Kamenín

Kamenín https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309500/kamenin-650de7e4d1f4b.jpg 3 1 1

Apo73
03.04.2021 3 z 5

Ano, Kamenín je lidovou kronikou malého českého městečka (kdesi nedaleko Blaníku), ale v 60. letech 20. století v socialistickém Československu - z autorovy tehdejší současnosti. Tehdy ještě Jaroslav Dietl nenapsal svůj Okres na severu a Jaroslav Matějka svého Dědka Josefa a Jan Kozák své normalizační kusy. Toho všeho by Kamenín mohl být klidně overturou, nultým dílem. Malé město se postupně dostává ze své ospalosti (musí tam přijet Pražák, aby to trochu rozhýbal) a odehrává se neustále mezi školou, JZD, traktorovou stanicí, místní organizací KSČ, okresním KSČ a občas se zastaví v Praze (např. na výletě Kamenínských do Domu módy.) Naštěstí z knihy nekape nadšení pro socialismus, všechny tyto reálie jsou v podstatě jen kulisou. To spojení "lidová kronika" je ale pro vnímání tohoto literárního textu důležité - obsahuje totiž v sobě prvky kroniky, propletenosti lidských osudů, zevrubného líčení historie jednotlivých postav a jejich rodů a musím uznat, že tento rozměr se tam autorovi podařil dostat. Takže je to kombinace Okresu na severu a klasického vesnického románu typu Jiřího Hájíčka, což je docela unikátní. Nakonec dávám 60%, protože je to napsáno velmi umně, zajímavě a plasticky, vlastně se přistihuji při tom, že mě to zaujalo a svým způsobem chytlo. Vytýkám tomu tezovitost myšlenky, malou ideovou odvahu a až moc mozaikovitý styl líčení. JInak ale jsem rád, že jsem se na chvíli ocitl v tomto časoprostoru a jsem rád, že to bylo jen na návštěvu.

Kniha Kamenín je v