Hyperion

Hyperion https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1157/hyperion-vWd-1157.jpg 4 523 113

První kniha hyperionského cyklu. Na planetě zvané Hyperion, mimo dosah zákonů Hegemonie Člověka, čeká bytost zvaná Štír. Někteří ho uctívají. Někteří se ho bojí. A někteří přísahají, že ho zničí. V údolí Hrobek Času se obrovské Artefakty s neznámým obsahem pohybují proti proudu Času. Štír čeká... V předvečer Armageddonu, kdy se celá Galaxie připravuje k válce, se sedm poutníků vydává na poslední Pouť na Hyperion, aby nalezli odpovědi na nevyřešené hádanky svých životů. Každý v sobě nese zoufalou naději - a strašné tajemství. A jeden z nich možná drží v rukou osud celého lidstva...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Hyperion , 1989

vlcka
30.11.2018 4 z 5

Takový sci-fi dekameron. Začíná trochu jako vtip: sejdou se konzul, básník, učenec, detektiv, voják, kněz a templář... a vydávají se na poslední pouť. Najít se zde dá opravdu všechno, co vás napadne a možná i něco navíc. Místy mi celý ten svět přišel trochu moc přeplácaný. Ale má skvělou atmosféru, funguje a nese mrazivé poselství. Pokračování si rozhodně přečtu!

Vera Silent
04.11.2018 4 z 5

Upřímně to nejkomplexnější co jsem v žánru Sci-fi kdy četla. Pochopit všechny detaily se mi většinou nepovedlo a ne všechny postavy dokážu snést. Kdyby celou knihu vyprávěl silenus, asi bych s ní zatopila. Můj oblíbený vypravěč je asi Kassad a Lamia.
Ovšem chování lidstva ve vesmíru, boj o moc a úmyslné ničení, to vše nás perfektně vystihuje. Proč ničit jenom jednu planetu, když můžeme dělat paseku v celém vesmíru, že...

A hlavně knihu nevzdavejte, pokud se v ní hned od začátku neorientujete. Autor vás hodí do vody vesmírné terminologie a reálií, ale vy se v tom naučíte plavat a čím víc čtete, tím víc všechno dává smysl.

sarka9190
31.10.2018 5 z 5

Hyperion se hodnotí dost špatně. Budu opatrná, vyhnu se spoilerům. Velmi příjemné čtení - i přes svoji hloubku je kniha napsána srozumitelně a k věci, takže pokud se někdo bojí počtu stránek, myslím, že se bojí zbytečně. Zklamaný bude nejspíše ten, kdo čeká něco ve stylu Star Wars, nebo něco ve stylu Duny. Není to čistá akce, politizování slouží příběhu, takže žádné rodové manipulace či přetahování se o moc taky nečekejte. Ne že by tam nic z uvedených námetů nebylo. Je tam od všeho trochu a troufám si říci, že je to velice dobře vyvážené. Kniha dokáže rozesmutnit, napínat i překvapit. Konec je otevřený, ale když vím, že jde o 1.díl a děj se uzavře ve 2. díle, neřeším. Pěkná space opera, užila jsem si jí, těším se na druhý díl. Vlastně ani nevím, jestli je Štít zlý nebo hodný, nebo je zapotřebí nějakému jinému účelu? A tak to asi má být. O tom je celé čtení. O pochybách, rozhodnutích a činech.

Schary
11.10.2018 5 z 5

Skvělé, skvěle, skvělé... má to spád, čtivé je to, dobrodružné, romantické taky trochu a místy i smutné. V knize jsou lety vesmírem, roboti, daleká budoucnost...pro milovníky sci-fi lahůdka. A o čem to je: Štír z planety Hyperion je mimozemšťan a ještě z budoucnosti a asi nemá moc rád lidi. Putuje za ním sedm vyvolených lidí, jejichž zivoty nějak souvisí s ním nebo s Hyperionem... Každý hrdina nám odvypráví svůj příběh a každý je jiný a jinak zajímavý...

