Kam se poděl můj sýr?

Kam se poděl můj sýr? https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/10570/kam-se-podel-muj-syr-10570.jpg 4 537 102

Jedná se o podobenství, které odhaluje hluboké pravdy o změně. Je to zábavný a poučný příběh o čtyřech zajímavých postavičkách, které žijí v „Bludišti“, kde hledají „Sýr“. Sýr je metaforou toho, co v životě chceme, ať už je to zaměstnání, partnerský vztah, peníze, dům, svoboda, dobré zdraví, společenské uznání nebo duševní vyrovnanost. Bludiště je místo, kde hledáme to, co chceme.... celý text

Literatura světová , Literatura naučná , Osobní rozvoj a styl

Vydáno: , Pragma

Who Moved My Cheese?

Danka1975
Danka1975
23.03.2020 1 z 5

Obdržela jsem jako dárek a po roce jsem po něm šáhla. To jsem si hned uvědomila, že jsem to kdysi, v době boomu četla. .. kdyby se zmenšilo písmo na normál a ubraly obrázky sýra, tak časopis Vlasta budete číst déle :-).. . včetně reklam :-)
No. . .netvrdím, že to není psané zábavně, člověk tam najde zvorce chování a příběh si převypráví dle sebe, ale zenit už má za sebou. . já hlavně tzv "vymejvárny" a naučené fráze apod opravdu nemusím. . při čtení jsem zvedala obočí, kroutila hlavou a trapně se usmívala . . .asi kdyby mi bylo o 20 méně. .dejme tomu bych dala 2,5.. dovedu si ale představit, že plno lidem radost udělá a budou mohutně kolektivně tleska a plácat se po ramenech, jak jme na meetincích dobří. . .A je tam za mě strašně cítit a americká kultura :-)))

PS, a to, že autor mnohokrát zmiňuje, že je sýr starý, začíná být cítit a raději od něj pryč. . . ALE není kolikrát právě strarý uzrálý sýr ten kvallitní, drahý, vzácný atd?. . Neopuštíme kolikrát osvědcěné, dobré věci pro nové, neopravujeme, ale vyhazujeme???. .:-((((

Angie_Missfit
Angie_Missfit
22.03.2020 1 z 5

Pokud je kniha tenoučká, ale papír tlustý, text vytištěný velkým písmem s širokým řádkováním a prvních 25 stran zabírají pochvalné recenze, automaticky zbystřím. V tu chvíli mám totiž před sebou buď brak, na který byla škoda i ta trocha papíru, nebo geniální minimalistický mindfuck, u něhož více slov netřeba. Tato kniha byla bohužel ten první případ. Přesto se celou dobu snaží tvářit jako ten druhý, jenže nemá vlastně na čem stavět. Točí se kolem jednoduchého, až stupidního příběhu, který okamžitě vzbuzuje šťouravé otázky, na které autor nemá jak odpovědět, protože jeho metafory stojí na hodně vratkých základech. Zajímalo by mě, kdy a jak se stane, že se z řady z nás, kteří jsme jako děti byli vnímaví k příběhům, jejich logice, přidané hodnotě a vztažitelnosti na život, stanou v dospělosti lidé, kteří čtou a vestoje tleskají takovým kecům. Stačí, abych napsala jednu jedinou větu a okamžitě vyspoileruju veškeré (ano, opravdu veškeré) sdělení knihy: "Změny se prostě dějí, a tak je lepší s tím počítat a pružně na ně reagovat." Jo, to je fakt všechno. Autor se tváří, jako by čtenáři předkládal voňavý čerstvý ementál, a zatím mu podstrkuje camembert značky Kaufland, který zůstal týden zapomenut v teple trampské krosny. Alespoň mi kniha zabrala asi jen hodinu času, a já se tak můžu vrhnout na další knihy, o kterých jsem přesvědčená, že mě obohatí trochu více. Tento sýr už nikdy víc.

