Jurský park

Jurský park https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/5208/jursky-park-5208.jpg 4 1120 186

Jurský park série

Znovuzrození dinosaurů pomocí DNA kvůli zábavnímu parku? Ne vždy jdou věci tak, jak mají a člověk by si neměl hrát na boha. Zfilmováno Stevenem Spielbergem.

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Baronet

Jurassic Park , 1990

Ryšava
26.09.2021 5 z 5

Upřímně jsem nevěděla, že film má knižní předlohu. Kniha se mi moc líbila a díky detailům v knize mi zapadly dílky k filmu. Vlastně díky knihy jsem si zodpověděla na otázky ohledně filmu =D

LussyP
18.09.2021 5 z 5

Jelikož jsem film viděla naposledy před xx lety, nebudu to s filmem přímo srovnávat, ale při čtení se mi scénky vybavovali a podle mě byl podle knihy film natočen skvěle. Jediné, co chybělo je podle mě ta hlavní myšlenka... Nemáme si zahrávat s něčím, čemu nerozumíme.

Knížka mě bavila celá, občas jsem se ztrácela v technických a biologických pojmech, ale byly většinou vysvětleny. Naprosto jsem si zamilovala Malcoma, přesto, že se mi zdá, že je to nejmíň oblíbená postava. Příběh plynul hladce a já si to neskutečně užila.

KaMal
07.09.2021 5 z 5

Film zná každý, ale nikdy mě nenapadlo, ze je natočený podle knihy, dokud jsem na ni nenarazila v místním žebříčku. A rozhodně nelituji. Dej odsýpá a postupně se odklání od toho, co známe z televize... super zážitek!

iskovsky
07.09.2021 3 z 5

Autor zaslúži uznanie za veľmi originálny nápad... Príjemne ma prekvapilo, že v knihe je toho oveľa viac a inak než vo filme a tak som si čítanie vyslovene užíval... moje nadšenie mi vydržalo asi do polovice príbehu, potom už som išiel na "autopilota"... Najviac mi vadil filmový strih knihy, ako keby autor vopred počítal s tým, že to bude sfilmované a ukazoval režisérovi ako to má robiť... A tiež ma štvala sedemročná Lex... Našťastie si to Spielberg urobil po svojom a aj Lex pridal roky a ubral priestor...
Crichton bol na neho naštvaný, že z knihy použil asi iba 20% a že to celé zmenil...
Ja hovorím: Vďaka ti Štefan za to ! :)

playada
13.08.2021 5 z 5

Zase jednou nekoho ( Hamonda ) zaslepila vidina zisku a nedomyslel dusledky. Malcolmovy terie chaosu jsou the best !!

miša63
21.07.2021 4 z 5

Napínavé čtení a alespoň já bych se tam určitě nechtěla ocitnout.

peeetta
18.06.2021 5 z 5

Velmi napínavá kniha, kdybych mohla, tak ji přečtu na jeden zátah. O sto procent lepší než film. Byla jsem ponořená do děje, že jsem se sama ohlížela, zda se mezi stromy neschovává nějaký dinosaurus.

wullcann38
20.04.2021 4 z 5

Je to o dost jiný než film což jsem netušil :D

renefer
17.03.2021 4 z 5

Rozhodně lepší než film. V hlavě jsem měla fixované, že se jedná o příběh pro děti, tak jak to vyznívá z filmu, ale kniha je opravdu čtení pro dospělého čtenáře. Dala bych i plný počet hvězdiček, ale jak píšou i v komentářích přede mnou, strašně mě štvala Lex. Kdyby ji hned na začátku něco sežralo, byla by kniha daleko lepší.

Johny_H.
15.03.2021 5 z 5

Tak u Jurského Parku lze nalézt spoustu zajímavých myšlenek. Stejně jako vad na kráse. Jednu asi nejpodstatnější jsou dvě postavy, které začínají stejným písmenem a to G. bylo pro mě opravdu složité tyto postavy rozlišovat zvláště ve chvíli, kdy se tyto jména začali skloňovat. Dále mohu zde vypíchnout krásný začátek, konec i část prostředku knížky, jež jsou přehledné a opravdu poutavě napsané, ale vyznat se v opravdovém přežívající části, která má tak cca 100 stránek není vůbec jednoduché a spíše bych osobně pro lepší orientaci dal více pohledů na daný problém ne na přeskáču, ale postupně pěkně po skupinkách. Přemýšlel jsem, zda neubrat 1 hvězdu za tyto pro mě nedostatky, ale z nostalgie ponechávám a dávám 5/5. Jinak stejně jak knížka tak i film je za mě rozhodně lepší druhý díl.

Novotnaa1905
08.03.2021

Kniha dobrá, i když jsem neviděla film tak mě zaujala, je zajímavý příběh hlavních hrdinů. Některé smrti sice zamrzeli, ale Crichton dobře kombinuje zajímavý námět a zápletku se znalostmi jeho vlastnímy, takže kniha super a svěžné čtení jsem si užila.

