Endymion

Endymion https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1159/endymion-1159.jpg 4 255 45

Třetí kniha hyperionského cyklu. 274 let po Pádu, vesmíru vládne chaos. Raul Endymion, někdejší pastevec a odsouzený vrah, se stává figurkou v kosmické hře, jejíž výsledek rozhodne o osudu lidstva. Jako osobní strážce nové spasitelky překoná prostor, čas a samotnou podstatu reality, aby se stal dívčiným ochráncem, milencem a žákem. Aeneu pronásleduje do 32. století tajemný Štír, příšera, vražedný stroj a anděl odplaty, ale její záchrana je předurčena Endymionovi. Jak změní její poselství vesmír - pokud ho bude ochotná předat... a pokud na něj bude lidstvo připravené? Volné pokračování knih Hyperion a Pád Hyperionu, jedné z nejslavnějších a kritikou uznávaných sci-fi sérií posledního desetiletí. Volné pokračování nově vydané knihy Kantos Hyperionu (Hyperion a Pád Hyperionu v jedné knize pospolu).... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Perseus

Endymion , 1996

murdoch
05.03.2024 3 z 5

Simmonsovská klasika, občas přepálená, možná z ní mám chvílemi pocit jakoby autor (bezpochyby grafoman) psal skoro jen pro psaní... Ale čte se to sakra dobře. Nojo, holt miluju space operu. S tím nic nenadělám.

Slezadav
04.03.2024 5 z 5

Upřímně jsem se po Pádu Hyperionu, který mě až tolik neuchvátil, docela obával jak tohle dopadne. A dopadlo to nadmíru dobře, jsem z Endymionu nadšený. Sice mě neodpálil tolik, jako první Hyperion, ale stále jde o velmi kvalitní dílo.
Co se mi líbilo jednoznačně nejvíc bylo celkové tempo vyprávění, které se autorovi povedlo držet velmi vysoko po celou dobu knihy. Oproti předchozím dílům série je Endymion jednoznačně akčnější a dobrodružnější, což mi také padlo do noty. I s postavami jsem se sžil a prožíval to s nimi a to nejen s těmi na voru, ale i s vyslanci Paxu. Osobním favoritem byl asi de Soya, ale ani Raul s Aeneou nezůstali moc pozadu. Střídání pohledů bylo velmi dobře zpracováno a bavilo mě, těšil jsem se na obě POV prakticky stejně, což se nestává často.
Jak přibylo akce, tak mírně ubylo filozofických témat. To mi úplně nevadilo, ale možná by úbytek nemusel být tak velký. Naštěstí to Pax a jeho ambice a metody do značné míry kompenzovaly. Je také pravdou, že mi docela trvalo zvyknout si na odlišné styly, kterými byly psané jednotlivé pohledy a asi by mi více seděl jednotný styl v celém příběhu. Občas se stalo, že kvůli dvojímu pohledu na stejnou scénu byla některá kapitola částečně spoilerovaná. Tomu se mohl autor trochu více vyvarovat.
Parádní kniha nabitá dobrodružstvím na různých planetách, šílenými honičkami i nepravděpodobnými setkáními. Nějaký děj ve vyšším tempu, který tak zoufale chyběl předchozí knize je tady zpracovaný naprosto luxusně. Přestože kniha pár much má, tak mě bavila skvěle a zasluhuje, ač s odřenýma ušima, plný počet.

klempy2
27.05.2023 4 z 5

3,5/5 - Bohužel to nebylo úplně ono. Jak už tady přede mnou říkali ostatní. Postrádalo to hloubku. Mělo to super rozjezd, hned první stránky mě vtáhly ale příběh to byl nakonec až moc jednoduchý, než jsem byl u předchozích dvou dílů této série zvyklý a kniha tím trpěla.

Na druhou stranu Dan Simmons z toho příběhu vytřískal co se dalo. On psát sakra umí ale slabý příběh je pořád slabý příběh nehledě na to, jak dobře je psaný.

