Endymion

Třetí kniha hyperionského cyklu. 274 let po Pádu, vesmíru vládne chaos. Raul Endymion, někdejší pastevec a odsouzený vrah, se stává figurkou v kosmické hře, jejíž výsledek rozhodne o osudu lidstva. Jako osobní strážce nové spasitelky překoná prostor, čas a samotnou podstatu reality, aby se stal dívčiným ochráncem, milencem a žákem... celý text

Třetí kniha hyperionského cyklu.

274 let po Pádu, vesmíru vládne chaos. Raul Endymion, někdejší pastevec a odsouzený vrah, se stává figurkou v kosmické hře, jejíž výsledek rozhodne o osudu lidstva. Jako osobní strážce nové spasitelky překoná prostor, čas a samotnou podstatu reality, aby se stal dívčiným ochráncem, milencem a žákem. Aeneu pronásleduje do 32. století tajemný Štír, příšera, vražedný stroj a anděl odplaty, ale její záchrana je předurčena Endymionovi. Jak změní její poselství vesmír - pokud ho bude ochotná předat... a pokud na něj bude lidstvo připravené?

Volné pokračování knih Hyperion a Pád Hyperionu, jedné z nejslavnějších a kritikou uznávaných sci-fi sérií posledního desetiletí. Volné pokračování nově vydané knihy Kantos Hyperionu (Hyperion a Pád Hyperionu v jedné knize pospolu). méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1159/endymion-1159.jpg 4.3116

Kantos Hyperionu (3.)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Perseus

negramota
předevčírem

Narozdíl od úmorného druhého dílu velmi příjemné překvapení. Opět došlo na změnu stylu vyprávění, tedy čtenář sleduje paralelně příběhy pronásledovaných a pronásledovatelů a je nucen držet palce oběma stranám. Knížka má spád, charaktery jsou hezky do hloubky vykresleny a dějiště se jen míhají. Pěkné.

Český překlad je prý špatný. Nemůžu soudit, já to četl německy a ušlo to.

Plague
02.10.2016

Tento text čtete se špatným úmyslem ...... Po těchto řádcích jsem měl chuť knihu odložit. V prvním odstavci jsem se dozvěděl, o čem všem kniha není a čeho se v ní nedočkám. shodou okolností jsem se jednalo přesně o ty důvody, kvůli kterým jsem rok a půl po knihách všude možně pátral. Po pár stránkách jsem zjistil, že to byl ten nejlepší úvod knihy, který mohl autor zvolit. Kdybych měl Endymion číst se všemi těmi očekáváními, byl bych zklamaný - to se nestalo. Příběh mě stejně jako v Kantosu uchvátil.

Evus
08.08.2016

!!!MOŽNÉ SPOILERY!!!

Sice mě ze začátku trochu štvalo, že příběh se odehrává skoro 300 let po prvních dvou knihách a poutníci za Štírem už jsou dávnou minulostí, ale brzy se ukázalo, jak jsem se zmýlila. Martin Silenus byl sice postava nejméně oblíbená, nakonec mě ale vlastně zas tak nepřekvapilo, že někde ve vesmíru pořád straší. Po trošku těžkopádném začátku knížka skvěle odsýpá, popisy bývalých světů Sítě jsou dokonalé a naznačené informace o přežití Technojádra a jeho intrikách nabízí spoustu otázek, které se, jak doufám, zodpoví v posledním díle.

KONEC SPOILERU

Jediné, co mě opravdu neskutečně vytáčelo, byl nemožný překlad (to si překladatel nemůže zjistit, co vlastně píše, když navazuje uprostřed série?!? U prvních dvou dílů jsem změnu překladatele ani nepostřehla). Škoda...

mihal5570
07.02.2016

Tuhle ságu prostě miluju :)

david5746
06.01.2016

Kamarád to nazval "Putováním Huckleberryho Finna ve sci-fi hávu", nemohu s tím než souhlasit. Další kniha ze série, zase úplně jiná a asi nejhorší z pětice.

Phorbo
17.12.2015

Mám pocit, že první dva díly už asi nic moc nepřekoná. Sice je píše už takhle rozvlekle a mohla by z nich být jedna epická kniha. Endymion je hrozně rozvleklý. Možná až zbytečně příliš. Celá kniha není o ničem jiném, než o nahánění hlavní trojice otcem kapitánem, z kterého se nakonec vyklube klaďas Paxu (a ve čtvrtém díle je hned povolán zpátky do služby po čtyřech letech vyloučení z paxu)... Simmons i přes to všechno udržuje jakousi laťku dost vysoko a jeho vypravěčský um je převeliký. Možná bylo zbytečné několik postav, motiv Nemes proč zabila Konzula... všechno se vším. Pokud se to nedozvím v posledním díle tak Simmonse nadobro zatratím a už ho nikdy číst nebudu chtít...

