K2 - Poslední klenot mé koruny Himálaje

K2 - Poslední klenot mé koruny Himálaje https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269626/mid_k2-posledni-klenot-me-koruny-himala-F7A-269626.jpg 5 32 8

Kniha uzavírá svým příběhem dvacetileté himálajské dobrodružství nejúspěšnějšího českého horolezce Radka Jaroše. Je volným pokračováním publikací Hory shora a Hory shora 2, ve kterých jsou popsány jeho výstupy na předešlých třináct osmitisícových vrcholů planety. Radek Jaroš byl na dosah vrcholu K2 hned při své první expedici na tuto horu v roce 2001, kdy prostoupil Česenovým pilířem na její rameno. Tehdy se musel pro nečekanou změnu počasí vrátit z výšky 8000 m do základního tábora. I následující pokusy v letech 2003 a 2005 zmařilo počasí. V roce 2007 se v základním táboře zranil a musel expedici ukončit. Při sestupu z vrcholu Annapurny v roce 2012 utrpěl těžké omrzliny na nohou a v průběhu dalších dvou let podstoupil několik operací, při kterých mu byly amputovány články prstů na obou nohách. I přes tento handicap pokračoval v přípravách na výstup na svou poslední osmitisícovku, která mu chyběla k dosažení Koruny Himálaje. Jejího vrcholu dosáhl 26. července 2014 a stal se tak teprve patnáctým horolezcem na světě a prvním Čechem, který bez použití kyslíku a na rozdíl od mnohých i bez pomoci výškových nosičů vystoupil na všech čtrnáct světových osmitisícovek.... celý text

Literatura faktu , Sport

Vydáno: , Radek Jaroš

Ada0004
Ada0004
01.03.2024 5 z 5

To byla taková krása!!! Doporučuji naprosto všem i těm, kterým hory nic neříkají! Děkuji Radkovi a všem, kdo se na tom všem podíleli, že nám umožnili prožít všechny výstupy s ním a to tak intenzivně - člověk ani nedýchal hrůzou a napětím a prožíval obrovskou radost při úspěchu, rozčilovat se nad lidskou hloupostí a naprostou drzostí, nevěřícně zíral, čeho je někdo schopen! K tomu všemu překrásné fotografie- opravdu výjimečný zážitek, který přeji všem! Děkuji, děkuji, děkuji! Jdu honem hledat film a reportáže a ještě zažít tu krásu dalšími smysly. Radku BLAHOPŘEJI!

luccilla
luccilla
24.01.2021 5 z 5

Krásné čtivé a napínavé povídání. Knížka se moc hezky čte.

Simona99
Simona99
12.05.2020 5 z 5

Bomba...
Děkuji Radkovi Jarošovi za krásné přiblížení jeho poslední expedice v prostředí této úžasné hory...
Pěkně popsané, dech-beroucí fotografie.
Kdo miluje hory, určitě stojí za přečtení :-)

Jakubicek
Jakubicek
31.12.2018 5 z 5

Inspirativní knížka pro všechny, kdo sní o cestě na osmitisícovky. Je to zábavný čtení o životě v zóně smrti a o neuvěřitelném lidském příběhu Radka Jaroše. Text doplňují úchvatné fotky. Na konci jsem regulérně brečel.

Inferion7
Inferion7
24.05.2018 5 z 5

K2, hora, se kterou se Radek Jaroš nazlobil asi nejvíce, tolikrát mu nedovolila dosažení vrcholu, že je naprosto nepochopitelné, kde vzal Radek takové množství motivace a energie, aby se dokázal i popáté vrátit. V úvodu je až šílené, co zažil po Annapurně ohledně omrzlin a následné amputace i zdravého prstu. Radek je skutečně inspirativní člověk, který po sportovní stránce dokázal, co málokdo na světě, stálo ho to dost, ale zdolal všech 14 nejvyšších vrcholů, bez kyslíku. Po 13 letech se dočkal svého vrcholu, v jeho letech mimořádným výkonem. Sny jsou od toho, aby se plnily…

valda
valda
26.01.2017 4 z 5

Po dvou dílech knihy Hory shora, je tohle takový závěrečný díl trilogie. O tom, jak Radek Jaroš vylezl jako první Čech na poslední ze čtrnácti osmitisícovek bez kyslíku, na K2. Stal se tak patnáctým na světě, kdo získal Korunu Himálaje.
Oproti předchozím dílům je tenhle tedy "pouze" o výstupu na K2. Textu je tedy o dost míň než v předchozích dílech. Ono se vlastně při výstupu nedělo ani nic moc dramatického. Účastníci měli štěstí na skvělé počasí. Předtím se to Jarošovi už pětkrát nepovedlo.
Co asi oceňuji nejvíc je, že podobně jako v http://www.databazeknih.cz/knihy/zabudni-na-everest-127156 je prostor na příhody účastníků. Sešla se asi taky celkem zajímavá parta, kromě Jaroše a jeho dlouholetého horolezeckého parťáka, taky vegetariánský pankáčský hulič horolozec, famózní kuchař a manager, profesionální hlasatelka z rádia, nebo dvoučlenný štáb z televize. Už jenom sledovat ten kontrast mezi Jarošem, který i když je mu 50 let a nemá prsty na nohou, tak musí neustále čekat na své parťáky, kteří jsou několik hodin za ním. Nebo kroutí hlavou nad filmaři, kterým povolí vylézt na jejich žadonění do C1, aby mohli natočit nádherný záběr jeho příchodu, jenomže oni se v dohodnutou dobu zmateně válejí někde ve stanu. Už jenom sledovat tyhle situace je prostě vtipné a je super, že autoři tam tuhle všechnu civilnost dali.
Část knihy je psaná taky z pohledu filmového štábu a Lucie Výborné, pro kterou tohle asi byla taky Himálajská premiéra. Škoda jen, že kniha není o trochu delší. PS: Jinak tahle kniha nejspíš překonala světový rekord v počtu zmínek o energetických tyčinkách :-)

hanka175
hanka175
08.03.2016 5 z 5

Nádherné fotografie, skvěle napsáno, obdivuhodný lidský a sportovní výkon - doporučuji :-)

kika 13
kika 13
07.03.2016 5 z 5

Já jsem z knížky nadšená.Přečetla jsem ji doslova jedním dechem.
Nádhera.

K2 (osmitisícovka) osmitisícovky (hory)

Radek Jaroš
česká, 1964