Kafka na pobřeží

Kafka na pobřeží https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389574/bmid_kafka-na-pobrezi-N1X-389574.jpg 4 2527 375

Patnáctiletý Kafka Tamura žije s otcem v centru Tokia; rozhodne se najít matku a sestru, které před mnoha lety zmizely, a uteče z domova. Skrývá se v knihovně v malém městečku, kde pozná stejně "podivné" kolegy. Párkrát se mu zdá, že matku zahlédl, ale je to mýlka. Setká se i s chlapíkem připomínajícím Forresta Gumpa: neví, jak si koupit lístek na vlak, nezná jméno premiéra, zato rozmlouvá s kočkami… Murakamiho román je další, moderní verzí příběhu o Oidipovi. Hrdina se pokouší uniknout otcovskému (oidipovskému) proroctví: Jednou zabiješ svého otce a jednoho dne budeš spát s matkou. Autor se soustředí na osud dvou individualistů, kteří se nedokážou zařadit do společnosti. Jak bývá u autora obvyklé, dílo obsahuje narážky na kulturní ikony euroamerické kultury, nechybí prostředí bordelů, barů ani fantaskní prvky. Po veleúspěšném Norském dřevu Murakami osvědčil, co skvěle umí: "mix" příběhů a nevtíravé propletení japonské a západní mentality.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Umibe no Kafuka / 海辺のカフカ , 2002

Bedřich63
31.10.2022 3 z 5

Knihu jsem si vybral v rámci Čtenářské výzvy 2022, kterou jsem v lednu začal a chci ji letos dokončit. Proto jsem chtěl dočíst i tuto knihu, i když to nebylo snadné.
Jsem založením jiný člověk, čtenář, který má rád jiné knihy. Proto to bylo moje první a asi na dlouhou dobu poslední seznámení s autorem. Jak jsem si přečetl, tak většina jeho knih je založena na podobném základě.
Takže je mi líto, ale v tomto případě se neztotožním s většinou čtenářů.

burg
23.10.2022 5 z 5

Výzva 2022 - kniha od držitele ceny France Kafky. A co jiného si vybrat, než Kafku i v názvu, že? :⁠-⁠)
Od pana Murakamiho jsem dosud přečetl jen Norské dřevo, a tak jsem byl zvědav, jestli se mi další autorovo počin dostane až tak pod kůži, jako ono první setkání. A myslím, že lépe jsem ve výběru udělat nemohl. Hodně surrealistické (čím blíže ke konci, tím víc), krapet švihlé, ale o to lépe, hřejivěji a útulněji mi při čtení bylo. Až jsem se dostal do fáze, kdy jsem si říkal "No ne, už zase musím dělat něco jiného? Nepočká to ještě pár desítek stran?"
Snad jen jediné matoucí mi tam přišlo oslovování slečny Saeki (padesátnice) a úctyhodného pána Óšima (který sotva přelezl druhej křížek).
Až jsem z toho všeho dostal chuť na ramen, rýži a uzeného úhoře:⁠-⁠)

Svět je jedna velká metafora, Kafko Tamuro...

Defibrilator
21.10.2022 2 z 5

Moc rád bych věděl, kde pan Murakami bere inspiraci ke svým knihám, asi abych toto veledílo pochopil, potřeboval bych navštěvovat stejného dealera jako zmíněný pán, za mě dvě hvězdičky, jedna za to že jsem to nakonec dokázal dočíst, druhá za inkoust a papír....

Saxofonista
14.10.2022 2 z 5

A kde je ten Kafka? Jen "cameo"?

DomYell
30.09.2022 5 z 5

Toto me dostalo. Surealismus do ktereho je dobre primichano, ze obcas nekdo umre, psane porno, sem tam nejaky incest, povidani s kocickami, starec, kteremu sploucha na majak a zaroven dela vse logicky..no proste super.
Jelikoz jsem predtim cetl 1Q84, tak zde byli videt obrovske podobnosti, ale vem to cert... Kafka je lepsi a ma hlavne konec.
Tohle je chutny, jak Tunak Extra.... :))

lernami
15.09.2022 4 z 5

Zajímavá kniha, která se četla opravdu moc hezky. Osobně mě zaujala mnohem více než Norské dřevo.

ctuvnoci
14.09.2022 5 z 5

Velmi nevšední kniha. Skvěle napsána, ale nečekejte klasické vyprávění, kde vám bude vše naservírováno. I po přečetení zůstane spousta nezodpovězených otázek, nejasných příhod. Ale dostáváme v životě na vše odpověď? Nemusíme se i v životě občas smířit s tím, že důvod nebo původ něčeho neznáme? Zaujala mě velká vyzrálost 15-letého hrdiny. Po nějaké oddychovce se ráda pustím do další knihy tohoto autora.

