Kam zmizela ta roztomilá, rozesmátá holka v květovaných šatech

Kam zmizela ta roztomilá, rozesmátá holka v květovaných šatech https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11252/bmid_kam-zmizela-ta-roztomila-rozesmata--655a12a954dea.jpg 4 188 21

Tato posmrtně vydaná sbírka básní a povídek kultovního amerického spisovatele Charlese Bukowského patří k jeho bezkonkurenčně nejlepším a nejreprezentativnějším souborům. Více než stovka básní a půltucet povídek mapuje jeho vývoj od surreálně laděné poezie po sevřené epické útvary, básně-historky s nezbytně vtipnou či provokativní pointou. Svou otevřeností mohou Bukowského práce šokovat, na druhé straně jsou však nepochybně i určitou kritickou sondou vyslanou do života americké společnosti. Autor nemoralizuje ani se nepokouší podat hlubší výklad o tom, jakým způsobem existují a žijí vrstvy, navyklé na životní stereotyp, v němž hraje hlavní roli sex, drogy a alkohol. Přesto i v tomto jeho pohledu se objevuje i charakteristická poetika, která Bukowskému zajistila mnohem větší počet příznivců než odpůrců.... celý text

Literatura světová Povídky Poezie
Vydáno: , Pragma

Betting on the Muse , 1996

Pablo70
19.03.2024 5 z 5

PS. Jel jsem domů v horkém odpoledni, vedle mne seděl jeden z těch venkovských studentů a já se díval na fotku tváře mrtvého Chinaskiho Poslední báseň v knize Kam zmizela ta rozesmátá holka v květovaných šatech. Takový holky tím busem jezdí - jen květovaný šaty jsou už passé Ale často si říkám: tahle by se mi líbila, nebo odhaduji, jak by šla zušlechtit támhleta baculatá šeredka, která se vodí s proplešlým třicátníkem. Odhaduji její stehna, pneumatiku, prsa, zadek. Čte vždy něco dobrého, je chytrá, jako v tý písni Olympiku (Měl jsem chytrou holku nehezkou)
Chinaski, dík za upřímná slova. Přibírám tě do svého ranního studentského busu, abys potěšil svoje veselé oko. Mrkni na mě, spiklenče!

Artep071
26.01.2022 4 z 5

........Většinu času jsem špatný. Ale když jsem dobrý, pak jsem zatraceně dobrý.........

ozzak
27.06.2021 5 z 5

skvělý výběr básní a povídek od legendy Charles Bukowski kdo má rád autora doporučuji nejen přečíst ale vlastnit

hell8939
30.01.2021 5 z 5

tohle je jedna z mejch srdcovek, Bukowski je dobrej tím že líše opravdově a nechutně ale zároveň tam vobčas zajebe tak pravdivou metaforu že to nechápete ještě osm měsíců potom, četla jsem to tak třikrát a mam dojem že se tam sice opakovaly jeho běžný motivy (šukání, alkohol, koňský dostihy, sraní) ale že si to přečtu počtvrtý, protože v něm vždycky najdu něco co si chci vytetovat na oční víčka abych to mohla číst znova a znova a znova

sick.boy
02.04.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem sháněl dobré tři roky, beznadějně vyprodaná, schovávající se přede mnou, takže jsem si sám kolikrát říkal: Kam zmizela ta roztomilá, rozesmátá holka v květovaných šatech? Nakonec na mě v jakémsi antikvariátu přeci jen vykoukla, láska na první pohled.
Dlouho jsem teď Bukowského nečetl, přestože jednu dobu bývala snad každá má druhá čtená kniha od něj.
Během té delší pauzy, přečetl jsem mnoho jiného, a když jsem se k němu konečně vrátil, měl jsem v sobě trochu skepse. Myslel jsem si, že dojde k určitému vystřízlivění, že mi jeho pozérství začne trochu vadit, že jsem čtenářsky dospěl. Byť je to možné, touto knihou si mě ten parchant opět získal, posté mi ukázal, v čem tkví jeho kouzlo.
Ten, kdo se postaral o výběr básní si zaslouží velkou pochvalu. Logicky gradující básně od dětství až po smiřování se s odchodem. K tomu několik povídek. Nepotřebuješ nic víc. Bukowski napsal miliardu básní a je jasné, že každá nemůže být skvělá, každá ti v hlavě zůstat nemůže, ale ta silná část, jež v této knize je si zaslouží veškerý čtenářský obdiv, který dokážu vyplodit. Dost keců, protože poezie by se neměla pitvat, ta se musí číst a prožívat. Přidám už jen jednu báseň, kterou jsem četl asi třiapadesátkrát a pokaždé mě zdrtila, vnitřně rozplakala, absolutně rozesrala:

