Jurij Gagarin: utajená pravda

Jurij Gagarin: utajená pravda https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/372525/bmid_jurij-gagarin-utajena-pravda-zeF-372525.jpg 4 22 11

Životní příběh Jurije Gagarina, kosmonauta, který se stal neoficiálním vyslancem mocenského systému… Dne 12. dubna roku 1961 obletěla celý svět úžasná zpráva, která se navždy zapsala do dějin dobývání vesmíru. Na oběžnou dráhu Země vzlétl první kosmonaut. Jurij Alexejevič Gagarin se rázem stal celebritou celosvětového formátu. Samozřejmě že za to vděčil vědeckým výzkumům, experimentům a technickým výdobytkům, bez nichž by se tato jeho odvážná cesta kolem naší planety uskutečnit nedala. Za jeho letem do vesmíru stála práce stovek jiných lidí, konstruktérů, techniků, inženýrů, vědců a zároveň snad i vizionářů, kteří spustili neutuchající koloběh lidského snažení po poznání a dosažení cizích vesmírných světů, což je i dnes stále ještě běh na dlouhou trať. Byl Jurij Alexejevič Gagarin hrdinou, nebo obětí mocenského systému, do jehož služeb se dal? A kolik nezodpovězených tajemství se s jeho osobou dodnes pojí? Až dočtete tuto knížku, možná zjistíte, že hledání odpovědí na tyto otázky jsou jedním velkým dobrodružstvím…... celý text

L.Helena
17.01.2023 3 z 5

Trochu zklamání. Hlavně mi v knize chybí fotografie, o kterých se v textu píše, nebo se přímo vztahují k popisovaným událostem.

Pert
21.02.2022 5 z 5

Nádherná knížka. Seznam misí na konci knihy je pěkným bonusem.

hrdlickova_61
10.03.2021

MOTTO: "Poprvé jsem na vlastní oči viděl, že Země má tvar koule. Obraz obzoru je velmi zvláštní a velmi jasný. Neobyčejně krásný je přechod od světlého povrchu Země k úplně černému nebi, na němž jsou vidět hvězdy. Tento přechod je velice jemný, je to jakýsi úzký pás kolem Zeměkoule. Má světlounce modrou barvu a celý přechod od modré k černé je neobyčejně plynulý a krásný. Těžko to vylíčit slovy. Když jsem se dostával do zemského stínu, byl obzor jiný. Měl jasně oranžový pás, který pak přecházel opět v modrou barvu a znovu v barvu úplně černou."

Hned na začátku čtení mě potěšilo motto. Pamatuju si ta slova z čítanky pro 7. ročník, sestavené Z. Kožmínem a H. Polákovou, kde byla otištěna v trochu jiném znění a měla podobu básně v próze. J. A. Gagarin byl pro naši generaci oblíbeným hrdinou a zakládalo se to hlavně na jeho přirozeném a skromném vystupování (viz např. zde: https://www.youtube.com/watch?v=MzzBr65ZFwM). S chutí jsme se o něm dozvídali něco více a můžu to říci ještě teď po letech i o knize Vladimíra Lišky. Hlavně jsem ráda, že se autor vyhnul pokušení sklouznout k bulvárnímu stylu a že zasadil Gagarinův příběh do širšího kontextu.

hnatlubo
12.07.2020 4 z 5

Knížka shrnuje známá fakta nejen o Gagarinovi, ale i o sovětské kosmonautice. Je napsaná populárně, čtivě avšak ne bulvárně.

LadyCotton
06.08.2019 4 z 5

Název knihy zavání bulvárem. Nemusíte se bát - nic převratného se v knize nedozvíte (nějakou super/extra tajnou informaci o tomto ruském kosmonautovi). Nicméně se mi kniha relativně dobře četla. Autor čtenáře zpočátku seznámí s vesmírným vývojem, který začal už během 2. světové války, poté přiblíží "dostihy" USA vrs. SSSR a pak se plynule dostane k samotnému Gagarinovi. Co předcházelo jeho misi, jaký byl po ní apod. Překvapila mě i část věnované první (sovětské) ženě ve vesmíru.
Tato kniha není jen o Gagarinovi - dalo by se říct, že je spíše o sovětském kosmickém programu... Četby rozhodně nelituji, ale je mi jasné, že zarytého kosmického fandu tato kniha na Měsíc skutečně nevystřelí.
Jediné co si autor mohl odpustit je poslední část věnovaná UFO.

Jana283
30.07.2019 2 z 5

Tak trochu bulvár, tak trochu kompilát... Skutečného zájemce o toto téma a hlubší informace neuspokojí. Nedozvěděla jsem se nic nového.

konicekbily
14.03.2019 5 z 5

Jako pamětník událostí spojených s dobýváním vesmíru od prvního Sputnika v roce 1957až po Appolo 11 na Měsíci v roce 1969 jsem s knihou velice spokojen. Od německého průkopnictví, převzetí německých vědců do USA a Sovětského svazu po druhé světové válce, připomenutí hlavních vědců obou táborů, příprava kosmonautů na jejich mise, popsání všech rizik a nehod vesmírných lodí - to vše kniha obsahuje. A navíc - bez skandalizování je popsán podíl Jurije Gagarina na těchto událostech - včetně vyvrácení mýtů a dohadů

Páájinka
09.03.2019 2 z 5

Čekala jsem senzaci, ale nic převratného jsem se nedozvěděla.

genie
20.01.2019 5 z 5

Autor v knize stručně popisuje nejen osud Gagarina, ale i dalších postav včetně událostí zejména sovětského dobývání kosmu ve 20. století. Na těch "pár stranách" autor nejde do podrobností, nicméně jako vhled do případného detailnějšího studia vesmírného dobývání je to určitě dobré, velmi dobře se to čte (těch několik gramatických/ stylistických chyb ve vydání e-knihy odpouštím).

ondrej.b
11.09.2018 5 z 5

Ano, rovněž jsem byl spokojen s touto knihou a to tak, že si teď načítám další kosmické knihy od renomovaného autora, Karla Pacnera.

Zahonek
06.05.2018 5 z 5

Knihu jsem dostal jako dárek od kamaráda před pár dny a tak mě zaujala, že jsem se do ní po předběžném prolistovávání začetl. Zprvu mě trochu děsilo, že knihu napsal záhadolog, čekal jsem samé fantastické teorie a ufo. To se nakonec nepotvrdilo, i když ufo přece jen bylo, ale v nenásilné formě:) V knize byl hlavně popsán ruský vesmírný program a Gagarinova úloha v něm. Úspěchy programu, i jeho tajné neúspěchy. Trocha z Gagarinova života. Určitě zajímavé čtení.