Kámen a bolest

Kámen a bolest https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426299/bmid_kamen-a-bolest-Npr-426299.jpg 5 459 113

Kámen a bolest popisuje život slavného italského sochaře, malíře a architekta Michaela Buonarrotiho a také politickou a náboženskou atmosféru přelomu 15. a 16. století. Kromě italských renesančních osobností román vykresluje také dobové poměry v církvi, která je pevně spjata se šlechtou. Autor s hlubokým kulturním zázemím v rodinách Mařáků a Schulzů, s literárním vzorem v dílech Durychových tento slavný životopis vytvořil na počátku 2. světové války. Na pozadí rozsáhlé fresky renesančního života v Itálii a jejího dramatického politického dění zachytil svrchovaný tvůrčí i lidský zápas o svobodu a důstojnost. Jeho interpretaci nebylo možno pokrýt jedinou odborností: bylo k ní třeba historika, literárního historika i uměnovědce, a to vše Karel Schulz naplňuje.... celý text

woodward
08.06.2016 5 z 5

Kámen a bolest patří ke klenotům moderní české literatury. Místy nás autor zahrne záplavou slov, směšujících skutečnost viděného světa se zběsilostí obrazů míhajících se v mysli, místy postačí lakonická zkratka: "Slunce roztálo v šedivých mlhách, není."
A tento svůj dar využil Karel Schulz ke stvoření velkolepé fresky o životě umělce Michelangela uprostřed Itálie zmítané bouří. Renesance přinesla osvobození ducha, rozkvět umění, poznávání světa, jenže současně se vyrojily i zástupy ohyzdných démonů. Chamtivost a vládychtivost církevních i světských hodnostářů přinášejí vraždění, ničení, zmar - ale víra zůstává. Michelangelo ani v nejděsivějších chvílích svoji víru neztrácí, stejně jako Benátčan Ugo od sv. Cosimata.
Církevní hodnostáři byli románem Kámen a bolest pohoršeni. Arcibiskupské diecéze v Praze i Olomouci ho daly na lokální index zakázaných knih. Ale Schulzův román není odsudkem církve a už vůbec není namířen proti křesťanské víře. Je to dokonale zkomponovaný obraz země a doby jako pozadí života velkého člověka, který kromě protivenství zlých časů je pronásledován i svými soukromými démony a víra je jeho jedinou oporou.
Můžeme jenom litovat, že předčasná smrt autorovi nedovolila dokončit jeho dílo v původně zamýšleném rozsahu - román o Michelangelovi Buonarrottim měl být trilogií. Můžeme jenom spekulovat, jak by se v dalších dílech vyvíjel třeba Michelangelův pohled na Leonarda. Jejich prudký střet mladého, zarputilého vášnivce, posedlého úsilím vnutit svým dlátem kamenné hmotě otisk své duše, s moudrým mužem, který ani po padesátce neztratil touhu odhalovat tajemství přírody a hledat cesty, jak dosáhnout souznění, jež zpracovanému materiálu umožní vyjevit utajenou krásu, patří k nejsilnějším místům románu.

pavel6614
04.05.2016 5 z 5

Musim priznat, ze jsem si na styl, kterym je kniha psana chvili zvykal, ale pak jsem byl pohlcen a jako bych se ocitl ve Florencii a sledoval Michelangela pri praci. Knihu jsem si opravdu uzil, vcetne staleho dohledavani historickych postav a umeleckych del:)

Gaara1
04.05.2016 5 z 5

Kniha nás zavede do válek zmítané Itálie, kde se v té době pohybuje významný sochař, architekt a malíř, Michelangelo Buonarroti. Autor nám bude pomalu odhalovat jeho životní pouť, díla, tajemství i jeho démony, ze kterými se tento sochař musel ve svém životě potýkat. Za mě 5 hvězd.

braunerova
18.04.2016 3 z 5

Nadšení ostatních čtenářů nesdílím. Není to špatná kniha, ale je neuvěřitelně rozvláčná, plná latinských modliteb, dlouhých seznamů jmen a exaltovaných textů. Plno odstavců jsem přeskakoval, kdyby měl román místo 800 stran polovinu, byl by to bestseller. Obávám se, že většina běžných čtenářů knihu odloží jako nečitelnou. Naopak se mi líbil historicky věrný obraz tehdejší Itálie.

gwineth
17.03.2016 5 z 5

Pokud bych měla uvést jedinou knihu s velkým K, tak by to byla tahle. Nevím, jestli je to kniha pro každého, ale určitě to byla kniha pro mě. A vidím, že nejsem jediná, kdo měl po jejím přečtení pocit, že po této knize už nemá smysl číst nebo psát nic dalšího. Úžasně vyrovnaná, poetická, plastická, historicky neskutečně přesná... Dokonalá. Fakt, že je nedokončená, mě nepřestává mrzet.

