Kameni, přicházíš...

Kameni, přicházíš... https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2996/mid_kameni-prichazis-kMb-2996.png 4 26 3

Autor se zamýšlí nad osudovým údělem umělecké tvorby, její poetikou i nad vnitřním napětím mezi životem a uměleckým dílem.

los
29.01.2022 5 z 5

dokonalá poezie

Hlavní zkouška: Vznesli tě do výšin, kde moc a bezmocí splývá, / a jen jak skvost strhnou tě někdy ve svá zla. / Čím nedosažitelnější jim každodennost bývá, / tím snáze kdekdo slavnost přivolá. // A přec jsi stále v nás, přes všechny duše zbožné, / i ty, jež rouhají se z nouzového dna. / Vždyť už tím, že souzeno nám možné, / dotýkáme se absurdna.

Nočnípták
07.06.2018 4 z 5

Již dlouho jsem neměla tuto sbírku v ruce. S potěšením jsem se pustila do čtení. Pořád cítím (jako kdysi) tesknotu a tíhu, ale také laskavost, lásku a naději. Nepamatuji se, co jsem si tenkrát myslela o doslovu Vladimíra Justla, ale dnes se mě zdá (jeho pitvání) skoro zbytečné a hlavně rušivé. Ovšem pocit z Holanových veršů si nenechám zkazit.

Sharlay
15.07.2013 5 z 5

Geniální. Jedním slovem geniální. Absolutní vrchol Holanovy lyriky 30. let. Záběrem témat a motivů je sbírka Kameni, přicházíš... skvostem české poezie 20. století.

poezie

Vladimír Holan