Kam se poděla Elizabeth

Kam se poděla Elizabeth https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269638/bmid_kam-se-podela-elizabeth-SBe-269638.jpg 4 356 122

Román Kam se poděla Elizabeth je opředen záhadou, kterou čtenáři zprostředkovává sama hlavní postava Maud. Ta je neuvěřitelně zapomnětlivou vypravěčkou. Pravda, čtenáři to příliš neulehčuje, ale co naplat, stejně si drahou Maud rychle oblíbí. Maud je stará, zapomnětlivá, a když si vezme do hlavy, že se ztratila její kamarádka Elizabeth, nikdo ji nebere vážně. Ale jak má o tom přesvědčit ostatní, když si sama není jistá, kdy Elizabeth viděla naposledy? A tak jí nezbývá, než se do pátrání pustit sama, vyzbrojená lístečky s poznámkami, svou papírovou pamětí. Zároveň se jí však neustále vrací vzpomínky na její sestru Sukey, která se před více než padesáti lety, záhy po válce ztratila neznámo kam a její zmizení se nikdy neobjasnilo. V Maudině mysli se příběh Sukey tomu Elizabethině nebezpečně přibližuje a Maud se čím dál víc ztrácí ve svých představách. Vědomí přítomnosti jí uniká a živé vzpomínky na tragédii, starou již více než padesát let, se jí vrací s nebývalou intenzitou. Podaří se Maud Elizabeth najít? Román snoubí sofistikovanou, místy až mysteriózní psychologii s laskavým humorem a citlivě reflektuje témata stárnutí, ztráty paměti a vlastní identity. Téma stařecké demence objevuje autorka ve svém debutovém románu s ohromující autenticitou a byla za to oceněna porotou prestižní Betty Trask Award. Román získal také ocenění Costa Book Award 2014 v kategorii debutový román i mnohé jiné nominace.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Knižní klub

Elizabeth is missing , 2014

Marcik7
Marcik7
03.02.2024 2 z 5

Bože to byl zmatek nad zmatek. Nevím, co si o tom myslet, ale asi se mi to moc nelibilo, na mě moc složité a zdlouhavé.

tereza94
tereza94
08.09.2023 5 z 5

Kniha ve mně zanechala silný dojem. Je zajímavé a zároveň děsivé, co nás může všechny čekat. Zmatenost, ztráta sebe sama a nepoznání blízkých. Jen doufám, že tomuto osudu se vyhnu. Spisovatelka odvedla za mě skvělou práci.

LuckaDea
LuckaDea
20.01.2023 4 z 5

Zajímavá knížka a hodně originální vypravěčka. Kniha je psaná opravdu netypickým stylem a to mě dost bavilo. Občas jsem byla překvapená chováním nebo rozhodnutím hlavní hrdinky, ale to jen o to víc dokazuje, jak autorka dokázala vystihnout problém této postavy. Jedná se o trochu náročnější čtení, ať už kvůli vykreslení nemoci nebo kvůli propleteným dějovým liniím. Kniha na mě docela zapůsobila.

Knihochod
Knihochod
07.01.2023

Maud je osemdesiat ročná pani, ktorá trpí stareckou demenciou v štádiu, kedy si určité veci pamätá maximálne tak päť minút. V jeden deň zistí, že sa jej najlepšia priateľka Elizabeth stratila - nezdvíha jej telefón a nie je ani doma. A tak sa stará žena na vlastnú päsť rozhodne, že ju nájde, pričom sa jej súčasný život začne miešať so životom minulým a s udalosťou spred takmer sedemdesiatich rokov, kedy za záhadných okolností zmizla jej sestra Susan a od tej doby o nej nikto nič nepočul. Vyrieši Maud záhadu stratenej kamarátky alebo záhadu stratenej sestry?

Čítanie tejto knihy som odkladala asi rok, pretože som stále mala pocit, že ma na poličke čakajú zaujímavejšie diela na prečítanie. Keď som po nej však konečne siahla, zostala som milo prekvapená. Kniha je veľmi čtivá, dej ubieha rýchlo a sem-tam som si takmer prerazila hlavu rukou, pretože Maud neurobila niečo, čo mi prišlo úplne logické. To bude ale asi tým, že je to človek so stareckou demenciou. Bolo to pre mňa zase niečo nové, čítať knihu z pohľadu človeka, ktorý si nepamätá udalosti spred niekoľkých minút a priznám sa, že by som si túto knihu kľudne prečítala znova.

