Kámen mudrců

Kámen mudrců https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23259/bmid_kamen-mudrcu-bqm-23259.jpg 5 128 34

Věhlasný duchovní román dánského mystika a dramatika, oceněný v době svého prvního vydání jako nejlepší skandinávský román roku; jeho celosvětový úspěch je zapříčiněn jednak brilantním literárním zpracováním, jednak skutečností, že jako jeden z mála vede čtenáře až k nejzazším hlubinám poznání. V roce 1923 vypsalo nejvýznamnější dánsko-norské nakladatelství Gyldendal velkou soutěž o nejlepší dosud nepublikovaný skandinávský román. Anker Larsen měl doma rukopis, který mu velmi ležel na srdci: po léta nosil tento román v sobě, než jej zpracoval. Nevěřil, že by se o něj někdy nějaký nakladatel mohl zajímat. Tlusté knihy byly z módy a kromě toho to nebyla lehká četba. Přesto po dlouhém váhání poslal kopii. Když si však později přečetl, kolik rukopisů došlo z celé Skandinávie, rozhodl se svůj rukopis raději stáhnout. Domníval se, že nemá šanci, porota přece nebude mít trpělivost přečíst více než deset stránek! Štěstí však visí na hedvábné niti. Herec, který měl hrát hlavní roli v nové hře v divadle královny Dagmar, náhle onemocněl. Nastal velký zmatek. Kdo by ho mohl nahradit? Anker Larsen se nabídl, že jeho roli převezme, a byl tím tak zaměstnán, že zapomněl svůj rukopis stáhnout. Když šel o několik dnů později do nakladatelství Gyldendal, bylo již pozdě. Nikdo nevěděl, kde kopie obíhá: v Kodani, v okresech, v Norsku? O půl roku později udělila porota, sestavená ze známých spisovatelů, literárních kritiků a a nakladatelů jednomyslně první cenu neznámému autorovi „Kamene mudrců“. Kniha vyšla v nákladu 20 000 exemplářů a byla do týdne rozebrána. Při svém vydání vzbudila takovou senzaci, že se Anker Larsen stal naráz světoznámým. Přesto se k ní někteří kritikové stavěli rezervovaně či nerozhodně. Byli upoutáni mistrovským sdělovacím stylem, ale nepochopili, že zkušenost věčnosti, základní myšlenka všech jeho děl, byla pro spisovatele realitou stejně skutečnou jako svět hmatatelných viditelných věcí, neoddělitelnou částí jeho bytí. Dílo Ankera Larsena je natolik nosné a nadčasové, že nachází i po létech široký okruh příznivců z celého světa. http://gnosis9.net/obchod/?24,kamen-mudrcu... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Avatar

De Vises Sten , 1923

nadav
07.01.2017 4 z 5

Pro mně těžké čtení, vše jsem nepochopila, ale určitě jsem se v ní dost věcí dozvěděla :-)

Čtenářník
17.11.2016

Nádherná kniha, a to i přesto, že jsem patrně mnoho věcí v ní nepochopil. Mám za to, že jejím účelem je ukázat čtenáři zejména pohled autora na to, co je opravdové duchovno a co nejvíce přispívá k lidskému štěstí. S pohledem autora se do značné míry ztotožňuji...Rovněž bych rád ocenil, že mnoho hlubokých myšlenek je zde vyjádřeno prostým a jednoduchým jazykem. Doporučuji k přečtení! P.S. Moje neoblíbenější kapitola byla Miss Dalová - věčný život není život s délkou let a dní, věčný život je stav v duší člověka.. :))

Plútarchos
22.10.2016 4 z 5

"Nezáleží na tom, co se nám přihodí, ale jen na způsobu, jak to přijímáme."

Je to opravdu zvláštní román. Plný esoteriky a teozofie, snění a snových prožitků, s prvkem Mefistotela. Drobné, prosté, obyčejné příběhy a osudy několika obyčejných venkovských přátel utkávají pavučinu duchovna, filosofie, hledání 'kamene mudrců', moudrosti a lidského štěstí. Celá kniha se mi zdála velice nudná a neustále jsem čekal, kdy se začne něco opravdového dít. Jenže ono se nezačalo dít nic až do konce knihy. A přesto po přečtení ve mně zůstává pocit něčeho, co jsem získával nikoli čtením textu příběhu, ale z ukrytých myšlenek, alegorií postav, barevných obrazů a barvitých líčení prožitků. Jednotlivé postavy a jejich příběhy skládají pestrou mozaiku lidské psychologie, svědomí, niternosti, duchovních otázek, věčnosti, smyslu lidského života.
"V této knize je Duch ukryt mezi řádky, a přestože je nevyjádřitelný, nelze mu uniknout od počátku do konce."

path.the
28.03.2015 5 z 5

Dokonalost!