gan112
26.09.2018 3 z 5

U mňa žiaľ sklamanie! A to som sa ani dopredu netešil, skôr som len chcel koštnúť s kultu okolo neho vytvoreného. Možno to bolo spôsobené tým že už dlhšie som sf nečítal, no strácal som sa. Podľa mňa si autor neporadil s tak komplexným svetom ktorý načrtol. Čo je ale horšie, zle sa mi to čítalo. Štýl mi nesadol a tak som nebol schopný prečítať viac ako 40 stránok denné. Asi ma to nevtiahlo do deja, no prišlo mi akoby bol autor platený od slova. A teda tých zbytočných je tam dosť! Prišlo mi to trocha detinské! Akože o nič nejde. Vlastne zo začiatku mala kniha pôsobiť záhadne a postupne sa mali veci vyjasňovať prostredníctvom príbehov hlavných protagonistov, ale žiaľ efekt prichádza neskoro a to ho najviac oslabuje. Jednotlivé príbehy alebo dajme tomu poviedky majú kolísavú kvalitu. Úvodný príbeh kňaza sa mi páčil. Ide o objaviteľsko-mystický príbeh, no žiaľ spojitosť aspoň v tomto dieli s ostatnými príbehmi nemá. Príbeh vojaka je military sf, to znamená že ide o dlhé a pre mňa nudné opisy bojov, taktiky a arzenálu. Príbeh básnika bol asi top. Je veľmi humorný. Ide o životopisný príbeh umelca, no viac by sa mi páčil len ako historická freska. Ale kedže sa do nej nejakým spôsobom musel pričleniť Štír, začal som pociťovať nedostatok informácií, a strácal som záujem o hlavnú dejovú linku. Príbeh filozofa a jeho dcéry nebol nijak okúzľujúci, až obyčajný s využitím recyklovaného nápadu (pozor spoiler) starnutia pospátku. Ohľadne Štíra a Hrobiek času tiež narobil viac zmätku ako vyjasnení. Čo sa týka Hegemónie človeka (politické zriadenie v ktorom žijú postavi, a je založené na spojení planét prostredníctvom brán ktorými sa dá medzi nimi prechádzať) , som ani pri tomto pokročilom príbehu asi v polovici knihy nebol spokojný s vykreslením sveta. Snaď by sa žiadal nejaký kratučký historický náhľad. Príbeh detektívky je čistý kyberpunk, priemernej kvality, ale z o to klasickejším a (drobný spoiler) typicky žánrovým rozuzlením. To už mi začínalo byť jasné kam asi autor smeruje, ale celková zápletka mi tím prišla jednoduchá. Načo tá zbytočná melodráma okolo? Nevadí, ak je dobrý príbeh, tak zápletka môže byť klišé, lenže dejová linka stojí, zatiaľ čo sa utápam v konšpiráciách ktoré ma žiaľ nezaujímajú. Keď sa pustím do posledného príbehu je mi jasné že kniha sa už nestihne uzavrieť ako ucelená epizóda. Tak aj ja len dodám že táto poviedka o konzulovi bola skvelá, posunula dej aj obraz Hegemónie, a priniesla nové zápletky aj rozuzlenia,ale žiaľ neskoro. A aj keď som zvedaví čo bude ďalej, ešte som sa nerozhodol či pôjdem do pokračovania.

Archie
22.09.2018 5 z 5

Po chladne Dune jsem dostal facku z budoucnosti, ktera me opet donutila zanr milovat. Simmons stvoril uchvatne, vrstevnate dilo, plne myslenkoveho prediva, utopie, antiutopie, lidskych strachu, te vecne rozervanosti lidske duse - zaroven vsak pro geeka naprosto uspokojive, s komplexnim vesmirem budoucnosti, mytologii, rezonujicim nazvoslovim a dostatecne intimnim pribehem vsech 6 hrdinu. Nevim jaky pribeh se mi libil vic? Desivy teologicky cestopis s kruciformy? Devcatko starnouci po zpatku? Trocha cyberpunku? Fascinujici cesta morem travy. Za Stirem, bohem, usmirenim, smrti, pokanim, vesmirnou valkou, budoucnosti. Kolosalni.