slova přicházejí a odcházejí,
já sedím doma a jsem nemocný.
telefon zvoní, kočky spí.
Linda luxuje.
čekám, jestli budu žít,
jestli umřu.

kéž bych tak mohl zvony rozeznít na počest
nějakého udatného činu.
to jsem ale v pěkné kaši,
ovšem strom před domem nic netuší:
koukám, jak s ním cloumá vítr
v pozdně odpoledním slunci.

teď už nemám, co bych dodal.
zbývá jen čekat.
každý se s tím musí vyrovnat sám.

ach, jak jsem byl kdysi mladý,
jak já byl neuvěřitelně
mladý!

ZuzziŠ
15.02.2020 3 z 5

Ze začátku v zásadě klasika - někdo, komu jeho zku... rodiče pos...život se v tom plácá a myslí si, že je to omluva pro jeho zku...život, který vede. Kdo se z toho dostal, nebo kdo měl větší štěstí do začátku, toho nenávidí. Život ve čtyřkových hospodách je jediný správný. Sázet na koně je cool, sledovat baseball bezbřehá nuda. (a co biatlon?)
Následuje vystřízlivění, stařecká zatrpklost, smíření se smrtí...
Bukowski se od jiných (pseudo)umělců tohoto ražení liší dvěma podstatnými věcmi - má obrovský talent a má rád kočky.
PS: Moje hodnocení 3,5 hvězdičky. Zaokrouhluji dolů proto, aby se víc lidí netvářilo jako umělec, když jsou prostě jenom zapšklí zadlužení alkoholici se záznamem v trestním rejstříku.

Alex_Jura
08.12.2018 5 z 5

Hank je prostě svůj. Nemám ráda sborníky, ale tuhle knížku miluju. Kdysi jsem ji dostala k narozeninám v práci, byla to trochu loterie, ale zafungovala skvěle. Některé ty básně (Lidi) nebo ten text o výtahu... vracím se k nim dodnes.

Hibashiri
23.01.2018 5 z 5

Roztomile šílené :)

Damato
16.07.2017 3 z 5

Tak tohle čtení se mnou zamávalo. Znáte ten pocit,když něco čtete,pak četbu odložíte,protože to není pro vás,celkem to i odsoudite,ale nedá vám to a ve finále to stejně dočtete a na konci jste rádi,že jste dodočetli,ale uvnitř vás hlodá malilinkatý červíček s myšlenkou...ty jo,to byla bomba...zatímco ten druhý vám našeptává...ale houbeles,to vůbec nebylo k čtení. Pár takových knih a jsem jasný případ pro Chocholouška ( pro mladší generaci - známý psychiatr z českého filmu).

puml
02.06.2016 5 z 5

Z těch desítek autorových knih mám tuhle nejraději a čas od času se k ní vracím. Zvlášť ty poslední básně jsou skvělé. Starý autor, který tak nějak tuší, že to má za pár a s lehkou nostalgií účtuje s uplynulým životem i se smrtí. Ale nebyl by to Buk, kdyby to účtování neopepřil nějakým tím ironickým šlehem. Na tom průřezu tvorbou je ale dobře vidět, že některé jeho věci jsou jen póza, a když pak dojde na smrt a odcházení, je i Buk tak trochu sentimentální a naměkko. Ale to jsou právě ty nejopravdovější a nejsilnější básně. Doporučuji.

Arturo.Bandini
29.12.2015 5 z 5

Objevil jsem ji v knihovničce kroměřížské psychiatrické léčebny, kde jsem se před pár lety dostával z těžkých depresí. A nedám na ni dopustit. Má srdeční záležitost!

