Kam se poděla Elizabeth

Kam se poděla Elizabeth https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269638/bmid_kam-se-podela-elizabeth-SBe-269638.jpg 4 356 122

Román Kam se poděla Elizabeth je opředen záhadou, kterou čtenáři zprostředkovává sama hlavní postava Maud. Ta je neuvěřitelně zapomnětlivou vypravěčkou. Pravda, čtenáři to příliš neulehčuje, ale co naplat, stejně si drahou Maud rychle oblíbí. Maud je stará, zapomnětlivá, a když si vezme do hlavy, že se ztratila její kamarádka Elizabeth, nikdo ji nebere vážně. Ale jak má o tom přesvědčit ostatní, když si sama není jistá, kdy Elizabeth viděla naposledy? A tak jí nezbývá, než se do pátrání pustit sama, vyzbrojená lístečky s poznámkami, svou papírovou pamětí. Zároveň se jí však neustále vrací vzpomínky na její sestru Sukey, která se před více než padesáti lety, záhy po válce ztratila neznámo kam a její zmizení se nikdy neobjasnilo. V Maudině mysli se příběh Sukey tomu Elizabethině nebezpečně přibližuje a Maud se čím dál víc ztrácí ve svých představách. Vědomí přítomnosti jí uniká a živé vzpomínky na tragédii, starou již více než padesát let, se jí vrací s nebývalou intenzitou. Podaří se Maud Elizabeth najít? Román snoubí sofistikovanou, místy až mysteriózní psychologii s laskavým humorem a citlivě reflektuje témata stárnutí, ztráty paměti a vlastní identity. Téma stařecké demence objevuje autorka ve svém debutovém románu s ohromující autenticitou a byla za to oceněna porotou prestižní Betty Trask Award. Román získal také ocenění Costa Book Award 2014 v kategorii debutový román i mnohé jiné nominace.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Knižní klub

Elizabeth is missing , 2014

Maiky211
15.10.2017 5 z 5

Zajímavé, nepříliš rozšířené téma. 2.polovina byla trochu slabší než první část. I přesto se mi kniha líbila.

FiliaNoctis
04.09.2017 2 z 5

Ehm... nuda. Podľa mňa sa z takejto na jednej strane desivej životnej situácie dá vyťažiť oveľa viac. Zrejme je kniha určená inému obecenstvu. Hĺbka žiadna, príbeh strednoprúdový, škoda.

boeink
29.08.2017 5 z 5

Mohlo by se podle názvu zdát, že jde o detektivku, ale není to tak. Jde spíše o roztržité a zapomětlivé vyprávění staré ženy postižené stařeckou demencí. Chvílemi mi Maud bylo líto, chvílemi jsem se musela smát. Maud na konci jednoho odstavce vyprávění už neví, co bylo na jeho začátku, všechno má popletené, všechno zapomíná. Dobrá kniha.

Janeee
03.08.2017 3 z 5

Zajímavé téma, ale ne moc záživně podané. Četla jsem na toto téma lepší knihy. Takže za mě průměr, protože začátek byl hodně dobrý a od půlky knihy se to dost táhlo.. Ale jsem ráda, že jsem si knihu přečetla. ;-)

Lemurka
03.08.2017 1 z 5

Kniha mě nevtáhla do děje, proto jsem jí odložila. Navíc mi vadí používání přítomného času, což začíná být u současných autorů celkem běžné, asi je to "IN", přitom se to čte příšerně a ruší mě to.

Nikuskaaa
28.07.2017 4 z 5

Můj první detektivní příběh, který mě držel v napětí od začátku až do konce.

Jane100
22.07.2017 4 z 5

Průměrná kniha, která neurazí, ale ani nenadchne.

nikol1774
27.06.2017 4 z 5

Podle názvu jsem si myslela, že hlavní postava se bude jmenovat Elizabeth, to je ale omyl. Hlavní postava je pouze Elizabethina kamarádka. Maud mi bylo hrozně líto, neumím si představit, že by tohle jednou v daleké budoucnosti mělo postihnout mě. Je to tedy v první řadě román, s prvky detektivky, což mi absolutně vyhovovalo.
V závěru knihy jsme se tedy dozvěděli kam se Elizabeth poděla, ale nedozvěděli jsme se co se s ní stalo, tedy je možné, že je to tam zmíněno, ale já jsem to nepostřehla, což mě trochu mrzí.
Závěrem bych chtěla napsat, že je škoda, že se kniha nejmenuje podle hlavní postavy, ale to se dá přehlídnout, hodnotím 4* jenom proto, že jsem četla i lepší knížky.

Lexien
09.05.2017 3 z 5

Ze začátku super, v průběhu ale začal můj zájem opadat.