Adhara
10.09.2018

Neviem, koľko hviezdičiek dať... mám rozporuplné pocity po prečítaní tohto aj druhého dielu. Začiatok nijako chytľavý, potom, ako došlo na jednotlivé osudy postáv, to začalo byť dobré, zaujímavé. Na rozdiel od iných Simmonsových kníh som najprv nevnímala problémy s motiváciou postáv. Záhady pribúdali a pribúdali, ale prístup postáv k nim bol jasný a zrozumiteľný. Zhruba od príbehu Lamie toho na mňa ale začalo byť priveľa, motivácia posledných dvoch rozprávačov už išla akosi pomimo mňa, rušili ma nekonzistencie v uvedených údajoch, verše a sústavné odkazy na históriu (ani jedno nemám v beletrii rada).

Simmonsov svet je, podobne, ako v Ílione, síce pekne šialený, ale vážim si množstvo detailov univerza aj postáv, ktoré uviedol.

BernardBlack
10.09.2018 4 z 5

Jak se později ukázalo, tak celek Danovi moc nefunguje, ale jako sbírka příběhů - osudů je to místy geniální (některé jsem nasál, na jeden zátah, jako alkáč flašku:).

SalvorHardin
29.08.2018 5 z 5

Eklektické majsterdielo sci-fi. Jasná štruktúra a pestrý dej knihy sú prispôsobené oddeleným dejovým líniám hlavných hrdinov, ktorí putujú na palube templárskej vesmírnej stromolodi na planétu Hyperion a cestu si krátia rozprávaním svojich životných príbehov, aby zistili, prečo boli práve oni vybraní na túto poslednú zúfalú púť za hrôzostrašným Škorpiónom. Od ich cesty môže závisieť osud ľudskej spoločnosti.

Cez jednotlivé príbehy protagonistov sa nám elegantne pred očami odvíja fungovanie vesmíru, v ktorom je dej zasadený.

Hyperion je strhujúci a zároveň melancholický, veľkovýpravný a zároveň komorný, šialený a zároveň smrteľne vážny, vášnivý a emocionálne vypätí, dobrodružný a konšpiračne politický.

Hyperion má podobnú štruktúru ako Chaucerove Canterburské poviedky, jednotlivé postavy rozprávaním svojich príbehov posúvajú dej dopredu a taktiež odkazuje na epické básne básnika Johna Keatsa.

Hyperion je však práve kvôli svojej štruktúre, rembrandtovskej temnosvitnej atmosfére a príbehom pútnikov taká imaginatívna a silná kniha, ktorá čitateľa plne pohltí. Kniha jasne predostiera hlavné žánre sci-fi, či je to duchovný dobrodružno-objaviteľský príbeh kňaza, military sci-fi v príbehu vojaka, katastrofický, mysteriózny a poetický príbeh básnika, tragický a zároveň hard sci-fi príbeh o otcovi, čo sa snaží zachrániť svoju dcérku v príbehu učenca, čistý kyberpunk ako vystrihnutý z Neuromancera v príbehu detektíva a príbeh o politike a láske, zrade a pomste so silným ekologickým odkazom v príbehu konzula. A to ani zďaleka nie je všetko.

Podmanivý príbeh s nezabudnuteľnou atmosférou demonštrujúci rôzne žánre vedeckej fantastiky.

Tyet
19.08.2018 5 z 5

Simmons je můj oblíbený spisovatel a Hyperion patří k tomu lepšímu, co napsal. Dobré sci-fi, a to Hyperion je, dokáže čtenáře přimět k tomu, aby se zamýšlel nad odvěkou otázkou po smyslu lidské existence.
Všechny příběhy byly zajímavé, já si oblíbila Básníka, protože mi připomíná postavy z románů Michela Houellebecqa - a pro toho já mám slabost. Básník ve čtenáři vyvolává ambivalentní pocity a pod jeho cynismem tuší bolest. Možná se mohl autor mírnit v některých až hyperbolických popisech jeho chování, občas to bylo na škodu.
Jinak nemám moc co vytknout, našla jsem jen jednu nesrovnalost - to, že má Kněz vrostlé kruciformy měl přece vědět jen Konzul, ale v závěru knihy je to všeobecně známá věc.
Rozhodně se těším na pokračování.

