Kamenná opice

Kamenná opice https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306375/bmid_kamenna-opice-ryr-306375.jpg 4 1108 168

Případy Lincolna Rhyma série

K přístavu Orient Point na Long Islandu se blíží velká čínská nákladní loď s uprchlíky a lidskými otroky. Lincolnu Rhymovi a jeho týmu včetně Amélie Sachsové se podařilo zjistit, že na palubě se nachází i mezinárodně hledaný zločinec Ju Lin zvaný Duch. Ju Lin pracuje jako „še-tchou", což je čínský výraz pro „hadí hlavu" – profesionálního pašeráka lidí. Kromě toho je Duch také vrah, kterého hledají úřady v USA i v zahraničí, a právě to je důvod, proč se dal Rhymův vyšetřovací tým znovu dohromady. Pobřežní hlídka se vydává Ducha zatknout, avšak loď podle všeho záměrně exploduje a Duch uniká na voru. Na pevninu se však dostávají také další dva vory, což Duch vnímá jako ohrožení vlastní osoby a začíná postupně vraždit někdejší spolupasažéry. Dvě rodiny naštěstí jeho běsnění přežijí a Duch mizí ve spletitém labyrintu čínské čtvrti v New Yorku, kde se mu dostává podpory podsvětí. Lincoln s Amélií vyrážejí na zběsilý závod o jeho dopadení, přičemž musejí vyhledat a ochránit rodiny, jež přežily, a vykořenit Duchovy komplice. Lincolnovi nezbývá než se plně ponořit do čínské kultury, chce-li odhalit stopy, které ho nakonec dovedou k úspěchu..., anebo ke smrti. Díky dějovým zvratům a zběsilému tempu, na které má již Jeffery Deaver bezmála monopol, a také díky opětovnému návratu jeho nejoblíbenějšího hrdiny Lincolna Rhyma, je kniha Kamenná opice opravdovou lahůdkou pro milovníky tohoto žánru.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Domino

The stone monkey , 2002

Margherita_N
Margherita_N
18.03.2024 5 z 5

(SPOILER) Říkala jsem si celou dobu, jsem tak nedůvtipná, nebo proč mi nedochází, o co tam jde, proč Duch honí po souši uprchlé migranty? Na konci jsem uspokojeně seznala, že tentokrát jsme s Lincolnem Rhymem géniové dva. Malinko se divím, že Rhyme zase nepodstoupil operaci, a moc nechápu, proč Sachsová se zákrokem, který mu může pomoct zase hýbat rukama, tak zuřivě nesouhlasí, když s ním chce mít dítě. Bez těchhle úmyslů bych to chápala, operace je pro Lincolna další riziko. Ale když s ním chce založit rodinu - jak by to dítě zvládali, když ona je chronická artritička, takže její pohyb jde taky pomalu do háje, a její přítel na vozíku může hýbat jedním prstem? Nakonec ale dospěli k poměrně rozumnému odkladu všech plánů, a další díl tak slibuje zase hlavně policejní honičku a detektivní práci a za to jsem nakonec ráda. K osobním životům ať se autor vrátí klidně až za dalších pět dílů, mně by nechyběly. Kniha je opět napsaná úžasně, ocitáme se zase úplně jinde, v prostředí čínských uprchlíků, kteří se snaží vylodit v New Yorku, oškubaní a hlavně pronásledovaní svým převozníkem. Děj se odehrává v malých bytech v čínské čtvrti a pak taky na pláži, ve vodě a pod vodou - mimořádně zajímavá a děsivá kapitola -, kde Sachsová loví důkazy. Velmi doporučuju, jako všechny předchozí díly.

0kozel
0kozel
18.02.2024 4 z 5

Zajímavý čtivý příběh, díky kterému můžeme nahlédnout trochu do čínské kultury. Chybělo mi ale víc zvratů, které byly dosud pro tuto sérii tak typické.

Jara.v
Jara.v
31.01.2024 4 z 5

Další povedený příběh, ale ne tak, jako ty předchozí. Začátek měl spád a odstartovalo to dobře, ale prostředek se mi táhl, když se v případu jako zasekli. Konec už pak měl svůj typický styl. Líbí se mi vývoj vztahu mezi Rhymem a Sachsovou a jak se celkově celý tým kriminalistů shlukuje do přátelské party.

