Kamenní ľudia

Kamenní ľudia https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/128384/bmid_kamenni-ludia-wCP-128384.jpg 5 11 2

Majstrovsky napísaný príbeh bohatej maliarky, prostého maorijského muža a nemého malého chlapca-najdúcha, ktorého vyplavilo more po stroskotaní lode. Na pozadí fascinujúcej novozélandskej prírody sa odohráva dej poprepletaný maorijskými reáliami, autorka na mnohých miestach používa jazyk domorodcov a súčasťou knihy je množstvo odkazov na maorijské mýty a rituály. Dielo bolo v roku 1985 ocenené prestížnou Bookerovou cenou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

The Bone People , 1984

Deia
05.02.2020 4 z 5

Táto kniha je to vážne skvelá.
Sú v nej osudy troch ľudí. Ženy, ktorá chce byť sama a tak si postaví kamennú vežu. Muža, ktorý stratil svoju ženu a syna a adoptoval si nemého chlapca. A nemého chlapca, ktorý ako jediný prežil stroskotanie lode a ktorý nevie, skadiaľ pochádza. Osudy týchto troch postáv sa pretnú a pomaly plynú.
Vážne som to nečakala, ale kniha ma strašne bavila. Páčilo sa mi aj miesto kde sa odohrávala, krásna príroda. Na druhú stranu ale neviem, čo by som o nej povedala. Kniha je podľa mňa skôr určená pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o osudy iných ľudí, o ich bežný život, starosti. A pre ľudí, ktorí majú radi zvláštne knihy, pretože táto kniha taká je.

syskas
12.01.2018 5 z 5

Nádherná kniha. Treba čítať pomaly, lebo núti premýšľať. Myslím, že ani jedna postava nie je vinníkom toho, čo sa stalo. Sú hlavne obeťami. Toho, čo prežili a čo ich poznačilo.
Kerewin. Jej dobrovoľné vyhnanstvo a život o samote v divnej kamennej veži. Jej boj s chorobou a so smrťou.
Joe. Jeho strata milovanej ženy a syna. Záchvaty hnevu, kedy sa stáva niekým iným.
Simon. Maličký chlapec. Jediný prežil stroskovanie lode. Nemý vyplavenec.
Bojujú jeden s druhým aj sami so sebou.

Nový Zéland Maoři novozélandská literatura Bookerova cena

Autorovy knížky