Verona8
23.02.2015 5 z 5

Neskutečný duchuvní balzám. Čím větší má běžný člověk duchovní povědomí, tím silněji na něj tato kniha zapůsobí. Celý její obsah působí jako droga, přesto nenajdete konkrétní místo, které to způsobuje. Naprostým vyvrcholením pro mě je vyprávění Holgera Vdovina, jak ve své vizi hledal Boha. Je v tom neskutečná hloubka. Pokora, blaženost.
Kámen mudrců čtu každý rok vždy o vánočních svátcích už osm let. Je to takový můj rituál, na který se každý rok moc těším. Vždy najdu něco, co mě znovu zasáhne svojí novou silou, silou nového okamžiku.
Přesto magická síla, která prostupuje celou knihou nevychází ze samotného textu, ale je to vnitřní živoucí život samotného autora, který doslova nasytil atmosféru celého děje tohoto románu.

kmentova
30.12.2014 5 z 5

Úžasný duchovní román. Má v sobě řadu skrytých rovin a myslím si, že na poli duchovní literatury nemá konkurenci. Prostý ale přesto hluboký příběh různých lidí. Pro mně nezapomenutelný prožitek. Doporučuji každému, neboť každý jednotlivý čtenář může v této knize najít odpověď na to, co je život ve své podstatě.

nightlybird
22.09.2014

„Některé knihy je lepší prožít, než pochopit.“

„....věčný život (po kterém člověk touží) není život s délkou let a dní. Věčný život je stav v duši člověka.“

Katka50
28.08.2014 5 z 5

Kniha, na ktorú treba dozrieť. Ťažké, ale veľmi pekné. Každá strana stojí za zamyslenie. Srší mi z nej úprimnosť, pokoj, láskavosť, nesmierna pokora k životu.

Eldar80
21.08.2014 5 z 5

Upřímně se přiznám, že tato kniha silně ovlinila můj pohled na život a kdybych ji četl před lety, je dost možné, že by můj život vypadal jinak. Ale asi by záleželo, kdy přesně bych se ke knize dostal, protože je mi jasné, že jako velmi mladý bych měl asi problém ji plně pochopit a přijmout. Ale kdo ví. Kniha je vlastně duchovním románem v němž je spiritualita popsána ve své zcela přirozené lidské formě. Tato kniha vám o spirituálním životě řekne mnohem víc než jakákoliv duchovní a esoterická knížka, včetně mnohých budhistických. Ale přitom má i plný emocionální děj bez zbytečného filozofování. Životní osudy hrdinů nám ukazují čím vším mohou lidé žijící prosté životy od obyčejných po duchovní projít a že mezi nimi nemusí být žádný velký rozdíl. Tohle by se měl přečíst každý duchovní hledající, většina z nich by asi byla velmi zneklidněna. A samozřejmě nejen ti, kniha je srozumitelná i pro člověka, kterého duchovno vůbec nezajímá. Životem totiž procházíme všichni a tohle je kniha především o životě. Mistrovské dílo. 120%

jardadr
29.06.2014 5 z 5

Konečně jsem se k této knize dostal.... a ona dostala mne. :-) Kniha, která vypráví o mystice, která se ukrývá v dějích všedního dne. Kniha, jejíž autor popisuje smrt tak krásně, že máte skoto chuť zkusně si umřít, abyste zjistili, je-li tomu opravdu tak. Kniha, která musí každého empatického člověka dojmout, potěšit, utěšit v bídě světa. Vím, že si ji jednou přečtu znovu - a to je u mne pro knihu velké privilegium, vyznačující jak moc se mi líbila a jak velké mínění o ní mám.
Pokud bych měl tuto knihu nějak specifikovat do určitého abstraktního pocitu nebo představy, pak by to byl laskavý, mírný, chápající úsměv kdesi nad námi.....

Slanka
23.04.2014 5 z 5

"Zrcadlíme svět podle toho, jak jsme lesklí" - J. A. Larsen a jeho citace z mé druhé nejmilejší knihy...

Klamm
25.03.2014 5 z 5

Jeden z nejpodmanivějších románů, jaké jsem kdy četl. Už je mi jasné, čím si získal sympatie pana Eduarda Tomáše. Opravdu literárně hutný román, kde při čtení nemáte čas přemýšlet nad čímkoliv jiným než právě předkládaným textem. Žádné zdlouhavé popisky krajinek a scenérií, na které jsem alergický, ale pěkně k jádru věci. Pokud dovolíte, kniha vás pozve na exkurzy do lidského nitra, kdy můžete pocítit, že za těmi slovy opravdu něco je. Něco co na vás mimo řádky dýchne a obklopí vás nevyslovitelnou atmosférou.
Je obdivuhodné, jak Larsen dokázal na osudech několika rozličných postav dokonale popsat pohnutky lidské psychiky, extatické stavy ale i úskalí duchovní cesty.

Při dočtení románu jsem vzpomněl jednu z písní Karla Kryla, vyzdvihující pokoru a prostotu:
,,Orat a sít od rána do soumraku a nechat zapomenout srdce bolavý…“

A o tom to nakonec všechno je.

P.S. Na začátku se nenechte odradit množstvím postav. Časem se to vytříbí.
100%

freywar
10.03.2013 5 z 5

kniha líčí život a duchovní pouť mnoha lidí ať skupiny okultistů, kněze, vraha nebo kandidáta jenž je autorovým alter egem, kniha je velmi rozsáhlá a z mnohé postavy mi přirostli k srdci, prožíval jsem s nimi jejich životní pouť, radosti , zklamání i bolesti. duchovní pouť do otevřena, a čekal s napětím co se stane až Holder Vdovin potká vissingrodského stárka.

Ikkju
19.09.2011 5 z 5

Výborný román. Spasený vrah, hledači věčnosti kteří zjistí že jim doma usychá manželka, křesťanský mystik, který vlastně nevěřil na boha... Larsenovo popisy vhledů do věčnosti jsou krásně lidské, stačí vlastně být úplně obyčejný... a to je právě tak těžké x)