Pasadenka
Pasadenka
14.01.2020 4 z 5

Kam se poděl můj sýr? Co je koho po tom? :D Nemyslím, že je to špatné podobenství o tom, aby se člověk nebál změny a byl na ní připraven. Spíš si myslím, že hodně lidí štve ten „hajp“ kolem, protože zas taková pecka to není. A sám autor svou prezentací tomu nepřispívá. Nicméně z pohledu knížky hezké 4 hvězdičky. :)

DominaCZ
DominaCZ
05.01.2020

my nejsme myši !

Jakubac
Jakubac
27.12.2019 1 z 5

Upřímně řečeno mě kniha moc nebavila. Je však pravda, že jí rychle přečtete.

Rawen616
Rawen616
24.10.2019 2 z 5

Našel jsem ji na chalupě:-) Oceňuji, že tahle kniha sdělila tisíckrát omleté myšlenky "nebojte se změn, nebojte se výzev apod." na pár stranách a máte ji za půl hodinky přečtenou a moc se v tom jako jiné motivační příručky nepatlala. Na druhou stranu i tak to bylo na můj vkus zbytečně dlouhé. Pravdy v této knize se dají shrnout do několika motivačních citátů, kterými si lidé, co se jimi rozhodně nehodlají řídit, tapetují své facebookové zdi. Jak jste asi pochopili, nejsem fanda motivačních blábolů. Ale je fakt, že heslo "Co bych teď udělal kdybych se nebál" má něco do sebe. Tak za něj hvězdičku navíc.

mariva
mariva
27.09.2019 2 z 5

Opět bestseller na americký způsob - několik stránek textu vytištěných velkým písmem (aby se potisklo víc papíru, při běžné velikosti písma by to bylo možná na 5 stránek), vložených pár obrázků s citátem nějakou tu stránku přidá...
Autor sice dokáže jednoduchým způsobem poukázat na chyby, které spousta lidí dělá, a snaží se je motivovat ke změnám, ale v první řadě jde o to, vydělat na tom co nejvíc.

LadyKopřivA
LadyKopřivA
24.09.2019 2 z 5

Knížka mě nebavila. Nevím, zda to bylo tím, že mi samotné obrazy, na kterých je vysvětlováno, tedy myši v bludišti, nejsou sympatické, nebo stylem psaní, kdy text působil dojmem záměrného prodlužování. Po několika stránkách jsem se přistihla, jak text jen přelétávám očima bez iniciativy se nad ním pozastavit. Metafory mě nenutily k zamyšlení, chybělo mi tam naznačení hlubších souvislostí nebo nějaké zabroušení k archetypům. Už jsem přečetla několik podobných knih, ale ty mi přinesly alespoň nějakou inspiraci, tahle ne, jen mě nudila. Pokud by se text proškrtal a zkrátil tak, aby byl úderný (a použil by se menší font, hustěji by se potiskly stránky...), nebyla by to kniha, ale článek či pojednání, ovšem to by textu podle mě dost prospělo. I tak mě ale neláká představa, že je v pořádku cítit se v životě jako myš v bludišti. Tahle knížka pro mě není, ale neznamená to, že někomu jinému nemůže pomoci.

Balsekar
Balsekar
15.09.2019 3 z 5

Jedna myšlenka - motivace ke změně, je roztažena na desítky stran. Bestsellerem, proč? Tři hvězdy za snahu a zábavu na pár jízd tramvají.. :-)

MaggieR
MaggieR
27.07.2019 5 z 5

Odporúčam aj pre deti.

Aleh
Aleh
15.06.2019 4 z 5

Takové krátké zastavení a zamyšlení na naší cestě životem. Autor krásně připodobnil život k bludišti. Bloudíme a hledáme každý tak trochu něco jiného. Všichni si přejeme zdraví, dlouhý život. Někdo vidí svou cestu v pracovním naplnění, někdo ve společenském uznání a někdo hledá v životě především krásu okamžiku, jedinečnost a radost z maličkostí. Takové zastavení nám neuškodí, abychom si srovnali naše myšlenky a ujasnili si, co vlastně od života chceme.