Miladad
28.08.2022 5 z 5

Bavil mě styl i obsah knížky. Nemyslím, že je tak důležité dostat od autora odpovědi na všechny otázky, které v knize přicházejí. Vždyť čtení je hodně také o fantazii (co asi způsobilo hromadné bezvědomí?), ale také o introspekci (jak přemýšlíme o vlastním životě, co nás směřuje a kam?, jak nás ovlivňují životní události....), tomu všemu dává knížka velký prostor a proto je podle mého názoru tak cenná, ikdyž některé části jsou na četbu trochu náročnější. Po přečtení téhle knížky není konec, člověk začíná přemýšlet na mnohými otázkami a to mě na tom právě baví.

Nofar197
19.08.2022 5 z 5

Napínavé od začátku až do konce. Bohužel chybí jasná odpověď na otázku, kdo a proč byl odpovědný za událost v Jamanasi během války,která beze zbytku změnila Nakatuv život. Takže na mém žebříčku Murakamiho knih patří Kafkovi na pobřeží třetí místo za Bezbarvym Cukuru Tazakim a 1Q84.

Lienilda
18.08.2022 3 z 5

Některé části se mi četly velmi dobře (Hošino a Nakata), jiné pasáže nebyly tak dobré. Souhlasím se zhodnocením Metuje, některé otázky zůstaly nezodpovězené a to já velmi těžce nesu.
Moje první kniha od Murakamiho a na dlouhou dobu asi i poslední.

jan37
05.08.2022 1 z 5

Vůbec nebavilo

Metuje
19.07.2022 2 z 5

(SPOILER) Za mě velmi overrated kniha. Dobře se četla, příběh mě ze začátku chytil, skutečně mě zajímalo, co se tenkrát v lese dětem stalo, proč Kafku opustila matka se sestrou, co se stalo malému Nakatovi, díky čemu se pak schopnost mluvit s kočkami a balvany přenesla i na Hošina. Vůbec mi nevadilo nadpřirozené rozmlouvání s kočkami, ani s kameny, ani přechody do jiných světů, ale kdyby to autor vysvětlil, byl bych šťastnější. Poslední třetina knihy na mě působila jako náhodně vygenerované věty zařazené za sebe do odstavců. Sexu bylo dost, jeho množství by mi však ani tolik nevadilo, jako jeho použití a styl viz sex ve snu, který není ve snu (nebo je?, to už se však nedozvíme :() Z postřehů na internetu jsem zjistil, že jde o Murakamiho nejvíce WTF dílo, na další autorovy knihy se rozhodně nechystám.

MadlenkaM
13.06.2022 5 z 5

Tohle je jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla!!! Byla mou první od pana Murakamiho a tolik mě pohltila, že jsem se „probrala“ až za několik hodin. Nedokážu ani slovy popsat, jak skvělá kniha to je. Doporučuji si ji přečíst, nebudete litovat.

Sofonisba
07.06.2022 5 z 5

Moje první setkání s panem Murakamim mě naprosto okouzlilo. "Hloupý " pan Tanaka mě svými výroky a postřehy neskutečně bavil, s panem/paní Óšimou by se krásně povídalo u kávy či sklenky vína...

Witchann
30.05.2022 4 z 5

Čteno v angličtině.
Naprosto jsem Murakamiho stylu psaní propadla.
Fascinující zážitek a už se těším na další knihu od něj.
Ačkoliv... Dám si předtím dlouhou pauzu.

ondra295
24.04.2022 5 z 5

Moje druhá kniha od Murakamiho a její kvalita byla rozhodně srovnatelná s Norským dřevem. Je tu daleko více mystiky, která je zasazena do veskrze reálného světa a to v kombinaci s hlubokými úvahami hlavních postav dělá z knihy jedinečný zážitek. Děj sám o sobě je napínavý a poskytuje více otázek než odpovědí, což ale v tomto případě rozhodně není na škodu - chytrý čtenář si domněnky vytvoří sám a možná ani sám Murakami neví, zda-li jsou to domněnky správné nebo ne.

PS: V záplavě sympatických postav jsem měl největší slabost pro pana (paní) Ošimu, se kterým bych moc rád vedl debatu o smyslu života nad šálkem kávy od Kafky Tamury. :)

5holek
25.03.2022 5 z 5

Zvláštní, magická, snová. Nevím, jestli je to magický realismus, ale hodně mi to připomíná. Nemohla jsem se odtrhnout. Jen mi trochu chybí vysvětlení některých jevů, asi ani žádné vysvětlení není.

EmmaEmma
13.02.2022 5 z 5

“Zeměkoule se pomalu otáčí a všichni, všichni žijeme ve snu…”

I já, okouzlována Murakamim …navždy.

lukaskmn1
11.02.2022 5 z 5

Naprosto geniální.

Morganalefay
01.01.2022 5 z 5

Pro mě Murakamiho kniha knih. Je jako kaleidoskop. Při každém přečtení mě napadají nové souvislosti a teorie a ačkoli sám autor tvrdí, že žádné řešení této velké záhady ani on sám nezná, nenechám se odradit a patrám mezi řádky dál!