RADOST
09.05.2017 4 z 5

Zmatenost. To je hlavní atribut této knihy. Zmatenost myšlenek staré paní, trpící stařeckou demencí, jejíž myšlenky se soustřeďují okolo záhadného zmizení sestry kdysi v dávné minulosti a zmizení přítelkyně v současnosti. Mnohem více než tyto dvě téměř detektivní zápletky mě však v knize zaujala autorčina snaha přiblížit záhady myšlení a dezorientace osob, trpících stařeckou demencí. A proto je dobré si knihu přečíst. Při četbě jsem vzpomínala na svou takto nemocnou maminku a musím říct, že to autorka dosti "trefila".

JessieEx
05.05.2017 4 z 5

Kdo očekává detektivku nebo thriller, bude možná zklamaný. Také jsem to očekávala, když jsem si v anotaci přečetla, že se jedná o příběh staré ženy, která pátrá po své zmizelé kamarádce. Zklamaná jsem byla jen kratičký okamžik, než jsem pochopila, že příběh je o něčem mnohem silnějším. Je to milá sonda do mysli ženy trpící Alzheimrovou demencí...a pokud je to opravdu autentické a opravdu takhle myslí lidé postiženi touto chorobou, pak klobouk dolů před autorkou! Děkuju jí za to, že mi umožnila dostat se do mysli Maud a vidět svět jejíma očima. Příběh z minulosti už je jen třešničkou na dortu, poutavý, děsivý, tajemný...je vyprávěn jako vzpomínka, a jeho nečekané rozuzlení na konci knihy přeci jen uspokojí ty, co od toho čekali detektivku/thriller...

Tynulda
27.04.2017 4 z 5

Zpracované velmi otevřené téma, se kterým se potýká mnoho lidí. Kniha mě vtáhla do děje a je místy opravdu citlivě podchycená milým humorným kontextem stáří.

ivulka15
01.04.2017 5 z 5

Pro mne naprosto skvěle napsaná kniha.Překvapivě procítěné vtělení do pozice nemocného člověka,který postupně ztrácí sám sebe.A přitom všem ještě stihnou vyřešit starý detektivní případ.

sikope
29.03.2017 5 z 5

Za mě výborná kniha. Prolínání vzpomínek s realitou bylo dokonale popsané a to věčné zapomínání bylo až frustrující. Při čtení jsem si ale uvědomila, kolik trpělivosti a porozumění vyžaduje péče o lidi se stařeckou demencí.

hajrys
27.03.2017 5 z 5

Je těžké žít vedle člověka s touto diagnózou, ale o dost těžší je s touto diagnózou žít. Detektivní téma je podle mně vedlejší, i když se jako nitka proplétá celým příběhem. Místy lehce humorné, místy trochu děsivé příběhy staré ženy, která se postupem času stále více a více ztrácí v minulosti.

iveta3689
19.03.2017 3 z 5

Dost skličující téma, děsivě pravdivé a otevřené. Jako příběh osoby se stařeckou demencí výborné, ale jako detektivka nudné. Autorka skvěle popsala, co se děje v hlavě hlavní postavy, ale také únavu a beznaděj okolí. Doplňující příběh (byla to asi plánovaně detektivka) byl už zbytečný.

Tiffany
08.03.2017 3 z 5

Nevím..., asi jsem neměla to správné rozpoložení..... Vlastně se mi vůbec nepodařilo pro hlavní postavu "zahořet" a knížka mě moc nechytla, i když uznávám, že je to originální .... a lidsky smutné téma. Víc mě bavily návraty do minulosti, než popletená současnost.

zbožňuju_knihy
26.02.2017 5 z 5

Při čtení téhle knihy jsem si vzpomněla na svou vlastní babi... Vtáhlo mne do děje, dojalo mne a dávám za 5

Vesmich
24.02.2017 5 z 5

Maud už má mnohé odžito a k tomu potíže s pamětí. A to pořádné. Nepamatuje si spíš nic, než moc a i to jen chvilku. Jak se příběh odvíjí, nezlepší se to, spíš o dost naopak. A z toho plynou potíže - jí i s ní. Kamarádka Elizabeth má odžito asi stejně a ta zase nic moc nevidí a touží udělat pořádnou ránu nákupem nějaké zapomenuté, echt staré starožitnosti, takže jich má plný barák. Z toho plynou taky potíže - jí i s ní. Rozhodně jsem nikdy nečetla nic tak srozumitelného a jasného o stařecké demenci. Klobouk dolů před autorkou!

čika
16.02.2017 5 z 5

velmi kompaktna /a myslim ze aj velmi aktualna/ kniha napisana v prvej osobe hlavnej postavy, ktora trpi demenciou. klobuk dole pred konstruktom i zvolenou formou, obcas skripe slovensky preklad, ale iba obcas.