Kamenní strážcovia III.

Kamenní strážcovia III. https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152850/bmid_kamenni-strazcovia-iii-653d2705019fe.jpg 5 9 3

Dlhoočakávaný, v poradí tretí, diel tematicky zameranej publikácie organicky nadväzuje na predchádzajúce časti Kamenných strážcov, ktoré u čitateľov zožali nečakaný a zaslúžený úspech. Ich autor, známy publicista a popularizátor slovenských hradov, Miroslav Slámka, v poslednom dieli sústredil pozornosť na ďalších 18 hradných lokalít, ktorými dopĺňa celkový počet 60 vybraných najpútavejších hradných zrúcanín z celého územia Slovenska. V prehľadných a jednotne koncipovaných kapitolách sa čitateľovi otvárajú skryté labyrinty zabudnutej histórie týchto kamenných svedkov našej pohnutej histórie. Ich zaniknutá podoba a stavebné premeny sa odkrývajú prostredníctvom fundovaných textov renomovaných výskumníkov a precízne spracovaných grafických rekonštrukcií. Nechýbajú ani autentické historické vyobrazenia a portréty jednotlivých majiteľov hradov, ktoré nás pútavo vťahujú do atmosféry vzdialenej minulosti. Široké spektrum informácií dopĺňajú aj obľúbené povesti spracované Agátou Petrakovičovou, ktoré dávajú nádej uspokojiť aj mladších čitateľov.... celý text

LuiCJ
24.07.2019 5 z 5

Kamenných strážcov som začal čítať niekedy v apríli 2017. K sérii som sa dostal cez skauting, keďže som už od roku 2015 skaut. Možno aj práve táto skutočnosť podnietila môj záujem o hrady po celom svete. Po takmer dvojročnej prestávke som sa teda na skautskom tábore pustil do čítania tretej časti tejto skutočne výbornej série.

Miroslav Slámka so svojim kolektívom odviedol jednoznačne výbornú prácu. Zozbierať, spísať, vyfotografovať 18 hradov menej známych slovenských hradov určite nie je jednoduché. Kniha vie však dokonale zaujať a poskytnúť množstvo faktov a zaujímavostí zo slovenských dejín.

Náučnú literatúru v spojení s cestopismi a miestopismi milujem. Dokáže ponúknuť toho skutočne veľa ako práve toto zavŕšenie trojdielnej edície Kamenní strážcovia.

Ninash
22.10.2018 5 z 5

Séria kníh je vyvážená kombinácia infomácí a ilustrácí o slovenských hradoch, patrí k najlepším encyklopédiám tejto tematiky. Odporúčam

Aurellia
29.09.2013 5 z 5

Pútavé pokračovanie úspešnej série, ktoré je o to hodnotnejšie, že sa venuje menej známym a väčšinou už zaniknutým hradom. Tým sa stáva jedným z mála publikácii, ktoré sa daným zrúcaninám venujú.