LadyHip
LadyHip
04.06.2019 5 z 5

Nadčasové a velmi výstižné

TamaraKrejčí
TamaraKrejčí
24.05.2019 5 z 5

Výborná mini knížečka, která mi zabila nudu v čekárně u lékaře. Znáte to, jste objednání, ale..prostě přečtete knížku..???????? ale jak jsem už napsala, dobré, poučné čtení. Asi je to v životě tak..

JancaMia
JancaMia
19.05.2019 5 z 5

kniha která vás krásně povede :)

Veth
Veth
17.05.2019 1 z 5

Možná je to i tím, že jsem podobných knih četl už mnoho, ale dílo mě moc nezaujalo, spousta obecných myšlenek a pro mě nic revolučního. Dočetl jsem jen kvůli "zářezu na pažbě" do své sbírky knih a proto, že jsem si ji koupil.

Hvězdinka
Hvězdinka
20.02.2019 3 z 5

Bajka pro dospělé, pro někoho možná návod či nakopnutí něco udělat. Z knihy jsem se nedozvěděla nic nového. Učinit ten pomyslný krok je jen a jedině v mé hlavě a k tomu mi kniha nepomůže....

Safira7
Safira7
30.01.2019 5 z 5

Skvělá, poučná kniha. Doporučuji

AKul
AKul
03.12.2018 odpad!

Na první pohled líbivý příběh... Při druhém přečtení vás napadne: moment, tady něco nesedí. Kniha vás (asi nezamýšleně) v podstatě vede k tomu, abyste srovnali paty a krok a přizpůsobili se jakékoliv změně. Degraduje člověka na pasivního příjemce změn, místo toho, aby změny sám tvořil. Doporučuji naopak vynikající knihu "To já přesunul vás sýr" od Deepaka Malhotry.

tezzpoletsar
tezzpoletsar
24.10.2018 5 z 5

Skvělá, milá, vhodná pro lidi, kteří jsou na nějakém životním/pracovním/vztahovém rozcestí. Motivační, otevře oči, popostrčí:)

Marekh
Marekh
12.10.2018 4 z 5

Knihy z osobního rozvoje nevyhledávám, nicméně jsem si řekl, že vyzkouším tuto knihu. Knihu jsem měl přečtenou během hodiny.

Hlavními postavami jsou 4 postavičky, které se chovají stejně jako lidé: Čmuchalka, Cupitalka, Leňo a Beňo. Sýr je metaforou toho, co v životě chceme.

Kniha ukazuje, jak bychom se měli správně zachovat, pokud dojde v našem životě k nějaké radikální změně. Na příkladu postaviček vidíme, jaký kdo zaujme postoj k danému problému.

Kniha může mnoho čtenářů pozitivně naladit, aby se nebáli změn, které v životě mohou přijít, a pokud možno jim čelili a přizpůsobili se měnícím podmínkám. Mnohdy se člověk nechce měnit, nechce přijímat nové postupy a změny, znamená to pro něj velký zásah do jeho života. Rady, které v knize nalezneme, můžou čtenáři uplatnit v práci, ale také v osobním životě.

Na počátku knihy jsou uvedena jména lidí, které tato kniha pozitivně ovlivnila. Kniha se četla celkově dobře, ale opětovně záleží na každém člověku, co si z knihy odnese. Myslím si, že záleží také na povahových vlastnostech, asi se nelze změnit ze dne na den, ale alespoň člověk se může nad sebou zamyslet a přehodnotit některé věci, může provádět změny pomalými kroky.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Věděl, že někdy trocha strachu může být užitečná. Máte-li strach, že se situace zhorší, když nic neuděláte, může vás to povzbudit k činnosti. Strach však není dobrý, když se bojíte natolik, že vám to brání v jakékoli činnosti.

Přemýšlel spíš o tom, co může skončit špatně, než o tom, co může skončit dobře.