Jura a lama

Jura a lama https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122593/bmid_jura-a-lama-LVM-122593.jpg 5 15 4

Malý Jura ze statku v horách Jestřábníkách ještě nechodí do školy a už toho tolik umí. Stará se o ovce, s lamami mluví indiánsky, plete šály a když je třeba, vydá se na záchrannou výpravu, která skončí až v kouzelných norách krtčí královny. A k tomu všemu má dvě báječné mámy. Jde o první českou původní knihu o dítěti ze stejnopohlavní rodiny, i když fakt, že Jura má dvě maminky, není v knize nijak problematizován ani zdůrazňován, kniha je sice primárně určená takovým dětem, ale zároveň je zcela přístupná dětem z hetero rodin. Má prostě jen za cíl zobrazit stejnopohlavní rodinu jako pozadí (ne)obyčejného dětského příběhu.... celý text

Měňavka
06.11.2018 5 z 5

Výborné počtení pro rodiče a jejich děti, kterým chceme dát vědět, že některé rodiny nejsou třeba zrovna jako ta jejich a nebo naopak přesně taková jako v této knize. Je důležité, aby svět věděl, že se ničím nelišíme, jen chceme být spokojení, šťastní a žít v lásce. Příběh se této problematiky nedotýká podrobně nicméně, je kouzelně pohádkový a poučný nejen o toleranci k druhým, ale i o jiných důležitých událostech v dětském světě.

Knihomura
18.09.2017 5 z 5

Skvělá knížka nejen pro malé děti. Včetně ilustrací. Pohoda, která z příběhu přímo sálá by bylo dobré aby se přelila na všechny xenofobní prudiče.

emv22
30.04.2014

Fakt, že má Jura dvě maminky není de facto ani pro příběh nějak podstatný. Hlavní problémem, na který chce příběh poukázat, jsou naše mylné soudy, které někdy pronášíme o někom, nebo o něčem, co je pro nás cizí, nerozumíme tomu, vypadá to zvláštně a jinak než my...Tyto soudy a mylné představy pak mohou vést k nejednomu problému a omylům, které nás mohou později moc mrzet. Stejně jako ovčí partu z této knihy, která pro svou zaslepenost šíří hlouposti o exotických lamách a způsobí tak málem neštěstí. Domnívám se, že tato kniha chce vést děti k toleranci – k jiným kulturám, k jinému způsobu života, k jinému uspořádání rodiny...

TakySimona
29.06.2012 4 z 5

Tato všestranně sličná knížka pro mě vrchovatě splňuje definici moderní pohádky. Vychází z reálií našeho každodenna, ale přitom přikyvuje tradičním pohádkovým hodnotám. Je svižná, vtipná a přitažlivá pro děti a přitom nechává v hlavě předčítajícího tzv. dospělce rozbíhat nitky souvislostí, které dětem naštěstí ještě chvilku zůstávají skryty.
A samotné téma "trochu jiné" rodiny je podáno naprosto v klidu, bez hledání nějakých pikantností, bez omlouvání a vysvětlování. Proč taky? Vždyť každý pár, který dětem poskytuje láskyplné útočiště a nabízí vějíř dalších možných směrů cest BY MĚL být touto společností podporován horem dolem. Že je to ve skutečnosti přesně naopak, je smutné a varující znamení doby. Je tedy na nás, každém jednom, abychom se rozhodli, zda chceme jednat proti němu.
S.