Archie
07.03.2021 3 z 5

Vzhledem k bombastickym recenzim knihy, mirne zklamani. Film mel uzasnou dinosauri poetiku (vim, hudba dela mnoho), kniha je zase vice napechovana zajimavymi informacemi a myslenkami. Jinak je to ale, stejne jako film, atmosfericky dinosauri survival. Coz mi tentokrat ve filmove forme prislo o neco zazivnejsi. Byt svou roli sehrala detska nostalgie.

Bafy
12.02.2021 5 z 5

Kniha s dobrým příběhem a plná zajímavých myšlenek..... Na film jsem se vždy ráda podívala, ale teď mne překvapilo co vše se do něj nevešlo nebo co si filmaři upravili dle svého či úplně změnili....viz úmrtí některých hlavních postav na konci knihy nebo opakovaně v recenzích zmiňovaná Lex jako jedna z otravných postav. V knize je Lex 8 let a její bratr Tim je starší, ve filmu tomu bylo z nějakého důvodu naopak....a proto jí má možná spousty lidí zafixovanou jako ve filmu. Ale ruku na srdce, je to malé dítě a tak se prostě chová..... ono dospělí se někdy nechovají o nic lépe :-)
Za mne kniha super, jen mi teď zase zkazila dojem z filmu....

lamar3000
02.01.2021 5 z 5

Kniha je zajímavá a je dobře podle filmu napsaná.

pepa4081
31.12.2020 3 z 5

Protože jsem jako první viděl film, který poměrně přesně kopíruje děj knihy, nečekalo na mne při čtení téměř žádné překvapení a ani velké napětí. Kniha se mi četla dobře, ale mrzelo mne, že autor nevěnoval více místa některým postavám (například jediné ženské postavě). Co mi naopak vyloženě vadilo, byl přehnaný prostor daný Lex. Nějak nemohu uvěřit, že by i takhle rozmazlený a nesnesitelný harant, v nebezpečí smrti, pořád jen otravoval. Bylo mi líto, že jí nějaké zvíře neukouslo alespoň prstíček. Ve filmu mi byla většina postav sympatická, v knize jsem si k nim nějak nedokázal najít cestu. Z mého komentáře je asi jasné, že film se mi líbil daleko víc. Jsem zvědavý, jak se s podobným tématem vypořádal J. Verne v knize Cesta do středu Země.
Ještě k poselství knihy. Ano, není důvod se bát přírody, ale toho co s ní lidé a takzvaný pokrok provedou. A ruku na srdce, je náš život o tolik lepší, když máme počítače, mobily, stovky televizních stanic…?

Corso
07.12.2020 4 z 5

Mal som chut na nieco overene a uz citane co ma nesklame. Crichton je trefa naisto. Vobec nevadi ak poznate film, co urcite ano bo to bol milnik kinematografie ako celku. Kym film vsadza na spektakularnost zivych dinosaurov, pri citani knihy budete prekvapeni kolko zaujimavosti sa dozviete o genetike. (Mrazit v zadech by vas malo az pri myslienke ze dnes sme zase o 25 rokov dalej!) V podstate skvela sci-fi, niektore Crichtonove filmy proste klamu telom. Napr. Skandalne odhalenie je nejaky eroticky thriller, kniha je o konstruovani lietadiel a dozviete sa kopec veci z fyziky lietania. Ak si dobre pamatam.

Schary
12.11.2020 4 z 5

Film nemám moc ráda, ale od Crichtna jsem už něco četla a bylo to super. Tato kniha byla fajn, svižné tempo, spousta zajímavých myšlenek a příběh lepší než ve filmu.

eŠ
29.10.2020 2 z 5

Začátek příběhu byl zajímavý a ačkoliv nejsem fanda dinosaurů, autor mě dokázal navnadit tak, že jsem se na chvíli chtěla stát archeologem na nějaké vykopávce.
Někde od půlky bohužel moje nadšení začalo uvadat a příběh mě pomalu nudil. Snažila jsem se znovu začíst, ale posledních 100 stran se zdá být nadlidský výkon.

Alvari
14.10.2020 5 z 5

Asi jako většina zde přítomných jsem také jako první viděl filmové zpracování Jurského parku. To se ovšem ani zdaleka nemůže rovnat své knižní předloze, i když mě vždy film bavil. Crichton tu asi nejlépe ze všech svých knížek kombinuje zajímavý námět a zápletku se znalostmi jemu vlastními a těmi, které shromáždil z vnějších zdrojů. Mohu vřele doporučit, protože tahle knížka byla super.

m_martina
27.09.2020 5 z 5

Viděla jsem film, ten ale není ani zdaleka tak dobrý - a poté četla i knihu. Ta je naopak výborná, četla jsem ji jedním dechem. Doporučuji.