zahadum
09.02.2015

V poradí tretia kniha veľmi slávnej spaceopery - Kantos Hyperionu je narozdiel od prvých dvoch časti výsostne akčná jazda. Sledujeme postavu menom Raul Endymion, živý sa lovom a doprovodom bohatých klientov na rôzne lovecké expedície. Na jednej takejto expedícii dôjde k nešťastnej udalosti a z Raula sa stáva vrah ktorý je aj odsúdený. Po tom ako nám zomrie hlavný hrdina začína neuveriteľná akčná jazda plná napätia a blízkej smrti. Cestovanie naprieč vesmírom a časom. Naša trojica hrdinov a miestami štvorica, bude sekundy a milimetre od smrti a večného zatratenia. Je tu minimum hluchých miest..autor je priam nasiaknutý ohromným množstvom fantázie a originálnych nápadov...všetko odsýpa k záveru ktorý je plný prekvapení. Nepochválim paperbackovú verziu plnú gramatických chýb a miestami je preklad viac ako divný. Každopádne doporučujem pre všetkých milovníkov náročnej sci-fi literatúry.

Wamann
16.12.2014

Pro mne nejlepší díl, ze všech pěti, nechybí zde akce a dobrodružství. Pořád se tu něco děje, děj neustává, po výborném Hyperionu a Pádu Hyperionu další skvělá kniha, která osvětlí některé nezodpovězené otázky z předchozích dílů. Mohu jen doporučit

Erezka
07.12.2014

Kantos Hyperionu se mi velice líbil. Pokračování ovšem už ne. Endymion je dlouhé a rozvleklé putování po planetách, na kterých se nic moc neděje a zatím vůbec nechápeme, k čemu je to dobré. Měla jsem co dělat, abych to dočetla.

Hudis
10.06.2014

Slabší než Kantos Hyperionu, ale stále kvalitní sci-fi, kde nám autor předvádí svět po pádu Hegemonie. Ale hodně tragický překlad, kde bylo chyb jak maku. Byla to teda elekronická verze, abych tu náhodou nehaněl papírovou verzi :)

lazarus
01.04.2014

Neskutečný gejzír nápadů a myšlenek ve fantastickém pokračování příběhu. Je příjemné vracet se do tohoto světa, který si mě podmanil a získal. Před čtením Endymionu jsem si před časem zopakoval Kantos Hyperionu a dávám se právě do čtení závěrečné části eposu s chutí a očekáváním jak se věci vyvinou.

Univerzální podstata univerzální hmoty, jako by šlo o obyčejný vosk, jednu chvíli stvoří postavu koně, a jakmile postava zemře, z materiálu vznikne strom, pak člověk, pak něco jiného a každá z těchto věcí trvá jen krátkou chvíli. Ale nádoba nestrádá, pokud se rozbije, neboť svou existencí nic nepoutala.
- Marcus Aurelius, Meditace

Musím ještě upozornit na příšerný překlad a neskutečné množství chyb v knize a mít víru, že LaserBooks vydá Endymion znovu ve stejném provedení jako Kantos Hyperionu. Tohle veledílo si to zaslouží.

CynicalParrot
31.05.2013

Skvělé pokračování dokonalého Hyperionu s větší dávkou dobrodružnosti a dalo by se říci, že i lépe propracovanými vztahy mezi hlavními hrdiny, kteří cestují napříč rozmanitými světy pod dohledem Štíra, coby hrůzu nahánějícího monstra a ochránce.

MesLivres
12.04.2013

Ender vystihl mé pocity z knihy naprosto dokonale. Podobně jako v první knize Hyperionského cyklu jde o dobrodružné putování, ale Endymion má ještě něco navíc.

bukiet
16.03.2013

Opět Libušin problém. Viz. můj názor na Pád Hyperionu.

Ender
30.08.2011

Jak vypadá takové pokračování jedné z nejlepších sci-fi všech dob? Samozřejmě se nabízí odpověď, že kvalita z tak vysoko nastavené laťky musela jít nutně dolů. Nemyslím si, že tohle je ten případ. V době, kdy jsem to četl (asi v 16 letech), se mi Endymion líbil mnohem více než Hyperion. Jeden z důvodů je větší dobrodružnost. Jako na výletu kouzelným vláčkem jsem si přišel, když jsem cestoval s hrdiny skrze jednotlivé světy, kteří projíždějí na voru po světové řece Thetys. Prostředí se neustále mění, z technologicko-průmyslového Tau Ceti se dostaneme na vodní planetu Mare Infinitus, pak zamrzlý svět, pouštní planetu. Je to v podstatě to největší dobrodružství, jaké si lze představit. Druhý důvod je milostný příběh, který v Hyperionu chyběl. Raul a Aenea je úžasnou dvojicí spojenou osudem, která se musí s pomocí modrého androida vypořádat s nesnázemi na jejich fantastické cestě. A v neposlední řadě je to i postava Štíra, tajemného ocelového monstra který cestuje časem - v Endymionu je totiž na straně dobra, ochránce Aeney jako budoucí spasitelky.
Když si tak na to vzpomenu, Endymion (a Vzestup Endymionu) byl knihou, která mě bavila snad úplně ze všech nejvíc.

spaceopera

Dan Simmons