Kamenný řád

Kamenný řád https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/271361/mid_kamenny-rad-kNX-271361.png 4 31 13

Kamenný řád série

Trilogie Vojtěch Martínka Kamenný řád zachycuje osudy selského rodu v období od dvacátých let až podruhou světovou válku.

Atuin
Atuin
03.11.2022 4 z 5

Seriál mě neoslovil, bylo to takové vytržené z kontextu, ale kniha ano. Nářečí dokresluje celkovou atmosféru velmi tvrdého a velmi lidského příběhu, který je sice místy předvídatelný, ale stále je je velice pěkně napsaný a živý v popisech přírody a činnostech a lidech jako takových, ve všech pohybech a hnutích, ovšem také ve všech je jejích chybách.

KaLiBi
KaLiBi
26.05.2022 3 z 5

Kniha se mi líbila. Začíst se mi trvalo poměrně dlouho, ale jakmile se děj začal vyvíjet, byla jsem i napnutá. Části psané nářečím mi daly občas zabrat, ale do příběhu skvěle zapadají a podtrhují autentičnost knihy.

Katka2382
Katka2382
25.08.2020 5 z 5

Ze začátku jsem měla trochu strach jak se mi to bude číst a že to bude trochu těžkopádné. Ale naštěstí nee,knížka se čte pěkně.Možná jen pro dnešního čtenáře je tam moc popisů lidí,věcí a krajiny.S postavami se člověk doslova sžije.Krásné počtení,už se těším na druhý díl.

hambra1
hambra1
25.01.2020 4 z 5

Moc se mi do ni nechtelo, ale nakonec byla docela fajn

Grynče
Grynče
26.12.2019

zajímavá kniha o Ostravsku.

avi8
avi8
29.10.2019 4 z 5

Pěkné , život dokáže být někdy těžký .

Maanna
Maanna
12.09.2019 4 z 5

Je to jedna z mála kniha napsaných mužem se silnými a uvěřitelnými ženskými hrdinkami. Především postavy Karoliny a Blaženy se velmi vydařily. Nářečí pomáhá dotvořit atmosféru života na gruntě. Sledujeme začátek rodinné ságy, kde se především řeší konflikt mezi starými zvyky, pravidly a povinnostmi, proti kterým stojí reálné lidské životy, změny ve světě a lidské touhy. Občas se vyprávění malinko zadrhne a děj sklouzne do tezovitosti, ale stejně i dnes má podle mě kniha co říci a ráda jsme s ní nějaký čas strávila.

fruitbueno
fruitbueno
05.03.2018 4 z 5

Je hrozné retro číst tak po deseti letech knihu, o které jsem poprvé slyšela na výběrovém semináři ve škole :) Kamenný řád mě bavil, nářeční prvky byly parádně osvěžující a děj vyvážený. Další díly už čekají.

lapagerie
lapagerie
08.11.2017 4 z 5

Mám ráda ságy, tak jsem s chutí sáhla po Kamenném řádu. Zpočátku mi dělaly problémy dialogy v nářečí, některá slova jsem vůbec neznala. Ale po nějaké době mě to přestalo rušit. Příběh rodiny Poštulkových mě zaujal. Tvrdost matky, drsná povaha Karoliny a jejich osobní vztah ke "gruntu" zajímavě kontrastuje s Maryčinou nezvyklou odvahou a Blaženinou naivní dětskostí. Život všech Poštulkových byl hodně tvrdý, možná proto byly takové, jaké byly. Každá z žen se popasovala s životem jinak. Jsem zvědavá na pokračování.

bábuška
bábuška
16.02.2017 5 z 5

Když před léty vysílala Československá televize tento seriál, zaujal mě. Knihy jsem pak sehnala inzerátem a jsem ráda, že ji mám. Je to krásné čtení!

Khandi
Khandi
16.03.2015

Tuto trilogii miluju a často se k ní vracím. Je z kraje, odkud pocházela moje babička. Proto je to moje srdeční záležitost.

Pavelpi
Pavelpi
31.01.2014 5 z 5

Maryča,Jotidom a další a k tomu grunt a jeho neměnné zákony.Nádherná trilogie,která se i stala námětem k úspěšnému seriálu.Vezměte si knihu a prožijte si životní příběhy příslušníků rodiny Poštulkových tak,jako jsem si je prožil i já.

Miila
Miila
06.07.2011 5 z 5

Typické venkovské prostředí, pěkný příběh, hledala jsem pak další díly.