Kanibalové a jiné povídky

Kanibalové a jiné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/313093/bmid_kanibalove-a-jine-povidky-D0p-313093.jpg 3 5 1

Popis knihy zde zatím bohužel není...

Vydáno: , Svobodné slovo - Melantrich

The Cannibals and Other Stories , 1953

MatejHrbolta
16.08.2022 3 z 5

Stefan Heym vo svojom súbore krátkych poviedok zobrazuje subjektívnu skúsenosť s Amerikou päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia, ktorá má pomerne ďaleko od dobového vnímania takzvaného "American Dreamu".

Práve naopak, autor zobrazuje odvrátenú stranu nielen Americkej spoločnosti, ale kreuje i kľúčové problémy kapitalizmu všeobecne, zobrazujúc najmä neznesiteľný konzum, pre ktorí sú poviedkové postavy, “kanibalovia”, schopné i vraždiť. Doslova.

Čo mi však na knihe prekáža, je prehnaná démonizácia Americkej a kapitalistickej spoločnosti, v kontraste k ľavicovo orientovaným častiam sveta (čiže až prílišná autorská zaujatosť, nakoľko Heym sám sympatizoval s ľavicovo orientovanými ideológiami, priamo s komunizmom, čím posúva realitu určitých poviedok do krajne hypotetickej roviny).

Celkový odkaz knihy, aktuálny pre rok 2022, teda skôr znie: Amerika päťdesiatych rokov mala svoje chyby, ale že by sa dalo povedať, že dianie, ako to napísal Vilikovský "v našich zemepisných šírkach" bolo, judaisticky povedané, košér?