Julie mezi slovy

Julie mezi slovy https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166900/bmid_julie-mezi-slovy-kqB-166900.jpg 4 101 31

Desetiletá Julie to nemá vůbec jednoduché. Nedávno prožila (stejně jako mnoho dalších dětí) rozvod rodičů a spolu se svou mladší sestrou se právě pokouší sžívat s novou partnerkou svého otce a jejími dětmi. Situace je o to komplikovanější, že rozpad původní rodiny je provázen přestěhováním se z Prahy, z prostředí nákupních center, výběrových škol a dalších městských vymožeností, na obyčejnou vesnici, do malé školy mezi holky, které se vůbec nevyznají. Na pozadí příběhu malé Julie před čtenářem vyvstává jakýsi slovník pojmů, které ze světa dospělých mnohdy nechtěně pronikají do světa dětí a mohou je stejně tak trápit jako být zdrojem humorných okamžiků. Dětský čtenář se tak setkává s výklady slov, jako například rozvod, sex, kyberšikana, ale i pojmy handicapovaný, dentální hygiena nebo kreditní karta. Dívenka Julie zasvěcuje čtenáře také do světa těch slov, která jsou dětem přísně zakázána, a nabídne jim i náramně užitečný Vofukovník. Ten se později stává interaktivním nástrojem Juliiny komunikace se čtenářem. Svou hrou tak Julie nenásilnou formou vede čtenáře k zamyšlení nad významem a používáním slov. Kniha Julie mezi slovy se dotýká častého, a přesto v dětské literatuře zřídka uchopeného tématu rozvodu rodičů a rozpadu rodiny, vytváření širších citových vazeb k novým partnerům rodičů i jejich dětem. Dětskému čtenáři pak poskytuje možnost vyrovnat se s jednou z nejbolestnějších zkušeností dětství.... celý text

MartinaF
04.12.2017 4 z 5

Autorka nejenže vidí rozvod rodičů očima dětí, ale vysvětluje také některé výrazy, se kterými se děti mohou setkat. Skvěle napsáno, až jsem občas chtě nechtě musela vytáhnout kapesník.

knihomolkačenka
22.04.2017 5 z 5

krásná kniha spíš pro ty starší čtenáře.

Adell-ka
03.05.2016 5 z 5

Skvělá knížka, která malým čtenářům formou příběhu přibližuje cizí slova. Navíc je knížka opravdu ze života a úžasně zachycuje starosti a uvažování dětí. Opravdu se mi líbila :)

Faustynka
29.01.2015 5 z 5

Velmi poučná kniha nejen pro děti. Obzvláště si myslím, že je vhodnou literaturou pro dospělé, pro které se může stát oddechem v dnes tak uspěchané době a zároveň dospělým pomůže nahlédnout do světa vnímání dětských duší.

Jusťa
02.01.2015

Velmi poučná kniha.

iva23
28.02.2014 1 z 5

Knížku jsem půjčila pro dceru (6 let) na čtení před spaním. Při letmém prolistování v knihovně se mi příběh líbil. Ale když jsme začaly číst, dcera se tvářila čím dál smutněji a pak mi řekla, že je to moc smutné, a že to číst nechce, takže jsme skončily. Dočetla jsem ji sama, je hezky napsaná, ale do některých dětských duší by mohla zanést strach. Humorná mi nepřišla.

TerJac
08.01.2014 5 z 5

Velmi pěkná kniha, která myslím šikovně dobře podává pohled, na dnes již velmi častou, problematiku rozvodů. Nejvíc oceňuji zapracování neznámých a nových slov o příběhu a jejich vysvětlení. Moc pěkné!!!

babyboar
23.12.2013 5 z 5

Možná už se z toho stává klišé, že současná literatura pro děti a mládež zpracovává mnohem otevřeněji problémy mezilidských vztahů a negativních společenských jevů, přesto se mi knížka velmi líbila. Nenásilnou formou dětem ukazuje, jak to může vypadat v rodině, představuje běžné dětské pocity, zvědavost a navíc jen tak mimochodem vysvětluje často používaná cizí slova, čímž mne jako lingvistku naprosto okouzlila. Doporučuji pod vánoční stromečky :) Hvězdičky též za krásné ilustrace!

Janasem
27.11.2013 5 z 5

Pro mne kniha roku :-)

Pihtipudas
15.11.2013 5 z 5

Velice povedená kniha, která je sice primárně pro děti (a bude se jim jistě líbit), ale něco pro sebe si v ní najdou i dospělí. Ať už jakýsi návod, jak se s dětmi bavit o problematických tématech, tak i vtip, který autorka dokázala do textu vnést. Za všechny scéna, kdy Julie vypráví, jak dala "teta" malé Ele na mytí místo mýdla tabletu do myčky :-).

"Průšvihy naštěstí nemáme jenom my děti, ale i dospělí. A dokonce i teta! Hlavně když spěchá a, jak říká, musí všechno lítat. Tak třeba nedávno. Přibalila Ele na školní plavání místo mýdla tabletu do myčky. Tři v jednom. Když se Ela začala u bazénu sprchovat, pěnila ostošest a voněla svěžestí a čistotou. A podle mě se i leskla."

Heyhey
22.10.2013 5 z 5

Kniha je napsaná mile a srozumitelně pro děti, ale nenudí ani dospělé, kteří by ji dětem předčítali. Může pomoci k vysvětlení zapeklitých situací, když chybí vlastní slova.

pro děti rozvod rodinné vztahy pro rodiče

Petra Dvořáková
česká, 1977
2020  89%Vrány
2019  83%Chirurg
2018  78%Dědina
2022  86%Zahrada
2016  84%Sítě

Kniha Julie mezi slovy je v