A ak aj vy hľadáte nejakú oddychovú detektívku (dve slová, ktoré sa k sebe absolútne nehodia), tak určite odporúčam. Myslím, že nebudete ľutovať.

SvetlanaHonzova
SvetlanaHonzova
05.02.2022 2 z 5

Kniha byla naprosto jednotvárná. Děj se od půlky opakoval znovu a znovu dokola. Posledních 40 stránek jsem byla ráda, že už bude konec knihy.

mira399
mira399
15.10.2021 3 z 5

Téma jistě zajímavé,ale mě to fakt nebavilo. Já byla z Maud tak unavená...Při jiném zpracování to mohla být super knížka.

Lucc93
Lucc93
22.07.2021 3 z 5

Já nevím .. dostala jsem se do poloviny a pak už to nějak vzdala.. Není to asi úplně velký propadák, ale nebavilo mě to. Nemám bohužel už tolik času na čtení a tohle zrovna není kniha, kterou bych chtěla brzdit ty, na které se vyloženě těším. Takže odloženo, nedočteno.

Veronika33
Veronika33
16.05.2021 5 z 5

Táto kniha ma úplne pohltila, striedanie dejov, uveriteľné postavy dodalo príbehu neskutočnú pútavosť. Kniha bola bez hluchých miest, nechápem prečo som ju tak dlho odkladala, určite si ju ešte niekedy zopakujem. Odporúčam.

Bebe2004
Bebe2004
12.05.2021 3 z 5

Co mě na knize bavilo, bylo vyprávění z minulosti. To byly jediné pasáže, které jsem se jakžtakž užívala. Jenomže celkově byl příběh hrozně zmatený, často jsem ani nevěděla, co čtu, kdo mluví a co se děje. Postavy nic moc. Obdivuju Helen za péči o matku.

Peyka
Peyka
22.03.2021 3 z 5

Pohled do rozpadlé mysli ženy, která je zoufalá ze ztráty své přítelkyně. Text je hodně zmatečný, vzhledem k tomu, že je kniha psaná z pohledu Maud, která trpí demencí. Musím uznat, že autorka poměrně dobře a výstižně popsala příznaky téhle strašné nemoci starých. Já to znám jen z filmů, naštěstí jsem se s tím nikdy nesetkala a díky autorce jsem se vžila do postavy a nesla s ní to břímě bezmocnosti. Z Maud je cítit frustrace, zoufalství, tak ráda by si vzpomněla, ale paměť jí šálí a minulost se stává její přítomností.

Úplně mě fascinovalo, jak člověk může takhle zapomínat. Asi by to nechtěl zažít nikdo z nás. Děj ale nijak negraduje, nečekejte žádné zvraty, žádná překvapení, i s rádoby detektivní zápletkou jede v jedné rovině.

Příběh mi připomínal knihy Fredrika Backmana, sice bez humorného nádechu, ale s úctou ke stáří, a to, že naděje umírá poslední. Je to kniha, která vás dojme i rozčílí.

Gooverka
Gooverka
23.07.2020 3 z 5

Řekla bych, že jde o zcela průměrnou knihu, která má ale neobyčejné téma a četla se moc dobře. Ještě nikdy jsem se nesetkala se starší hlavní postavou, která by zapomínala spoustu věcí, včetně toho, kdo je. Moc se mi líbilo propletení přítomnosti a minulosti, ale celkovým vyzněním knihy jsem byla spíše zklamaná.

pegasek
pegasek
25.06.2020 3 z 5

Byla to hodne zvlastni kniha,nerekla bych ,ze byla vyslovene dobra,ale nebyla ani spatna.Nejvic se mi na ni libil vztah dcery ke stare matce,.I kdyz matka zapominala,tak s ni dcera mela trpelivost a nezbavila se ji tim ,ze by ji odlozila do nektereho domu pro stare lidi ba naopak si ji vzala k sobe i prestoze to nebylo jednoduche..Libilo se mi i to jak byli v knize popsane pocity,to jak vnimala stara matka to jak zapominala

eiramka
eiramka
19.06.2020 2 z 5

Proč jenom dvě hvězdy? Bylo to pro mne velmi frustrující čtení a přiznávám, že jsem hodně stránek přeskočila - ponořit se do příběhu bylo snadné, ale pak už se to točilo v kruhu, bylo to smutné a místy děsivé čtení (přiznávám autorce schopnost skvěle popsat ženu, která má stařeckou demenci). Ale už v první třetině knihy je vám jasné, jak to dopadne a o čem to celé je - takže pokud nemáte chuť na drásavé čtení o rozpadu lidské mysli, tohle si můžete odpustit.