Melic
17.08.2018 5 z 5

Kdysi jsem Hyperion již četl, ještě jako teenager a nějaký dojem na mě neudělal (oceňoval jsem tehdy spíše akci a napětí a další aspekty jsem v knihách neviděl). Ale na základě hodnocení jsem mu dal další šanci a stálo to za to. Jednotlivé příběhy se mi líbily, nejlepší ten kněze. Ještě musím přečíst pokračování, 5 hvězd si šetřím až podle toho.
Edit: Konečně jsem sehnal pokračování, tak čtu knihu potřetí, abych si připomněl postavy a přehodnocuji na 5*

Oleg_Kabelac
08.08.2018 5 z 5

Bravurní krasojízda - pětikilo stránek polknete jak malinu. Napínavé, hloubavé, lyrické, ale i svůdně kýčovité putování vesmírem a časem. Simmons mistrně ovládá fragmentární výstavbu děje.

Darknessfriend
10.07.2018 4 z 5

Právě sem docetl vice jak400 prolog úžasné scifi knihy Hyperion osobně to pro me v určitých pasážích nebylo lehké čtení ale vtahlo a navnadilo na pokračování celkove vzato. Sedm poutníků se vydává na planetu Hyperion odlehlou a nemilosrdnou k otevírající se hrobkám casu plně artefaktu a záhad, k tomu je na cestě očekává Štír legendární vraždící anděl smrti. Mezi putováním si vyslechneme příběh každého poutníka a seznamime se proč zrovna on byl vybrán či co dělá na cestě k hrobkám času. Nejlepší příběhy co me nejvíce bavili Kněz, Básník, nejvíc učenec. Dávám 4 z pěti ⭐ a už se nedockavosti tresu az sezenu pokračování pad Hyperionu a dozvím se jak to vše dopadlo. Dan Simmons stvořil jeden velký propleteny a propracovaný vesmír v téhle úvodní knize a já musím říct díky byla to jízda a klobouk dolu před panem spisovatelem. Atmosféra byla po celou dobu čtení temna a napínava ač nevesela doporucuji.

VesmirnaOndatra
14.06.2018 5 z 5

Neverím hrubým knihám. Podozrievam ich z užvanenosti a vždy tak nejak očakávam, že sa po otvorení začnú roztekať ako povestné ruské romány. Ale túto buchlu som dala za jeden deň. I keď je pravda, že ten deň trval asi tak do 4 rána.

Čo sa mi páčilo
-atmosféra - totálne ma pohltila
-z kňazovho príbehu mám zimomriavky vždy, keď si naň spomeniem
-básnikov sarkazmus

Čo mi vadilo
- opisy východov a západov slnka, hviezd, mesiacov a iných meteorologických javov a asi aj iné opisy. Jednak neboli pre dej nevyhnutné a druhak to opisovanie Simmonsovi až tak nejde
-že ide o prvú časť neviemkoľkológie, pričom už dvojka nedosahuje kvality jednotky (s trojkou čakám na nový preklad)
-úryvky básní

Ládja
28.05.2018 5 z 5

Poprvé jsem četl před dvanácti lety, podruhé cca před sedmi, potřetí teď. A stále, stále mě Hyperion a Simmons v něčem překvapují. Objevuji nové a nové věci, které se zobrazí až po více přečtení. Stále jsem s poutníky a stále hltám jejich osudy a životní útrapy před a během pouti ke Štírovi(i když Ťuhýk by také nebyl špatný, ale Štír je Štír). Pořád se těším na další cestu, na pokračování, které by mělo vyjít(opět v Argu). Řadím mezi top 10 svých knih a Hyperion stále vévodí první příčce mezi sci-fi(není to obyčejné sci-fi) cítím v tom něco více. Problémy lidí, které trápí nás a které nás budou někdy trápit. Svým způsobem vize budoucnosti a připomenutí minulosti(viz Konzul). Hyperion bych nejraději zařadil mezi povinnou četbu do škol. I když problém je v tom, že není pro každého. Ale to žádná kniha neosloví úplně všechny. Pro čtenáře s bohatou fantazií, s nadáním vcítění se do postav, pro čtenáře se sny o létání ve vesmíru...nutnost. Nechť Štír sestoupí...

