Kôň na poschodí, slepec vo Vrábľoch

Kôň na poschodí, slepec vo Vrábľoch https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58471/bmid_k-n-na-poschodi-slepec-vo-vrabloch-q9x-58471.jpg 3 28 5

Autor v knihe (súčasťou ktorej je aj kratšia novela Extrémna osamelosť) si zvolil silnú, expresívnu tému – problém matkovraždy, aby paradoxne mohol jemne a citlivo ukázať nejednoznačnosť ľudských motivácií a činov.

Novely , Literatura slovenská

Vydáno: , Petit Press

Kôň na poschodí, slepec vo Vrábľoch , 1989

Branislav230
22.03.2023 1 z 5

(SPOILER) Vilikovský je typickým predstaviteľom modernosti. Je rovnako ako i moderné umenie prekvapivý, až šokujúci a zároveň odporný. Na jednej strane vás očarí sviežou formou písania, nápaditým opisom fádnej situácie na autobusovej stanici vo Vrábľoch, kde, budem parafrázovať, "mladé dievča skrývajúce sa pred nezhmotneným dažďom vidí v autobusoch všetkých mňou ale chcela by vidieť radšej seby", a vzápätí vykoná ten najhnusnejší zločin s nesmiernou ľahostajnosťou, čo je však horšie ako by ho spáchal chladnokrvne.
Zároveň treba dodať, že poviedka žiadny dej nemá, nejde v nej o nič, je len umne, občas šikovne a inokedy nudne spísanými myšlienkami a spomienkami.
Po tejto knihe som siahol pretože o nej básnili v podcaste Knižnej Revue Mila Haugová a Peter Darovec ako o jednej z troch slovenských najlepších kníh všetkých čias, ktoré by si chceli zobrať na opustený ostrov. Ale nemalo ma to prekvapiť, keď popri Vilikovskom je v zozname top diel aj Peter Pišťanek.

MatejHrbolta
16.02.2022 2 z 5

Kniha, ktorú je možné prečítať stokrát a interpretovať na sto spôsobov.

Ten, kto pozná Vilikovského, pochopí...

Lily28
01.04.2015 4 z 5

Od slovenskej prózy nečakám nikdy veľa a potom som milo prekvapená keď nájdem niečo ako príbehy od pána Vilikovského.

zipporah
10.02.2014 2 z 5

no tak presne takéto postupy v písaní, myšlienkové pochody nerada čítam, to bolo ako s Collette, ale extréna osamelosť ešte bavila čítať... mám rada jasné, výstižné deje, dostatočne zrozumiteľné a nesnažiace sa zobrazovať pravdu resp. autorove zážitky nejakými okľučkami, slovnými a úvahovými traktátmi, myslím, že na to stačí poézia... tiež neuznávam vulgarizmy v literatúre... darmo, ale pôsobí to rušivo, vulgárne sa rozprávalo stále, ale spisovatelia sa vždy vedeli vynájsť, ako sa vysporiadať s hovorovou rečou v dobe, kde neodmysliteľne patrili škaredé slová...

Amnesiac
20.11.2013 4 z 5

Celkom mílé prekvapenie, síce forma trochu predčila obsah (ako to niekedy v slovenskej literúre býva zvykom), bolo tam pomerne veľa vecí ktoré stáli za podčiarknutie, a aj napriek tomu ,,urychlenému" záveru novela stojí za prečítanie.

rodinné vztahy

Pavel Vilikovský
slovenská, 1941 - 2020
2014  90%Letmý sneh
2005  66%Kôň na poschodí, slepec vo Vrábľoch
1988  80%Lampa s růžovým stínidlem
2001  78%Večne je zelený...
1995  70%Miesto v príbehu

Kniha Kôň na poschodí, slepec vo Vrábľoch je v