Bedřich63
Bedřich63
09.12.2023 4 z 5

Prvních cca 100 stránek se mi trochu táhlo a přemýšlel jsem, kam se poděly ty pasáže z předchozích dílů, které se mi tak líbily. Pak se to ale rozjelo a už jsem opět poznával ty oblíbené postavy, dialogy a situace.
Geniální stratég a analytik Lincoln a jeho ruce, nohy, oči a mozek v terénu Amélie jsou dvojice, která se výborně doplňuje. Tentokrát řešili nám poměrně vzdálenou a neznámou problematiku čínských přistěhovalců a jejich kulturní odlišnosti.
Nad knihou jsem pořád dokola přemýšlel o tom, co vede Ducha k tomu, aby zavraždil všechny ilegální emigranty, kteří se mu svěřili, aby je dopravil do vytoužené Ameriky. No a na posledních stranách se mi dostalo úplného vysvětlení. Ostatně asi není nijak překvapivé, opět je třeba za tím vidět peníze a politiku.
Autor knihu napsal v roce 2002, tedy daleko před současnou migrační vlnou, která zasáhla celý svět. Jaká to má nebezpečí a jak to nakonec může vypadat, to se ví už dávno. V této knize je jedním z hlavních témat čínská menšina v mnoha městech, která si žije podle vlastních zákonů a historických zkušeností.
Kniha zajímavá, další díly si nenechám ujít. Jsem zvědavý, jak se bude vztah Lincolna a Amélie vyvíjet a jaké další případy budou společně řešit.

oleg
oleg
06.10.2023 3 z 5

Tak tento díl byl slabší, zbytečně se to táhlo,nevzdala jsem to a dočetla ale žádný zážitek.....

mataj
mataj
30.07.2023 5 z 5

(Audiokniha)
Napínavé pátraní po nepolapitelném a nebezpečném čínském převozníkovi, kterého nikdo nikdy neviděl a tak se mu říká Duch. Při jeho "skoro-dostižení" dojde k výbuchu na lodi plné čínských utečenců a přežije jenom několik z nich. Začíná honička po jejich nalezení, jelikož se je Duch snaží odstranit. Vypadá to, že geniální Lincoln Rhyme je i s Amélii pořád krok pozadu... Musím říct, že čínské jména mám problém si zapamatovat i v jiných knihách, ale i když mi nekonečné opakování před kapitolami pomohlo se více zorientovat, na druhou stranu, mě to neskutečně otravovalo. Ale jinak nemám, co bych vytkla.

markinho962
markinho962
09.07.2023 4 z 5

Plný počet nedám, bylo do jisté míry čtivé, ale prostě to bylo takové.. jiné, nicméně zařazení cizího detektiva, který pátrá jiným způsobem než Lincoln byl dobrý nápad. Zajímavé čínské poznatky v průběhu vyšetřování byly k užitku, jen mě nějak nebaví již hodně časté shrnovaní poznatků, které knihu prodlužuje o cca 10 stran

uzivatel6305
uzivatel6305
02.07.2023 2 z 5

Lidičky, já budu dnes hodně přísná, neboť na koho být nejpřísnější než na ty nejdražší, že? Knihu jsem poslouchala stejně jako předešlé díly, ze kterých jsem byla naprosto nadšená a v tuto chvíli jsem nadšená, že jsem ji konečně doposlechla. Možná mě to nebavilo, protože se to hodně podobalo Hadohlavci od Petera Maye, který byl ale napínavý. Tady je velikánské množství postav, které se jmenují velice podobně, protože se jedná o Číňany, příběh mě nebavil, z velké části bylo vyprávění neskutečně zdlouhavé a také předvídatelné a vztah Rhyma s Amélií, kvůli kterému jsem to vydržela také nebyl nic moc. Pokračovat budu dál a věřím, že se pan Deaver v dalším díle zase předvede.

viweb
viweb
29.06.2023 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha, velice příjemně namluvil Jan Vondráček. Zajímavý případ, napětí po celou dobu až do konce. Příjemně strávený čas.

Čmeláček
Čmeláček
27.06.2023 4 z 5

Nebylo to úplně špatný, to jako fakt ne :). Rhyma mám rád a Amélie je jeho pravá ruka a parťačka v jednom. Oba jsou to sympaťáci, takže určitě tímto dílem nekončím :). Akorát dnes dávám o trochu nižší hodnocení, protože tam bylo pár zdlouhavých míst.

tinka1974
tinka1974
18.06.2023 5 z 5

Krimi příběh, který nás zavede mezi čínské přistěhovalce. Trochu předvídatelné, pak zase ne. Prostě je co řešit. Vždycky žasnu, co všechno se uděje a nakonec zjistíte, že se to odehrálo během dvou tří dnů. Tohle Deaver umí. Kamenná opice je talisman. V tomto díle bylo možné mimo jiné srovnat život Číňanů. Jejich rodinné vazby, přístup k tradicím. Hodně se tu řešily i božstva, sny a filozofie. Tak kontrastní s Lincolne, Amelií a jejich zbrusu vědeckými metodami. Kdysi jsem rozečetla a odložila. Ani nevím proč. Asi hodně případů krátce za sebou. Chce to někdy udělat pauzičku, aby člověk vstřebal. Tentokrát jsem v knihovně našla audio. A bylo opravdu super. Sonyho hlášky krásně načtené. Vřele doporučuji. Nejen jako krimi příběh ale i jako náhled do života východu, který nám má co nabídnout.