Přesto hodnotím knihu celkově kladně, pokud vás baví příběhy o kočce a myši, tak tohle pro vás bude pecka. Po dočtení knihy jsem měl pocit, že jsem přece jenom četl něco epického, protože svět, který Dan Simmons postavil a popsal je opravdu epický.

Čekal jsem ale, že v knize najdu nějaká velká odhalení záhad z předchozích dílů - Něco málo z toho jsem dostal ale zdaleka ne tolik, aby mě to uspokojilo. Zbývá mi teda pustit se do posledního dílu a uvidíme, jestli se autor rozhodl tyto záhady kolem štíra, jádra, nejvyšší umělé inteligenci jádra, nejvyšší lidské umělé inteligenci z budoucnosti, prázdno jež spojuje atd. atd., rozplést anebo ne.

R47
15.01.2023 3 z 5

Po fantastické a přelomové sérii (Kantos) Hyperion je tohle nutné lehké zklamání. Autor tady jen umě posouvá svoje hlavní hrdiny z planety na planetu, kde se jim vždy na poslední chvíli podaří uniknout před možnou smrtí nebo dopadením. Je to v podstatě nekonečný seriál. Možná by to líp fungovalo jako komiks (nutně se mi v téhle souvislosti vybavuje Sága Briana K. Vaughana). Je to pořád zajímavé, ale zkrátka tomu něco chybí. Opravdu lehoučký nadprůměr.

poulet
05.01.2023 3 z 5

Četlo se to dobře, bavilo mě to, ale oproti předchozím dvěma dílům je to takové….jednoduché. Prostě dobrodružná sci-fi, postrádala jsem přesah a tajemno Kantosu. Připadalo mi, že po úspěchu předchozích knih si autor užíval toho, že může rozvíjet fantazii ohledně nových prostředí, zbraní, postav a nic extra nového nevymýšlel. Postava Nemes mě vyloženě nebavila.

PetrCepek
05.06.2022 4 z 5

Nejúžasnější na románu (kromě mnoha dalších skvělých nápadů) mně připadá Simmonsův kreativní způsob, jakým napojil tento příběh na události Hyperionu staré téměř 300 let. Tisíciletý básník Martin Silenus, všudypřítomný kruciform, přátelská konzulova kosmická loď, neustále chytře naznačovaná přítomnost Vyvrženců i Technojádra a samozřejmě v prvé řadě dcera Browne Lamii a kybrida Johna Keatse. Hyperion to samozřejmě není, ale je to hodně dobré. Celkový názor si udělám až po přečtení závěrečného dílu Kantosu, ale zatím se prima bavím.

VincentHS
22.03.2022 4 z 5

Společná recenze pro Endymion a Endymionův vzestup, neboť jsem je četl za sebou a knihy mi splynuly v jednu. Stejně jako u předchůdce Hyperion / Pád Hyperionu nezbývá než obdivovat fantazii Dana Simmonse, ve které stvořil tolik barvitých světů. Je to příběh dramatického putování po mnoha planetách se skvěle vykreslenými postavami i prostředími, v nichž se hrdinové kladní i záporní pohybují. Hvězdička dolů je proto, že mi to ke konci přišlo přeci jen uměle natahované a samotný závěr už trochu přitažený za vlasy, rozhodně ale nelituji času s oběma knihami stráveného.

vaclav5335
07.03.2022 4 z 5

Určitě nadprůměrná sci-fi/fantasy. Bohužel autorovi ve srovnání s předchozími díly trochu dochází dech. Už to není taková paráda jak první 2 knihy. Do posledního dílu se mi po přečtení této knihy moc nechce. Možná jsem měl jen přehnaně očekávání.

apelttom
06.02.2022 4 z 5

Supr road trip, který má hrbolatější začátek i konec, ale ta jízda mezi tím je boží. Je to napínavé, má to grády a s každým novým světem je kniha zábavnější.

