Kameloti

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Obsah je tvořen několika dějovými liniemi. První z nich jsou osobní vzpomínky autorovy na to, co prožíval ve válečných letech, zejména 1944 – 1945 v blízkosti pražské Bílé hory. Tato linie končí krátce po skončení války, ale některé náznaky dávají tušit, že ani další léta československých dějin nebudou procházkou růžovým sadem. Další dějovou linii pak tvoří vzpomínky, které autorovi zprostředkovávali rodiče zčásti svým vyprávěním, zčásti pak četbou deníků a dopisů těch, kdo žili natolik dávno, že se s nimi autor už nemohl setkat osobně. A tak se dovídáme nejen to, jak sotva devítileté dítě prožívalo válečné roky na pražské periférii, ale i to, kam sahají kořeny – mimo jiné ty duchovní – jeho rodu. Z hlubin věků se vynořují děje, kdy se po vyhlášení Tolerančního patentu v roce 1781 mohli evangelíci aspoň v omezené míře začít opět legálně sdružovat a konat bohoslužby, a zejména pak po vydání Protestantského patentu v roce 1861, kdy se jejich postavení dále zlepšilo. A kdy se autorovi předkové stali součástí duchovního společenství soustředěného kolem lidového kazatele Jana Balcara (1832-1888) zakladatele Svobodné evangelické církve české v Bystrém u Dobrušky. Kniha je napsána čtivým způsobem a lze ji doporučit především těm, kdo se tak či onak zajímají o dějiny náboženského života na českém území – mohou tak získat přinejmenším další střípek (ne-li několik střípků) do pestré mozaiky dějů, kterým je v učebnicích dějepisu věnováno zřejmě méně místa, než by si zasloužily. S jejím sháněním se naopak nemusejí namáhat ti, kdo se těší na akční scény, pikantní historky z mezicírkevních třenic či jiná třaskavá témata – bylo by to pro ně za mnoho peněz málo muziky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/228339/kameloti-Uwi-228339.jpg 54
Žánr
Literatura faktu, Literatura česká
Vydáno, vlastním nákladem
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Kameloti

Přidat komentář
Katoka2008
28.01.2019

Knížka je úžasná, zvláště pro evangelíka nebo pro člověka, který zažil 2.světovou válku jako dítě. Pokračování Na hraně se mi také moc líbilo. Znám Samuela už dlouho a netušila jsem, že je takový úžasný vypravěč příběhů (jeho kázání jsou mnohem složitější :-)

valsoraj
23.05.2017

Pokračování se blíží.


Páájí
17.05.2016

fakt krásný!!

pajkahej
03.03.2016

Číst o něčem, co znáte a o někom, koho znáte. Není to obyčejná kniha, je to skutečný příběh. Jsem vděčná autorovi, že své vzpomínky sepsal.

Doporučujeme

Dva proti Říši
Dva proti Říši
Tichý dech - Zápisky českého lékaře z Afriky a Haiti
Tichý dech - Zápisky českého lékaře z Afriky a Haiti
Oprátka za osm mrtvých
Oprátka za osm mrtvých
Kmotr Mrázek II - Krakatice
Kmotr Mrázek II - Krakatice