Naias
Naias
15.05.2020 3 z 5

Nemôžem povedať, či myšlienky človeka trpiaceho postupujúcou demenciou boli vykreslené hodnoverne, pretože – našťastie – nemám s tým žiadne skúsenosti, ani vlastné, ani sprostredkované, ale desivé to bolo dosť. Na druhej strane, obe záhady, ktoré hlavná postava riešila, boli nezáživné, už dopredu bolo jasné, ako to dopadne. Autorka navyše postavila napätie na tom, že čitateľovi poskytla len niektoré informácie, ktoré Maud získala (a vzápätí zabudla), ostatné zatajila. Ako detektívka by to nestálo za nič, ale ako vhľad do mysli čoraz zmätenejšieho človeka a popis reakcií blízkych i cudzích ľudí to bolo hodne zaujímavé.

mushroom243
mushroom243
23.01.2020 5 z 5

Já tedy nemohu souhlasit s názory ostatních lidi. Podle mě byla tahle kniha úžasná! Bylo to něco nového ale moc jí nedoporučuju lidem kteří hledají něakou akční detektivku. Hrozně mě bavili náhledy do minulosti a musím říct že konec jsem vlastně docela tušila. Každopádně super kniha!

evik_svistik
evik_svistik
23.01.2020 5 z 5

Velice povedená kniha, během čtení mi bylo velmi smutno, nicméně jsem obdivovala Helen a s ní i všechny ostatní, kdo se dokáží s takovou trpělivostí a láskou starat o člověka, který vás už ani nepoznává. Z pohledu Maud, to samozřejmě bylo všechno velice zmatené, ale čtenářsky naprosto přijatelné, autorce se povedlo vytvořit kraťoučké a letmé nahlédnutí do mysli člověka se stařeckou demencí.

haaabi
haaabi
01.01.2020 5 z 5

Netradiční příběh o vzpomínkách a zapomínání ve dvou dějových liniích. Bylo zajímavé číst tento příběh z pohledu zapomnětlivé Maud a sledovat její myšlenkové pochody. Skvělá kniha.

Vendula39
Vendula39
26.11.2019 5 z 5

Zajímavá knížka asi první kterou jsem četla na toto téma. Dobře se četla asi nejvíce napínavé bylo to když si Maud vzpomněla na to, kdy se kdo ztratil. Děj se nesmírně vlekl a někdy jsem měla sto chutí obrátit na další stránku a přeskočit tuto kapitolu. Dozvíte se jaké může být zapominani ve starším věku hrozné, i když dotyčný si ho moc nepřipouští.Knihu hodnotím kladně, i když měla své mouchy, ostatně jako každá kniha a pokud přemýšlíte co si přečíst, určitě zkuste tuto knihu, třeba se vám zalíbí ja mně a někdy se k ní vrátíte.

Tina.orl
Tina.orl
06.11.2019 5 z 5

Kniha je o staré ženě, která ztrácí paměť. Nikdy jsem nečetla příběh tomuto podobný.

V knize jsou dva příběhy v jednom - jeden současný a jeden z minulosti. Pro hlavní postavu je obtížné se zorientovat, co se děje teď a co ne. Pro čtenáře však ne, díky dobře odvedené práci autorky.

Doporučuji si knihu přečíst, jelikož do samého konce vlastně nevíte, jak vše skončí.

Kamaela
Kamaela
30.10.2019 3 z 5

Zajímavá kniha, rozhodně psaná z netradičního úhlu pohledu. Ulevilo se mi, že jsme se dozvěděli kam se poděla Sukey, protože kam se poděla Elizabeth, tak nějak tušíme celou dobu. Nechápu jak někdo může napsat, že kniha je vtipná. Na mě působila strašně smutně a depresivně.