Kámen a pírko

Začátek nového života v Austrálii byl pro mladičkou Sibell krušný. Loď, na níž plula z Anglie, ztroskotala a dívka přišla o rodiče. Je ztracená v neznámé zemi, bez přátel a příbuzných, a tak požádá o místo sekretářky a společnice u statkářky Charlotte Hamiltonové uprostřed Severního teritoria. Drsný život na odlehlé dobytkářské farmě představuje pro upjatou Angličanku šok a Charlottini synové na ni zpočátku hledí s podezřením. Po tragédii, která se stane její zaměstnavatelce osudnou, se Sibell musí ujmout vedení domácnosti a časem si získá uznání rodiny. Objeví v sobě rovněž nečekanou sílu a v Charlottinu synu Zackovi muže, jehož by mohla milovat. Ale než se začne cítit v Austrálii skutečně doma, bude muset překonat mnohé lidské nástrahy a projít peklem, jaké dokážou způsobit jen běsnící živly......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25801/kamen-a-pirko-25801.jpg 3.742

Charlotte Hamiltonová (1.)

The Feather and the Stone (1992)

Vydáno:, Ikar (ČR)

Babo
14.10.2017

Ani na chvíli neváhám a dávám 5 hvězdiček.
Můj obdiv patří všem statečným , kteří osídlovali opravdu nehostinný kraj na severu Austrálie .
Můj obdiv patří všem mužům a ještě víc všem ženám .
Umí si někdo ze současníků představit tu nikdy nekončící dřinu , bez jakýchkoliv záruk ? Kdo z dnešních mladých by skutečně dokázal přežít v těchto neuvěřitelně drsných podmínkách bez internetu, mobilů a jiných vymožeností 21. století ? Bez toho,že by se jednalo o nějakou reality show , kdy se diváky snaží přesvědčit jací jsou to hrdinové a při tom je kolem štáb a kdyby se opravdu něco dělo, stačí zavolat a přiletí pro ně vrtulník .
Já tedy před nimi smekám a pro mě autorka skvěle vystihla problémy tehdejší doby.

dominikB951
04.02.2016

Zajímavá kniha, i pokračování je dobré (čekání na bouři).

soukroma
16.03.2015

Jedna z mála knih, která se věnuje pionýrským dobám bělošského osidlování nehostinné západní Austrálie a Severního teritoria, proto je velmi zajímavá.

Roanna
19.04.2014

Příběh byl sice dobrodružný, ale poslední třetinu knihy jsem už jen přeletěla očima. Děj jako takový rozpitvávat nebudu, je to zkrátka Patricia Shaw :-) Hlavní hrdinkou je tentokrát žena, ovšem mě natolik nesympatická, že jsem s ní vůbec nesoucítila - spíš naopak, občas mi šla svým chováním dost na nervy. (To se mi u hl. hrdinek většinou nestává.) Romantická zápletka mi nesedla, Sibell ani Zack se podle mě k sobě absolutně nehodili, žádné jiskření mezi nimi jsem nezaznamenala. Sibell se chovala jako rozmazlený fracek a Zack na mě nepůsobil jako chlap, ale spíš jako bábovka. Je to rozhodně jedna ze slabších knih od P. Shawové.

ruzovka
04.02.2014

Kniha se mně četla velice dobře a jak píše regi, nebudu vše opakovat, krom děje okolo hlavní hrdinky jsou zajímavé i historické údaje, hned po přečtení jsem se na netu začala zajímat o osudy měst, které tu teprve vznikaly . Krásně popisovaná i příroda a tvrdý život v Austrálii .

regi1
22.10.2013

Lehká ,odočinková četba.Mě ale v žádném případě nenudila,ba naopak.500 stránek přečteno za 14 dní a to mám roční dítě,nemohla jsem se večer před spaním vždy od knyhy odtrhnout. Kniha mě velmi chytla,ani ne snad vlastním příběhem hl. hrdinky Sibell,jako spíše zpracovaným tématem.Miluji knihy o Austrálii a zde je možné se dozvědět o Austrálii z konce 19.st.
Koho tedy zajímají následjící témata a k tomu si rád přečte odpočinkovou četbu s dobrým konce,tak bude jistě nadšen.
Již zmíněná témata,o kterých se v knize dovíte více:
-osídlování Australského vnitrozemí prvními angličany
-konflikty tzv. svobodných osadníků a osadníků z řad angl. trestanců a jejich rodin(ti byli do Austrálie odesíláni angl. vládou)
-příroda Austrálie,podnebí-období nekonečného sucha a zase nekonečných dešťů
-život aboriginců(původních Austrálců) v jejich přirozeném prostředí a jejich rituály a zvyky
-společenské postavení žen v 19.st.
-rozdílnost života žen v trvdém Australském vnitrozemí a žen pocházejících z řad angl. smetánky
-společenská a politická situace S Teritoria v oné době
-přírodní katastrofy v S Teritoriu-cyklony
-pořátky BAT-britsko angl. telegrafní společnosti
-život honáků dobytka,farmářů
-zlatá horečka,nerostné bohatství Austrálie-zlato,wolfram,cín
-historie měst Perth,Katherine,Darwin,Adelaide
-zeměměřišské práce při zabírání a obsazování nových území,kam dosud "bílá noha" nevstoupila
-zkorumpovanost vlády a její lhostejnost k problematice aboriginců na konci 19.st.

Bakela
05.09.2013

Kdyby byla o polovinu kratší, tak by to byl skvělý příběh. Jenže z těch 500ti stran jsem část opravdu přetrpěla, až jsem si říkala, že snad nedočtu. Což se mi u romantiky nestalo nikdy, i když byla slabší!

evasamankova
14.03.2013

Hodně průměrný, natahovaný a nijak překvapující příběh.

Alexxandra
02.06.2012

Pěkné,ale že by to bylo něco extra skvělého,to zas ne...

shenandoah
14.10.2011

Australští pionýři mají můj obdiv. Neuvěřitelné, kolikrát byl Palmerston (později Darwin) postaven, znovu a znovu a znovu.
Jinak jsem také měla problém, se do knihy začíst, moc mi neseděl styl psaní autorky. Ale nakonec jsem se do příběhu ponořila.

AlenaBul
22.09.2011

Na začátku jsem zvažovala, jestli to vůbec dočtu. Ale pak, když se Sibell začala chovat trochu normálně, to začalo být zajímavé. A když poznala Lorelai, už jsem se od toho neodtrhla. Málokdy se mi stane, že se mi o knížce zdá a díky této knížce jsem byla v Austrálii ve snech hned 3x.

Patricia Shaw

Patricia Shaw