Rup
29.02.2016 5 z 5

Dá-li se něco označit za skutečnou literaturu, za hodnotné umění, pak toto dílo. Má-li nějakou chybu, pak tu, že se stalo etalonem románové tvorby, čímž musí každého začínajícího romanopisce nutně přivádět k čirému zoufalství. A tak nás autor určitě připravil o mnoho „skvělých“ zážitků. Nebo nás před nimi uchránil?

angelice
09.02.2016 5 z 5

Tato kniha rozbije každé očekávání. Je totiž dokonalá. Pokud se člověk začte, úplně splynne s Michelangelem a ti vnímavější pochopí i da Vinciho pohnutky. Tato temno světlá doba skýtá tolik podmětů ke psaní, Schulz plně využil své dovednosti proplétat lidské osudy, o to mistrnější, že s lidmi, které z historie opravdu známe. Děj, který vás chladnými nenechá...

Netopyr07
09.02.2016 5 z 5

Když jsem knihu četla, začala jsem mít alergii na Leonarda da Vinci :---)

Hrnca
03.02.2016 5 z 5

Docela těžký styl psaní, ale jak se člověk začetl, nešlo odložit. Mně blízké prostředí, doba i kraj. Krásné postavy se všemi klady i zápory, moc pěkně popsaný duch doby. Myslím, že se ke knížce budu vracet. Je opravdu škoda, že příběh není dokončen, na konci knihy je to velmi znát. Ale i tak to rozhodně stojí za přečtení.

Cemanka
17.11.2015 5 z 5

Nádherná freska doby. Je velká škoda, že Karel Schulz nemohl své dílo dokončit. Knihu jsem četla asi v sedmnácti (a to už je nějaký ten pátek), ale ten pocit nadšení přetrvává dodnes.

tester
21.10.2015

.....Není snad jediného hradu, kde by v některé věži si odsouzenci nervali hladem vlastní maso z předloktí a dlaní, nad střílnami opadávají z tyčí údy viselců přímo do proudů řek. Není snad jediného města, jehož hradby by nebyly ověnčeny děsnou korunou lidských těl. ... to mně nějak moc hlava nebere co je na tom pěkného. Nějak tomu nemůžu přijít na chuť. Třeba časem. Ale na přitažení čtenářů jsou takové drasťáky osvědčené. Kniha se mně jeví jako popis standardní způsobu života tehdejší doby.

bejan
16.09.2015 5 z 5

V české literatuře neexistuje větší historický román...

Gold351
10.09.2015 5 z 5

Nádherná kniha, od které se čtenář těžko odtrhne.

ivakola
30.06.2015 5 z 5

Nádherná kniha, již dlouho jsem nečetla tak povedený životopis.

kamibe
06.06.2015 5 z 5

Když jsem kdysi dávno tuhle knihu četla, byla pro mne úžasná. Velmi jsem se do ní ponořila a zůstala v mé paměti doposavad. Vím, že bych ji tehdy ocenila na 100 %. Ale nevím, zda bych si k ní sedla ještě jednou.

kacaabba
29.05.2015 5 z 5

Tahle kniha má jednu velkou chybu: autor stihnul dokončil pouze první díl z připravované trilogie. Jinak naprosto super, až se mi nechtělo věřit, že to pochází z české provenience.

wooloong
22.03.2015 5 z 5

Čtivý životopis. Škoda, že jsme se nedočkali dalšího dílu.

Babo
13.08.2014 5 z 5

Četla jsem ji už hodně dávno,ale vzpomínám si jak mě nadchla.Půjčila jsem si ji od kamarádky na chmelové brigádě,prý ji nebaví.
Já jsem byla nadšená a dodnes je to pro mě báseň v próze.Úžasné metafory ,jaké jsem snad v jiné próze nenašla.
Budu si ji muset znovu přečíst.

Erica
15.07.2014 4 z 5

Nijak historické knihy nevyhledávám, ale tato se mi moc líbila. Jednak jsem se hodně dověděla o renesanční době, jednak o samotném sochaři a jeho životě.

hystericwidow
13.07.2014 5 z 5

Tak i já můžu říct, že jsem našla knihu svého života. Po jejím přečtení jsem se ještě dlouho vzpamatovávala a neměla sílu se pouštět do něčeho jiného. Co by ostatně mohlo dosáhnout její velikosti? Měla jsem dojem, že všechno, co jsem potřebovala v životě přečíst a pak zemřít, jsem už přečetla. Brzká Schulzova smrt a pouhý fragment druhého dílu trilogie je pro českou literaturu nevyčíslitelná a bolestivá ztráta...