Janniska
Janniska
04.06.2023 5 z 5

Tohle bylo lehce předvídatelné,nebudu ale spoilerovat.Opět precizně napsáno.Čtivé,má to spád.Série s Linkem a Kamélií (drobný fórek) mě baví.A šup na Iluzi.

Ladys
Ladys
27.02.2023 4 z 5

Kamenná opice. Talisman, který je v ději tak nenápadný a přitom zásadní.
Jak jsme u Deavera zvyklí, šlape na plyn od prvních stran.
Děj má spád až do pro mě překvapivého odhalení Ducha v závěru knihy.
V příběhu mě bavil vhled do čínské kultury, čínské mentality a čínského myšlení. Obohacující prvek knihy.
Postava detektiva Li. To byl další zážitek. Byla radost číst, jak čistě nezápadním myšlením posouvá vyšetřování tak, že z počátku nedůvěřivý a nepokorný Rhyme měl co dělat, aby se mu se všemi svými rozbory a katalogy vyrovnal.
Bylo zajímavé sledovat, jak se Rhyme a Li vzájemně oťukávají a stávají se z nich i v tak krátké době přátelé.
No a zbývá naše akční hrdinka Sachsová.
Je škoda, že Deaver najel na muster, který se opakuje v každé knize s dvojicí Rhyme - Sachsová. Slyšíte Sachsovou, jak si říká. Co by teď udělal Lincoln? Jak by teď pokračoval Lincoln? No a když jí nepomůže nic z toho, co jí Rhyme naučil, tak nastoupí revmatické ruce a nohy a všem nakope zadele. Když to stačí. A když ne, přijde na řadu bouchačka.
Abych jen nekritizoval. Duch byl opět parádní soupeř. Velmi přemýšlivý, připravený skoro na všechno a ve Státech zabydlený. Takže detektivové měli opravdu hodně práce, než si s případem Duch poradili.
Po dočtení knihy mám pocit, že Deaver je vypsaný rutinér a že jeho knihy sice budu dál číst, ale vždy si dám načas.

Kubajzz
Kubajzz
16.02.2023 5 z 5

Opět poslechnuto jako audiokniha a opět nezklamala. I když ukradenou identitu, kterou provedl duch jsem trochu tušil dopředu. Ale knížka je napínavá a nepustí vás. Rozhodně doporučuji :-)

Booky84
Booky84
08.01.2023 4 z 5

Zajímavý detektivní příběh, tentokrát o čínských uprchlících a jejich snaze o lepší život v nové zemi. Při odhalení Ducha mi spadla brada, protože jsem to nečekala. Nejvíce se mi tentokrát líbil detektiv z Číny.

Faila
Faila
26.11.2022 3 z 5

Do tohohle dílu jsem měla problém se začíst. Hlavně asi kvůli spoustě čínských jmen, ve kterých jsem se hůře orientovala. Nakonec mě ale i Kamenná opice poměrně bavila, i když méně než předchozí díly. Bohužel pro mě také nebylo nijak překvapující jedno z vyústění, protože podobný princip použil autor i v díle předchozím.

gambinka87
gambinka87
20.09.2022 4 z 5

Ze začátku jsem si říkala, že tohle téma nebude pro mě, brzy jsem se ale do příběhu zahltala. "Přečteno" jako audiokniha,jako vždy, paráda. Když už jsem si myslela, že vím, jak Deaver přemýšlí, a kdo asi stojí v pozadí, bylo vše nakonec stejně jinak. Sachsová je pro mě superžena s lidským přístupem, je zajímavé pozorovat vývoj její postavy.

Gibis
Gibis
30.08.2022 5 z 5

Mě se tento případ Lincolna Rhyma naopak líbil moc, nejvíc asi postava Sonnyho Li, který tomu dodával švih a vtip. Trochu mi připomínal Asada z Olsenovy série o Carlu Morckovi, se všemi svými čínskými příslovími mě dost bavil. Poslouchala jsem jako audioknihu, výborně namluveno Janem Vondráčkem.

kaliopka
kaliopka
21.07.2022 2 z 5

Nejvíc mě na téhle knize bavil ten konec , upřímně tenhle díl byl zatím nejslabší co sem měla možnost přečíst

maryska09
maryska09
20.07.2022 4 z 5

Slabší kniha ze série, náhled do čínské kultury je zajímavý, ale orientace ve jménech i dějích je poměrně náročná. Lincoln je zde zcela upozaděný, Sonny Li ho mohl strčit do kapsy. Na superhrdinku Sachsovou jsme už zvyklí, ale tentokrát to bylo skoro přehnané. Zkusím další díl a snad se znovu zlepší.