Kámen a flétna 3 - Faun

V závěrečné části alegorické trilogie autor líčí další obtížné hledání tajemství kamene, který hrdina Naslouchač kdysi získal od svého dědečka Jemného Flétnisty. V podobě fauna s kozlíma nohama bloudí hlubokými, temnými lesy, skrývá se před lidmi, ale rozumí řeči zvířat. Připomíná někoho, kdo uprostřed své životní cesty ztratil směr, neví kudy kam a propadá zoufalství. Jako nehybný kámen-socha stojí nad lesní studánkou, v myšlenkách se pohybuje na odvrácené straně času a prostoru, prožívá kouzelné i hrůzyplné sny a je v nich svědkem události, u nichž nikdy nebyl. Přátelé ze světa zvířat – lasička, užovka a myšák – mu v boji se sokolem prokáží cenné služby, stejně jako stará a moudrá borovice limba se svým odlišným pojetím času. Naslouchač nakonec najde svou vytouženou Arnilukku, osud je však opět neúprosně rozdělí. Po dlouhých letech strávených u Lidí krvavých seker ještě naposledy navštíví Barla a postupně dochází k přesvědčení, že lidské poznání nikdy nekončí. Potkává starého Hledače kamene, který se mu zjevuje pokaždé, když propadá zmatkům a nerozumí sám sobě. Ve světle své pestré minulosti se stává obrazem nesnadno uskutečnitelné lidské touhy po štěstí, poznamenané lží a zlobou, ale provázené i upřímnou snahou dobrat se pravdy. Je svědkem lidské nesnášenlivosti a bojuje proti předsudku, že lidé přicházející odjinud představují pro naše životy nebezpečí. Když se na závěr opět setká s Jemným Flétnistou, zjišťuje, že to, co se dosud o životě dozvěděl, ještě zdaleka není všechno. Překlad Radovan Charvát....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12591/kamen-a-fletna-faun-12591.jpg 4.415
Fantasy, Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno, Argo

Stein und Flöte und das ist noch nicht alles, 1983

Kniha Kámen a flétna 3 - Faun

LaCucaracha
11.07.2020

Myslím, že je fér hodnotit trilogii jako celek. Ostatně by jí i slušelo, kdyby vyšla pohromadě v jednom svazku, ale na to je moc tlustá. Jednotlivé díly navazují, popř. zpětně dovysvětlují, každý zvlášť je neúplný. V první řadě je nutno říct, že tohle je spíše pohádka – zvlášť první dvě knihy. Sice pro dospělé, ale pohádka, má to všechny její atributy. Zjednodušeně řečeno: mladík se vydává do světa na zkušenou, dostane (takřka) kouzelné dary, padne do osidel proradné krásné dívky (vlastně hned dvou), zkazí co může a pak se to snaží napravit, musí splnit tři úkoly, je zakletý do podoby kozlatce a vysvobodit ho může jen čistá láska dívky, pomáhají mu zvířátka, s nimiž rozmlouvá, a teprve na konci života poznává, co je důležité. Kdo by tedy očekával fantasy, tak jak si ji každý asi na první dobrou představí, bude nejspíš zklamaný, protože to nebude ono.
Díl od dílu jsou knihy tlustší, jazyk košatější a popisnější, obsah je dospělejší a komplikovanější. Poslední část už vlastně pohádkově vůbec nepůsobí, spíš má filozofický podtext. Knížka je taky postupně čím dál tím víc neutěšená a melancholická. Z chlapce v úvodu se stane stařec, jehož život rozhodně nedopadl tak, jak si představoval. Oproti prvnímu přímočarému dílu je ten třetí už hodně propletený, hodně se toho událo, takže se mi i obtížně vybavovaly věci minulé. Možná nechtěl autor knihu opustit, protože měl pocit, že to ještě není všechno, a tak vymýšlel další peripetie. Prostě to chce číst dál a dál, poddat se a nechat se unášet; nudné to rozhodně není. Konec je tak trochu mystický a já osobně jsem z příběhu měla smutný a ne moc dobrý pocit – asi jak pravil hrdinovi jeden přelud: "Promarnils všechno, co jsi měl." Ale někdo jiný to tak mít nemusí, protože kniha takto asi vyznít neměla, soudíc dle závěrečných moudrých promluv o dobru, smyslu konání apod.
Tato trilogie myslím nebude bavit každého. Vyžaduje zejména ze začátku trpělivost k opravdovému začtení se. První kniha je navíc protkána příběhy, které jednotlivé postavy vyprávějí, druhý díl zase obsahuje líčení hrdinových snů a v třetím dílu je prostřední část knihy věnována různým viděním. Tyto vsuvky mohou obtěžovat, na druhou stranu vše má svůj význam: objasňují se jednání některých lidí, minulost a budoucnost, a i ty sny, které se Naslouchači zdají, vždy s něčím souvisejí a nejsou nahodilé. Prostě skládačka se skládá. Moje rada tedy je, pokud se rozhodnete ke čtení, vydržet do druhé knihy. Pokud ani ta vás nezačne bavit, tak to asi nebude to pravé ořechové pro vás.

Tonda.JI
28.06.2017

Celé to začíná jako pohádka s probleskujícími střípky moudra. A v průběhu putování se z toho stane jedno obrovské moudro na pozadí pohádky, která však nemusí být pohádkou ale skutečným životem. Vynikající dílo!

evickakyticka
12.09.2016

Poslední díl nijak neztratil na kouzlu celého příběhu. První polovina nám připomíná minulý děj, pomocí kamarádky Limby ho i trochu vysvětluje, ospravedlňuje, dívá se na něj těma pravýma očima. Druhá polovina už je trochu akčnější, plná nečekaných zvratů a překvapení.

Celou trilogii hodnotím za čtyři hvězdy, protože to není zas tak, že bych padla na zadek, ale své kouzlo to má.

Zula98
15.11.2015

jedny z mích nejoblíbenějších knih. Je spíše pro přemýšlivé, ale já přesně takový typ jsem. Tohle je přesně můj šálek kávy. Nepopsatelný a zvláštní příběh. Moje mamka je líná číst a tak jí ty příběhy musím vždy převyprávět, ale tady to prostě nešlo. Chodím do knihovny a mám e knihu a do mé osobní knihovny v pokoji mohou jen VIP knihy a tohle jsou jedny z nich! Hrozně moc všem doporučuju!! :-)

Hans Bemmann
rakouská, 1922 - 2003