-Nikola-
10.06.2015 5 z 5

I genialita praštěných lidí se musí cenit.
Básně Charlese Bukowského jsou pro mě naprosto rozporuplnou záležitostí. Ale co je důležité, naprosto jsem jim propadla. Nedokážu odolat té pointě, kterou ledabyle nahodí na konci básně.
Ovšem tato sbírka byla jiná než všechny ostatní. Dokážu tady nahlédnout pod tu zkaženou kůži Bukowského. Naprostý ignorant se bojí. Bojí se smrti, bojí se, že bude zapomenut. Ano, vše je sarkasticky laděno a má to samozřejmě šmrnc.
Je to prostě až nepříjemně upřímná kniha z pohledu sarkastického pesimisty.
Nakonec bych si dovolila citovat část anotace ke knize Kapitán odešel na oběd a námořníci převzali velení:
"Bukowski - profesionální narušitel klidu, básník losangelského podsvětí píšící s bláznivou romantickou naléhavostí ..."
Právě nad tímhle popisem Bukowského jsem se musela pousmát - dokonale sedí.

Daniel.F
29.03.2015 5 z 5

Má nej kniha od Ch. B. Hlavně úvodní báseň a skvělá povídka o dvou únoscích, to jsem se smál, až mi tekly slzy. Navíc mám k této knize osobitý vztah. Narazil jsem na ni v době, kdy mi bylo nejhůř a dost mi její četba pomohla.

martinkaLLL
01.02.2015 2 z 5

Básně a povídky, podle mého to nebyly básně. Občas tam bylo něco pěkného a vtipného, ale stejně to není nic, co by mě bavilo. Ještěže to čtení šlo tak rychle. Poslední "básně" jsou smutné, o strachu ze smrti, je to až děsivé.

Fairiella
10.11.2014 4 z 5

Čím byl starší, tím mi psal blíž. Život je smutnej.

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

Bukowski ako vyšitý. Kniha plná básní a poviedok, ktorých obsah je znalcom jeho tvorby veľmi dobre známy.
Nie je to kniha, ktorú otvoríte a čítate od začiatku do konca, ale je to kniha, ktorú môžete otvoriť kdekoľvek a kedykoľvek a nájdete v nej trošku Bukowskeho poezie, či krátkeho príbehu.
Jednoduchá a slúžiaca ako spestrenie, či odľahčenie medzi náročnejšou literatúrou.

Skip
27.06.2012 5 z 5

Posmrtně vydaná sbírka básní a několik povídek. Má to teda grády a smlsnul jsem si. Jen když se Hank pustí tak trochu do surreálna, tak mě to poněkud míjí, ale naštěstí to nedělá často. Místy Bukowski jakoby bilancuje svůj život, dost ironicky se směje sám sobě. Titulní povídka je naprosto přesná, protože něco podobného jsem sám zažil - v jiné podobě, ale v naprosto stejném duchu a ptal jsem se dost podobně, kam zmizela ta...

Jingle
26.02.2012 4 z 5

Mě ta knížka bavila. Jsou v ní stránky, které máte chuť číst pořád dokola a říkáte si "to je dokonalý". Jednoduchý a přitom silný. A jsou tam stránky, kdy jsem si vyloženě představovala, že sedět Bukowski v křesle vedle mě, tak po něm snad tu bichli fláknu :)) Hodně rozporuplné, ale možná právě tím tak trochu geniální.

Benedygtus
10.11.2011 3 z 5

Musim se priznat, ze jsem neprecetl knizku stranku po strance a tudiz mozna mi i nejaka basen unikla. Je to me prvni seznameni s timto spisovatelem a ikdyz me kniha neoslnila, urcite neni knihou posledni. Je fakt, ze z nekterych basni jsem padal na zadek, jak z napadu tak jeste vic i z uzasneho (du)vtipu, ale +- 50% me vubec neoslnilo a nektere vylozene zklamaly.

Andvejka
02.03.2011 5 z 5

Přiznám se na rovinu - jsem zklamaná. Čekala jsem něco víc. Ale tahle knížka mě naprosto nebavila. Škoda