Církev je na můj vkus méně zajímavá, nežli Štír, ale nemůžeme mít všechno.

ludek.n
01.11.2021 5 z 5

Od událostí na Hyperionu, jak nám je představily první dvě Simmonsovy knihy, uplynulo téměř tři sta let. Hegemonie člověka je mrtvá a vesmíru vládne pevnou rukou Církev znovuzrozených křesťanů, kteří si mohou dovolit v podstatě cokoli. Vždy, když čtu o organizovaném náboženství a jeho zvěrstvech, hrozí mi silná alergická reakce a jen skutečně mimořádný příběh dokáže odplavit z mého těla všechny jedy. Simmons se s tímto handicapem popral opravdu excelentním způsobem a svou našlapanou dějovou linkou mi dal zapomenout na všechny výtky, které vůči onomu pokryteckému zlořádu mám. Závěrečný boj mezi Štírem a Rhadamanthou Nemes mě doslova zvedal ze židle. Nebylo to ale jenom famózní zakončení, co Endymionu přiřklo plnou palbu hvězd. Simmons totiž celou dobu úžasně pracuje s dynamikou vyprávění a šťastnou ruku měl i při volbě postav. Pravdou sice je, že dvanáctiletá Aenea je v některých okamžicích až příliš ženská, ale koneckonců je výjimečná a předurčená k velkým věcem. Výborně vyprofilovaný je i hrdina proti své vůli Raul Endymion, a pozadu nezůstává ani kapitán Frederic de Soya. V této sérii se toho může udát ještě velmi mnoho zajímavého a já se na to těším…

stanislava7096
28.10.2021 5 z 5

Sérii čtu už potřetí, asi po deseti letech. A tentokrát jsem rovnou začala až Endymionem. Nějak jsem potřebovala přesně tuhle dávku sci-fi. Propojení vesmírného putování a příběhů lidí a androidů a všech dalších forem života. Líbí se mi obrazy, které se v mojí hlavě při čtení rodí. Kniha je i na třetí pokus velmi čtivá. Dělá mi radost, když potkávám staré známé, na které jsme třeba už zapomněla.

vendylein
07.07.2021 5 z 5

Simmons je láska, Kantos Hyperionu je tuplovaná láska. Endymion se odehrává necelých 300 let po Pádu Hyperionu a celkem pozitivní je, že ač jsem První dvě knihy Kantosu četla už hodně dávno, to co jsem si pamatovala mi stačilo pro čtení Endymionu. Člověk se rychle chytne a zorientuje. I proto, že v Endymionu nesledujeme tolik dějových linek. I tak ale Simmons vystavěl komplexní příběh nebitý akcí i filozofováním. A funguje mu to, vše zapadá. Po dočtení jsem se musela rovnou pustit do závěrečné části tohohle opusu magnum.
Pokud se chystáte číst, rozhodně doporučuju sehnat si nové vydání (Argo a Triton) ve skvělém překladu Petra Kotrleho (kam se hrabe Reitmayer, to se nedá srovnat :)).

Melic
17.04.2021 3 z 5

Nevím, stále slušné čtení, ale nemůžu se zbavit dojmu, že série se s každým dílem jakoby zplošťuje, je přímočařejší. To někomu vyhovuje a někomu ne. Mně spíš ne, první díl považuji za nejlepší. Ale i další si seženu, pořád se jedná o dobré čtení.

FireOfFilth
14.04.2021 5 z 5

Na začátek musím říct, že Endymion mě hodně překvapil svou čtivostí. Příběh pokračuje po uplynutí přibližně 300 let po událostech konce Pádu Hyperion.
Kniha má jiný feeling než předešlé hlavně tím, že se více dobrodružný. Jedná se o takový roadtrip po planetách.
Máme se dost zajímavých postav jak na straně "dobra" tak i "zla". Třeba kapitán otec de Soya velmi překvapil.
Finální část knihy je hodně napínavá a čtenáře jen tak nepustí.
Celkově má kniha spousta zajímavých nápadů, obecně tento svět je dost dobře promyšlený. Klobouk dolů pane Simmons.
Na závěr musím říct, že tato kniha mě dokonce bavila více než předešlé dvě.
Hodnotím 100%