nothing_forever
26.05.2018 2 z 5

I když knihu mám ve složce Přečteno, nedokázal jsem ji dočíst. Kniha začala velice zajímavě. Příběh kněze byl skvělý. Těšil jsem se, co bude dál. Ale jak začal myslím že příběh vojáka, to mě teda velice zklamalo. Bohužel, od mistrovských děl sci-fi to má opravdu hooodně daleko, alespoň v mém osobním řebříčku. Díky, ale tohle je pro mě ztráta času.

FireOfFilth
17.05.2018 4 z 5

Po všemožném vychvalování tohoto díla, jsem se nakonec také rozhodl k jeho přečtení. Musím říct, že toho nelituji.
Na začátek je dobré říci, že se nejedná o úplně klasickou sci-fi, kterou v dnešní době vnímáme. Je to hlavně díky tomu, že kniha obsahuje několik jakoby povídek, které jsou i nejsou vědeckofantastické.

Zápletka spočívá v tom, že sedm poutníků se vydává na planetu Hyperion za legendární bytostí, Štírem.
Při své cestě vesmírem každý z účastníků vypraví svůj příběh.
Například vyprávění kněze Hoyta (které mi přišlo nejlepší) je taková dobrodružná výprava do "džungle" za tajuplným kmenem, kdy se dozvídáme poměrně zajímavé věci o určitém náboženství, atd.
Příběh vojáka je zase taková ukázka skoro až klasické military sci-fi.
Básníkovo vyprávění mě třeba vůbec nebavilo a dost jsem se nudil.
Sol Weintraub, jako učenec, má velice emotivní a smutný příběh o jeho dceři, kterou postihne velmi zvláštní nemoc.
Dále tu máme klasickou kyberpunkovou detektivku ala Blade runner, toto mě velmi bavilo.
Za to poslední část, příběh konzula už tolik ne, ale uvědomuji se, že tato část má docela zásadní význam.
Kniha končí otevřená, protože pokračování nalezneme v knize Pád Hyperionu.

Bonusová povídka Centaurova smrt mě příliš neoslovila.

Celkové hodnocení 80%

KAREL6725
11.02.2018 4 z 5

Tož dobré to bylo, čteno na doporučení , netušil jsem co mám čekat , mě se to líbilo , tak že určitě budu pokračovat dalším dílem. Zajímavý svět , zajímavé postavy , tohle je moje první kniha od autora nemám teda možnost blíže posoudit jeho další knihy.

cetriolo
29.01.2018 4 z 5

Jsem nadšený, příběhy jednotlivých postav byly neskutečně zajímavé. Jediné co mi trošku vadí, že kniha nemá žádné finále. Po odvyprávění příběhů a před vstupem do hrobek času kniha končí... (proto 4 hvězdičky)

tygřík2
27.12.2017 4 z 5

Chtěla jsem nedočíst neb mne kniha nudila, ale něco mi nedalo a nedalo, musela jsem se vracet a vracet a čin dokonat. Cítila jsem se jak na houpačce. Nebylo to nedostatkem nápadů, (naopak například teslovníky a ohnivé kapradí mne nadchly) autor jimi nešetří a doslova čtenáře zahlcuje novými a novými zhůvěřilostmi. Chvíli jsem byla uchvácena vírem děje a chvíli se zoufale nudila. A po celou dobu neblahý pocit, že tohle nebude mít happyend. Snad záměr autora neb jsem hned po dočtení sáhla po Pádu Hyperionu, protože, sakryš, se chci konečně dozvědět, jak to celé dopadne.