Kamikadze

Kamikadze https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/101909/bmid_kamikadze-dI7-101909.jpg 4 28 5

Život jednoho z nejlepších pilotů japonského císařství, naprostá oddanost císaři i Japonsku. Zajímavý pohled na válku z opačné strany světa, pro Evropany místy obtížně pochopitelný. Skutečný příběh japonského pilota kamikadze Jasua Kuwahary vypráví o posledních měsících války v Tichomoří.

Literatura světová Literatura faktu Válečné
Vydáno: , JEVA , Papyrus

Kamikaze , 1961

Luigi1
28.12.2023 5 z 5

Za císaře to bylo myšlení patnáctiletých chlapců kteří nasedali do kokpitů letadel a válčili za Japonsko.Moc se mi tato kniha líbila ikdyž jsem měl silné mrazení doporučuji

salexice
17.10.2022 4 z 5

No, ufff. Níže již zaznělo, o čem je obsah knihy, netřeba tedy rekapitulovat. Celý japonský systém výcviku byl založen na myšlence postradatelnosti jedince, kdy jedinou povinností vojáka je přinést hrdinskou smrtí slávu císaři a čest svým blízkým, pokud to okolnosti vyžadují. Přesto se výcviku nepovedlo vymýt voják tak, aby neměl své pochybnosti zejména ve chvíli, kdy se válka nevyvíjela pro Japonsko příznivě. Myslím, že to lze shrnout do jedné z vět, jež v knize zazněla: na smrti za ztracenou věc není nic hrdinského.

Opatov
09.09.2018 5 z 5

Desiva vypoved o vycviku a osudech 15-letych pilotu. Neuveritelne, ale velmi ctive. Doporucuji.

pupak13
04.10.2014 3 z 5

Kniha je čtivá, v mnohém doplnila moji představu o válce. Neubráním se však dojmu, že kniha není až tak vzpomínkou samotného japonského pilota Kuwahary, jako spíš hodně volně zpracovaná povídka o Japonsku tehdejší doby. Chybí mi zde větší a podrobnější popis bojových akcí samotného pilota (většinou jde jen o okrajové zmínky) - přitom pro 16-ti letého kluka to musely být zážitky na celý život. Kniha se spíše věnuje obecnému popisu výcviku. Zkrátka mi to připadá, že si autor vzal ke zpracování pouze jméno tohoto pilota (aby kniha byla zajímavější) a zbytek knihy volně dopracoval podle obecných vědomostí.

valentýna
04.12.2013

Krutý výcvik, který má z patnáctiletých chlapců udělat sebevražedné piloty, kteří jsou hrdí na to, že položí svůj život za císaře a Japonsko.... Ač děsivé, přesto čtivé a poučné.

kamikaze

Autorovy knížky