Kory98
28.03.2021 5 z 5

Endymion bych kvalitou příběhu zařadila někam mezi Hyperion a Pád Hyperionu (ale to je můj subjektivní pocit). Navázat v příběhu na události po téměř 300 letech určitě nebylo snadné a zpočátku se spojitost nejevila jako velká. Ale jak jsem se ponořila hlouběji do děje, tak začaly dávat věci smysl a bylo vysvětleno i spousta věcí, které se staly v předchozích dvou knihách. Oproti pádu Hyperionu byl příběh určitě více výpravný a posunul se do světa, který už není tak přetechnizovaný, nebo to je alespoň můj dojem. Mě se četlo hezky - jak jinak si představit, jak která planeta vypadá, kdyby v knize nebyl podrobný popis, naopak jsem si užívala, co pan Simmons zase vymyslí. A už se těším, až se začtu do pokračování, protože drobné náznaky slibují mnohé...
Četla jsem v překladu pana Petra Kotrleho, kterému za sebe nemohu nic vytknout.

-Endy-
10.03.2021 5 z 5

Není to jako Hyperion, ze kterého jsem byla úplně hotová (hlavně asi vlivem wow-efektu z objevení úchvatného universa), ale pořád je to Dan Simmons a jeho skvělé psaní, pořád je tam tajemný Štír a pořád se můžete kochat rozmanitými planetami.
Tři hlavní postavy prožívají multiplanetární sightseeing, který jim v současnosti, kdy se z nás v době lockdownové stávají hikikomori z donucení, fakt závidím :)

digdag
13.11.2020 5 z 5

Milé. Strašně milé čtení. Nemá to tu dojemnou linku, jakou mělo třeba vyprávění Sola v Hyperionu. Ale je to krásná road show, k níž se rád někdy vrátím.

SONP
02.09.2020 4 z 5

Vlastně je to celé jedno velké road movie, odehrávající se v kulisách neuvěřitelné Simmonsovy imaginace. Každý ze světů je tak skvělý, že by si zasloužil vlastní román, ať už to je "waterworld" Mare Infinitus nebo postapo Sol Draconi Septem s arktickými démony a putujícími domorodci milujícímu prvočísla nadevše a také rozvinutá církevní planeta Pax s hrozivými plavidly třídy Archanděl. Tato vlastnosti díla pak sice způsobuje jistou epizodičnost děje, kdy skupinka dopluje k další bráně, střih a je tu další svět, ale to vůbec nevadí. Aspoň se dá ta cihla číst snadněji na pokračování. Původní Hyperion ji sice stále převyšuje, ale přesto jde o skvělé čtení. 85%!

Vevericka.eva
29.07.2020 5 z 5

A jízda pokračuje. Musím říct, že když jsem knihu četla poprvé v patnácti, tak jsem tomu vlastně vůbec nerozuměla, i přesto mě tenkrát moc bavila. Dnes je pro mě kniha ještě mnohem čtivější a zajímavější. Dokonalý svět, vše do sebe postupně zapadá. Jedna z nejlepších sci-fi knih s dalekým přesahem do různých žánrů a filozofie.

DPS
25.06.2020 4 z 5

Dan Simmons opět naprosto bez ostychu překračuje literární žánry, otevírá čtvrtou stěnu, ohýbá časoprostor vyprávění, zkrátka dělá věci, které si na světě může dovolit jen málo spisovatelů, aniž by tvořili kočkopsí dort. Například hned na začátku představuje Mesiáše a Hrdinu. Přičemž první z nich je dvanáctiletá dívenka a ten druhý mladík, živící se tím, že v mokřadech provází lovce kachen. Inu, tak už to v archetypálních vyprávěních bývá.

"text obsahoval SPAM a byl odstraněn"

space opera sci-fi

Dan Simmons