-li v potaz třetí díl Endymion, to je nehoráznej vopruz). Simmons je skvělý vypravěč, ještě lepší lingvista, ale hodně pasáží, hlavně teda Raulův příjezd na T'ien Shan je tak nudný a zbytečný... Myslím tu několika, snad i stránkovou, odstavcovou pasáž porovnávání hor a frakcí, které kde žijou. Hrozně mi to připomínalo Tolkiena (to doufám Simmonsovi polichotí). O postavách si vlastně ani nevím, co myslet. Raul má sloní pamět (chtěl jsem se zeptat co je to slon), ale je tupej jak nůž na roztírání másla. Aenea je naproti němu vševědoucí, kdy ani láma z Nebeských hor na ní nemá. Silenius je i ve věku necelého milénia sprostý jak dlaždič a A.Bettik je Pozorovatel. A kdo je otcem dítěte Aeney? To je v tomdle díle už více než jasné... vlastně už v té první části.
Kantos Hyperionu mě nesklamal, ale ani mě nenadchnul. Srovnám-li to ale s podobnou Simmonsovou space-operou Illion/Olympos tak je KH určitě lepší. Štír jako skvělý antihrdina, který nás doprovází všemi díly, Konzulova loď, A.Bettik, i ten Silenius a vlastně i ten zamilovaný páreček... vlastně mi budou chybět

Erezka
07.12.2014

Konečně konec. A pro mě celkem neuspokojivý. Konec jsem čekala, nepřišel mi nijak zajímavý ani úchvatný, jak tomu bylo u Kantosu.

nezbi
08.04.2014

Je to už měsíc co jsem přečetl všechny díly od Simmonse a nemůžu se dokopat k četbě něčeho jiného...Jsem si jistý že žádné knihy už ve mě nezanechají to co Simmonsova sága...Měsíc už nemůžu dostat příběh z hlavy :/ DOPORUČUJI!

CynicalParrot
05.07.2013

Perfektní zakončení úžasného příběhu. Musím se přiznat, že u této knihy se mi stalo to, co se už dlouho nepřihodilo - nechtěl jsem dojít na konec. Avšak musím zmínit jednu věc, která byla při četbě poněkud na obtíž, a sice naprosto otřesný překlad. Za "hudbu koulí" by překladatele měli pověsit za palce do průvanu.

helmiczka
27.04.2012

Ku koncu to už bolo dosť naťahované, ale inak pekné zavŕšenie.